OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

František Sabol: Politici hovoria o zlom súkromnom zdravotníctve vtedy, keď im dôjdu témy a tie im došli už dávno

František Sabol je jediným profesorom kardiochirurgie na Slovensku. Stál pri zrode Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a pred svojím odvolaním bol jeho jediným riaditeľom. V spolupráci s Agelom vybudoval nové Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca.

František Sabol: Politici hovoria o zlom súkromnom zdravotníctve vtedy, keď im dôjdu témy a tie im došli už dávno

©Vizionári

  • Rozhovory |  17.06.2024 |  Šimon Jeseňák

Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca funguje len pomerne krátke časové obdobie, no počas svojej existencie ho poistenci zdravotných poisťovní Dôvera a Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyhodnotili ako najlepšiu špecializovanú nemocnicu na Slovensku.

V rozhovore s prof. Františkom Sabolom sa dočítate:

  • o dôvodoch jeho odvolania s pozície riaditeľa VÚSCH
  • o genéze vzniku, otvorenia a rozvoja Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  • o mýtoch a klamstvách v slovenskom zdravotníctve
  • o jiháde proti súkromnému vlastníctvu v zdravotníctve
  • nemocnice budú od budúceho roku platené cez DRG a až potom sa uvidí, kto nosí cisarové nové šaty
  • o cherry pickingu

Pred niekoľkými rokmi ste boli zbavený všetkých funkcií vo VÚSCH. Ako si na to spomínate?

Od prvého výberového konania v roku 2003 som bol v najvyššej funkcii takmer 18 rokov. Spôsob môjho odvolania bol pre mňa prekvapením, no vzhľadom na slovenský kontext, kedy sa menia riaditelia po nástupe nových ministrov, to až takým prekvapením nebolo. Stál som na čele jedného z najúspešnejších zdravotníckych zariadení, ktoré sme doslova postavili na zelenej lúke. Môjmu odvolaniu chýbala istá úroveň.

Do roku 2021 som zažil mnoho ministrov zdravotníctva, ale prekvapila ma neúcta ministra Mareka Krajčího, ktorý VÚSCH pred mojím odvolaním ani len nenavštívil. Spôsob , okolnosti môjho odvolania a najmä lživé články o mojej osobe z toho obdobia mám stále v živej pamäti.

Do predstavenstva VÚSCH sa prihlásil aj exminister Rudolf Zajac. Ani ten neuspel.

Je pre mňa neuveriteľné, že novinári odignorovali fakt, že človek, ktorý bol tvorcom idey vzniku kardiovaskulárnych ústavov na Slovensku, vo výberovom konaní do predstavenstva VÚSCH neuspel. To, že som neuspel vo výberovom konaní ja, mohlo byť z osobných dôvodov.

Do výberového konania sa prihlásil aj exminister, ktorý nebol priamo osobne zainteresovaný. Ľudia, ktorí ho nevybrali, ponížili v prvom rade samých seba. Exminister Rudolf Zajac neuspel ale uspeli ľudia, ktorých CV je s jeho profesionálnym životopisom neporovnateľné. Jeho rozhodnutie prihlásiť sa do výberového konania považujem za prejav osobnej statočnosti. Myslím, že rozhodne nie je v poriadku, že vo výberovom konaní neuspeje kandidát, akým bol Rudolf Zajac.

Rudolf Zajac bol ministrom, pracoval v štátnej a podnikateľskej sfére a vďaka nemu vznikli kardioústavy. Problémom je, že ani pre mňa ani pre mnoho ďalších ľudí nebolo prekvapením, že neuspel, pretože bol kritický voči vtedajšej vláde.

Čo o našom zdravotníctve vypovedá, že ste neuspeli ani vy, ani exminister Zajac?

Nie je to len o zdravotníctve. Tieto prípady hovoria niečo o štáte ako takom. Pre kvalitných ľudí je občas ťažké presadiť sa, no časom sa im to podarí. Ľudia, ktorí niečo dokážu sú tŕňom v oku. Preferujeme priemernosť. Ak človek vyčnieva z davu, tak skupina priemerných bojuje proti nemu.

Ste jediným profesorom – kardiochirurgom, z ničoho nič vás minister odvolal. Povedal Vám vtedajší minister zdravotníctva niečo k vášmu odvolaniu?

V štátnych inštitúciách musíte byť na takéto situácie pripravený. V štátnych firmách pracuje veľké množstvo ambicióznych ľudí. To, či sú aj schopní, ukáže vždy až čas. V štátnych nemocniciach dochádza spravidla primárne k politickým nomináciám, až sekundárne k odborným. Prešiel som viacerými výberovými konaniami počas pravicových aj ľavicových vlád a uspel som vo všetkých, takže odbornosť zrejme mám. Z funkcie som nebol odvolaný kvôli zlým hospodárskym alebo medicínskym výsledkom.

Ak majú politici dojem, že by do štátnych podnikov mali dosadzovať ľudí na základe politického trička, tak na to majú právo. Prekvapila ma však skutočnosť, že som nebol akceptovaný ani ako prednosta srdcovej chirurgie na klinike, ktorú som založil a roky úspešne viedol.

Prečo ste neboli menovaný ani do tejto funkcie?

Exminister zdravotníctva ako aj vedenie VÚSCHu sa opakovane v médiách vyjadrili, že vo funkcii ostávam. Ak niekto v parlamente a v médiách povie, že už nebudem riaditeľ, no ostávam prednostom kliniky, no nakoniec je všetko inak, tak to o nich mnohé vypovedá.

Viac v tomto momente ale nebudem hovoriť, keďže ešte súd o mojej žalobe v tejto veci nerozhodol.

Čo sa dialo po tom, čo ste boli odídený z VÚSCHu?

Bol som prvým a jediným riaditeľom VÚSCHu na základe víťazstva vo výberových konaniach. Založil som kliniku srdcovej chirurgie, ale vedenie Ministerstva zdravotníctva SR si neželalo, aby som ani vo funkcii prednostu ostal. V takejto situácii je prirodzeným krokom odchod. Konfliktmi na pracovisku totiž trpí pacient a personál.

Dostal som šesť ponúk zo Slovenska a zahraničia, ale v mojom veku sa mi už zo Slovenska sťahovať nechcelo. Ponuky boli manažérske, odborné, ale aj politické. Tie politické som odmietal celý život, pretože pre politiku nie som vhodný typ. V medicíne nemusím robiť kompromisy, ktoré by som v politike robiť musel.

Následne prišla ponuka AGELU. Dohodli sme sa, keďže obe strany vedeli, čo chcú dosiahnuť. Dostal som možnosť vybudovať nové špičkové kardiocentrum na zelenej lúke. Veril som si a vedel som, že so mnou odíde veľké množstvo kvalitných ľudí z VÚSCHu.

Do Šace prišlo 120 ľudí vrátane medicínskeho riaditeľa, prevádzkového riaditeľa, námestníčky pre ošetrovateľstvo, prednostov, primárov a hlavných lekárov a ďalších zdravotníckych špecialistov, vedúci manažéri úsekov pre zdravotné poisťovne, personálnu a právnu agendu, ako aj niekoľko technických a administratívnych pracovníkov. Ak niekto spochybňoval, akí ľudia so mnou prichádzajú do Šace, tak moja odpoveď je, že sme najlepšou špecializovanou nemocnicou v hlasovaní poistencov ZP Dôvera a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Vo februári 2023 sme zrealizovali prvú operáciu. Za rok sme postavili kardiocentrum a za necelý rok činnosti sme sa stali najúspešnejšou nemocnicou. Máme 270 zamestnancov. V AGELIi som našiel veľmi silného akcionára a vďaka jeho vízii a štedrosti máme špičkové kardiocentrum.

Slovo top manažmentu hlavného akcionára vždy platilo, čo je v dnešnej dobe vzácne. Rytieri totiž vymierajú. Ak chcete niečo vybudovať, musíte mať personál, priestor a peniaze. A musíte mať samozrejme pacientov. Prax nám ukázala, že celý región trpí na kardiovaskulárne ochorenia v takej miere, že máme čakacie doby 6-7 mesiacov.

Ak by som to mal jednoducho zhrnúť, tak od môjho odchodu z VÚSCHu sa skoro tri roky plne venujem rozvoju veľmi úspešného projektu Kardiocentra AGEL. Spolu s jediným akcionárom AGELU sme na zelenej lúke vybudovali nové, špičkové špecializované zdravotnícke a ako bývalý aktívny športovec, zmenil som dres a urobím všetko pre víťazstvá nášho nového tímu.


Taká je čakacia doba na zákroky v Kardiocentre v Šaci?

Na niektoré výkony áno. Fungujeme iba rok pričom máme už pacientov z celého Slovenska. Najkratšie čakacie doby máme v srdcovej chirurgii, v intervenčnej kardiológii sú o niečo dlhšie a najdlhšie čakacie doby sú v arytmológii.

Vo všeobecnosti môžem povedať, že robíme celé spektrum výkonov ako štátne kardioústavy s výnimkou transplantácií.

Takže po roku existencie kardiocentra Šaca začína byť problém dostať sa k vám na vyšetrenie alebo na operáciu?

Snažíme sa pracovať tak, aby sme lehoty skracovali. Avšak čím máme lepšie meno a kvalitu práce, tým dopyt stúpa. Počas ďalších rokov chceme kardiocentrum postupne rozširovať. Mám konkrétnu predstavu o tom, čo by sme mali urobiť v priebehu najbližších 5 rokov, aby sme sa stali špičkovým kardiocentrom, nie len v podmienkach Slovenska.

Príprava na spustenie ostrého štartu kardiocentra teda trvala rok?

Áno. Dbal som na to, aby bol každý dokument či povolenie v poriadku. Získali sme všetky povolenia a bol som veľmi príjemne prekvapený, akí ústretoví boli všetci, ktorí nám tieto povolenia vydávali. Medzitým som spolu s mojimi kolegami chodil operovať do partnerskej nemocnice v Třinci.

Počas výstavby kardiocentra Šaca „si svoje užili“ aj zamestnanci, ktorí pracujú vo všeobecnej Nemocnici Šaca, pretože realizácia projektu kardiocentra sa diala za plnej prevádzky Nemocnice Šaca. Za pochopenie sme im veľmi povďační. So všeobecnou nemocnicou v Šaci žijeme vo vzájomnej symbióze a navzájom sa potrebujeme a dopĺňame.

Hovoríte o tom, že chcete kardiocentrum rozširovať, budete vedieť expanziou čakacie listiny skracovať?

Máme dve ambície. Prvou je poskytovať tú najmodernejšiu zdravotnú starostlivosť. Chceme kúpiť najmodernejšie CT, ktoré nemá na Slovensku žiaden z kardioústavov. Druhou ambíciou je postupne navyšovať počty výkonov vo všetkých odbornostiach. Za týmto účelom pripravujeme spolu s akcionárom projekt rozšírenia a zveľadenia priestorov kardiocentra.

Ďalšou kľúčovou otázkou je problematika financovania činnosti kardiocentra prostredníctvom úhrad zo zdravotných poisťovní. V médiách prezentované informácie o tom, že sme oproti štátnym kardioústavom zvýhodnení sa v žiadnom prípade nezakladá na pravde.

V období prvého roka bol akcionár AGELu veľkorysý a štedrý k slovenským pacientom, na jeho náklady sme poskytli neuhradenú zdravotnú starostlivosť v hodnote niekoľkých miliónov eur. Hlavným dôvodom bolo splnenie podmienok na počet výkonov v jednotlivých medicínskych programoch, ktoré stanovilo MZ SR v rámci optimalizácie siete nemocníc (OSN). Všetky spochybnenia sme verejne argumentačne zmietli zo stola. Pacienti dvoch najväčších poisťovní dali svoje stanovisko jasne najavo tým, že nás vyhodnotili ako najlepšiu špecializovanú nemocnicu.

V médiách som čítal o tom, že odčerpávame finančné prostriedky iným kardioústavom. Každý si však môže otvoriť Finstat a presvedčiť sa o tom, že aj po spustení prevádzky nášho kardiocentra výnosy štátnych ústavov neustále narastajú.

Aké sú ďalšie kroky pre expanziu kardiocentra?

Potrebujeme väčšie priestory a rásť a rozširovať sa chce a potrebuje aj všeobecná nemocnica Šaca. Pripravujeme aj rozšírenie programu komplexných intervenčných zákrokov ako aj vyšetrovacích metód. Pochopiteľne pripravujeme aj rozšírenie spektra robotických operačných výkonov. Kladieme veľký dôraz na komplexnosť rozširovaných medicínskych služieb.

Vidíte svojich nasledovníkov?

Som v produktívnom veku, samozrejme o budúcnosti premýšľam, pretože každý má vedieť, kedy nastane ten správny čas na odchod z funkcie. Vo svojich 57 rokoch som druhým najstarším lekárom zo sedemdesiatich. Môžem s pocitom hrdosti konštatovať, že máme v kolektíve samých vzdelaných a ambicióznych ľudí s vekovým priemerom 40 rokov.

Nasledovníkov vychovávam po manažérskej ako aj kardiochirurgickej stránke. Našim neprajníkom môžem s kľudom odkázať, že kontinuita nemocnice je zabezpečená.

Na Slovensku stále prebieha Jihád proti súkromnému vlastníctvu v zdravotníctve. Ako si to vysvetľujete?

Pacientovi je úplne jedno v akom type nemocnice z hľadiska jej vlastníka, je liečený. Nemocnica má poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a je zodpovednosťou manažmentu a jej vlastníka, aby dosahovala pozitívne ekonomické výsledky.

Keď riaditelia štátnych nemocníc hovoria, že majú s poisťovňami zlé zmluvy, tak moja otázka je, na čo ich podpísali? Prečo niekto podpíše zmluvu, ktorá je nevýhodná? Nepochopiteľné!

Ohľadne kardiocentier sa roky šíri mýtus, že sú platené štedro.

Kardiovaskulárne ústavy preplácané nie sú, je to len mýtus. Ideme podľa DRG, hospodárime ekonomicky a nepanuje u nás prezamestnanosť.

V neposlednom rade by som rád podotkol, že prevažná väčšina štátnych nemocníc neplatí odvody pričom súkromné nemocnice si túto povinnosť plnia. Kritérium na hodnotenie nemocníc má byť kvalita, nie ich vlastnícka štruktúra. Kvalitu zdravotného zariadenia tvorí hlavne personál, za ktorým sú pacienti ochotní cestovať hoci aj cez celú republiku.

Prečo si teda myslíte, že tento boj prebieha už desiatky rokov?

Na Slovensku je príliš veľa „odborníkov“, ktorí sa nesebakriticky bez akýchkoľvek skúseností a vedomostí vidia vo vedúcich riadiacich funkciách. Ku všetkému sa vyjadrujú, komentujú, ale komplexnú víziu na zlepšenie systému zdravotníctva a program konkrétnych krokov na jej realizáciu som od nich akosi nevidel.

S témami a mýtmi o zlom súkromnom zdravotníctve prichádzajú vtedy, keď im dôjdu témy a žiaľ témy im došli už dávno a ostáva im iba ich nekonečná recyklácia.

Útoky politikov a „analytikov“ na súkromné zdravotníctvo sú obrazom toho, že sektoru nerozumejú?

Myslím, že ak sa niekto k niečomu vyjadruje, je vhodné si overiť skutkový stav. Ako môže niekto opakovane verejne tvrdiť, že Kardiocentrum Šaca nespĺňa požadované podmienky bez toho, aby sa tam bol fyzicky pozrieť?

Keď nevidel naše oddelenie intenzívnej starostlivosti, robotickú sálu, intervenčné sály, nerozprával sa s našimi pacientami, nepozrel si čísla obsadenosti. Je až neuveriteľné, že som opakovane stretol odborníkov, ktorí mi vysvetľovali, ako to u nás funguje a v živote našu nemocnicu nenavštívili.

Narážam na to, že aj ľudia, ktorých správanie ste opisovali, mali veľký problém so zaradením Kardiocentra Šaca do siete poskytovateľov v rámci optimalizácie siete nemocníc (OSN).

V športe platia rovnaké pravidlá pre všetkých, malo by tomu tak byť aj v zdravotníctve. Kritériá a pravidlá pri OSN boli definované a my sme sa nimi riadili. Nie je mi známe, na základe akých skutočností títo ľudia tvrdia, že kritériá nespĺňame.

O našom zaradení rozhodol orgán na to určený - komisia, v ktorej mali svojich zástupcov zdravotné poisťovne, ministerstvo zdravotníctva, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), VÚC, pacientska organizácia a zástupcovia asociácií, ktoré združujú štátne a súkromné nemocnice.

Na základe objektívnych dát a po preštudovaní nami predložených dokumentov dospeli jednoznačne k záveru, že spĺňame podmienky na zaradenie do siete.

Naznačujete, že postavenie neštátnych nemocníc je iné ako štátnych a medzi riadkami rovno diskriminačné. Neštátne nemocnice platia všetko, čo musia a rovnako platia svojim dodávateľom.

Zlyháva regulátor. Má zasiahnuť štát a do zdravotníctva musí prísť adresne viac peňazí. Dodávatelia vedia, že ich pohľadávky voči štátnym nemocniciam nakoniec vyplatené budú. Koľko sme už mali kôl oddlžovania štátnych nemocníc?

Sme súčasťou Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a nie som si istý, či si všetci uvedomujú jej silu. Na Slovensku máme regióny, kde je drvivá väčšina ústavnej zdravotnej starostlivosti poskytovaná v nemocniciach ANS. Pred týždňom som si vypočul azda najväčší nezmysel, ktorý momentálne v zdravotníctve počúvam a to, že „vy súkromní poskytovatelia si vyberáte tie najjednoduchšie prípady a štátne nemocnice musia riešiť tie najkomplikovanejšie prípady“.

Od budúceho roka bude každý platený za produkciu a bude tvrdé DRG a ešte len vtedy sa ukáže, kto nosí cisárove nové šaty. A ukáže sa, či naozaj malé nemocnice vyberajú z torty hrozienka.

Od roku 2025 budú nemocnice hodnotené na základe toho, čo robíme, ako robíme a v akej kvalite. Case mix, relatívne váhy a DRG nikto neoklame. Zrazu budú niektorí tak prekvapení - a poviem vizionársko-kacírsku myšlienku – že sa DRG bude musieť modifikovať na slovenské pomery, keďže sa môže ukázať presný opak.

Keď niekomu dôjdu argumenty, spomenie bájny cherry picking neštátnych nemocníc. Uvidíme v praxi a veľmi si prajem, aby sa DRG nemodifikovalo na slovenské pomery. Ako si môžeme čokoľvek vyberať my, ako nemocnica, ktorá z viac ako 70% poskytuje akútnu kardiovaskulárnu starostlivosť? Čo si my môžeme vyberať? Myslíte si, že my si vyberieme, koho nám privezie sanitka? Nonsens.

Za posledných x rokov sa spravilo zo slova zisk v zdravotníctve niečo nemorálne, zlé a odsúdeniahodné.

Zisk musí byť primeraný a rozdelený aj na nové investície. Za môjho pôsobenia vo VÚSCH sme veľkú časť zo zisku reinvestovali. Prečo by mal byť zisk nemorálny? Vďaka zisku môžeme stavať nemocnice, kúpiť nové prístrojové vybavenie, rozširovať a zveľaďovať nemocnice.

Pozrime sa na to, ako vyzerala nemocnica Šaca, keď bola podnikovou nemocnicou VSŽ, a ako dnes vyzerá Šaca aj s najmodernejším kardiocentrom. Niekto tu tie peniaze musel investovať. Nebol to štát ale akcionár spoločnosti AGEL. Rozumný akcionár vie, že len keď väčšinu zisku investuje bude sa jeho spoločnosť rozvíjať.

A ako sa dá rozvíjať v strate? Nemocnica musí fungovať odborne medicínsky ale aj ekonomicky.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Štofko: Navýšenie vlastného imania VšZP by nepomohlo nikomu, predovšetkým práve VšZP

Michal Štofko: Navýšenie vlastného imania VšZP by nepomohlo nikomu, predovšetkým práve VšZP

Všetky zdravotné poisťovne sú v strate, ktorá sa do konca roka bez dofinancovania ešte viac prehĺbi. Vlastné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne je už druhý mesiac za sebou pod zákonným minimom. Dodatočné zdroje pre zdravotníctvo však zatiaľ neboli pre sektor alokované.

Výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Beďušová: O odsune pilotnej fázy katalógu výkonov sme sa dozvedeli z médií. Ministerstvo porušilo dohodu

Výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Beďušová: O odsune pilotnej fázy katalógu výkonov sme sa dozvedeli z médií. Ministerstvo porušilo dohodu

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková 07.02.2024 v rozhovore pre časopis Medicína deklarovala, že katalóg výkonov bude v pilotnej fáze spustený 01.07.2024. To však už neplatí a pilotná fáza sa spustí najskôr v októbri 2024.

Odomykáme: Analytik Daniel Hodyc: Pacient má v nemocnici stráviť čo najmenej dní. Prednemocničná zdravotná starostlivosť tomu pomáha

Odomykáme: Analytik Daniel Hodyc: Pacient má v nemocnici stráviť čo najmenej dní. Prednemocničná zdravotná starostlivosť tomu pomáha

Cesta pacienta. Pojem, ktorý je v zdravotníctve často skloňovaný. Na to, aby nemocnice fungovali efektívnejšie a dokázali pokryť zvyšujúci sa dopyt po zdravotnej starostlivosti.