OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Foto: Jana Andelová

Prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 mal rezort zdravotníctva zverejniť najneskôr do 15. januára po predchádzajúcom prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva po uplynutí uvedeného termínu uviedlo pre ozdravme, že predpokladá zverejnenie vyhlášky približne v polovici marca 2024. Informovali sme o tom tu.

Na čo najrýchlejšie zverejnenie prerozdelenia peňazí apelovali Asociácia nemocníc Slovenska aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Informovali sme o tom tu a tu

Ministerstvo zdravotníctva včera (7. februára) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania vyhlášku, ktorou sa ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na tento rok. Vyhláška by mohla byť účinná od marca.

Ako informoval rezort, celkovo smeruje do verejného zdravotného poistenia 7,97 mld. eur, čo je o približne 900 miliónov eur viac, ako bolo vynaložených v roku 2023. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôjde 7,667 mld. eur v roku 2024.

Oneskorenie vyhlášky pre neštandardné prijatie rozpočtu

Ako uvádzame vyššie, vyhláška mala byť zverejnená podľa zákona do 15. januára. Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, že dôvodom posunu vydania vyhlášky je neštandardné prijatie rozpočtu, a to až koncom minulého roka. Podľa ministerstva to malo za následok zásadný posun pri tvorbe vykonávacích predpisov, ktoré vychádzajú zo schválených finálnych čísel štátneho rozpočtu.

Asociácia nemocníc Slovenska ešte 25. januára vyjadrila obavy ohľadom zatiaľ neznámeho rozdelenia financií, preto vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby transparentne a urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia financií na rok 2024 a zabezpečilo, že zdravotnícke zariadenia budú mať dostatočné zdroje na pokrytie nákladov spojených so zlepšovaním poskytovaných zdravotných služieb a mzdové nároky zamestnancov.

Následne 31. januára k neznámemu rozdeleniu financií poslal stanovisko i Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Rezort v reakcii na uvedené ubezpečil, že z dôvodu časového posunu schválenia plánu prerozdelenia financií nebude obmedzené ani ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach. „Poisťovne preddavkové zdroje od Ministerstva zdravotníctva SR dostali a očakávame, že o tom budú v blízkej dobe informovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pokiaľ tak ešte neurobili,“ uviedlo ministerstvo. 

I v aktuálnej tlačovej správe rezort ubezpečuje, že „do účinnosti predpisu poskytujú zdravotné poisťovne zdravotníckym zariadeniam – najmä nemocniciam zvýšené finančné prostriedky preddavkovo alebo iným zmluvne dohodnutým spôsobom na účel výplaty miezd navýšených od 1.1.2024 v súlade so sumami ustanovenými v návrhu vyhlášky.“

Rezort tiež informuje, že Ministerstvom financií SR bol stanovený limit na úhradu zdravotnej starostlivosti vo výške 7,667 mld. eur pre rok 2024. Ako ďalej rezort zdravotníctva vysvetľuje, „Tento limit pokrýva zvýšenie nákladov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti o zvýšené náklady na mzdy, infláciu a starnutie – tzv. non policy changes – zmeny, ktoré sa dejú bez toho, že by sa menila legislatíva. Tento limit tiež pokrýva jedno nové opatrenie nad rámec scenára bez zmien politík a to dofinancovanie nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti MZSR.“

Návrh vyhlášky išiel do skráteného medzirezortného pripomienkového konania (7- pracovných dní). Následne sa budú vyhodnocovať pripomienky z tohto konania. Ministerstvo podotklo, že zároveň budú prebiehať rokovania so zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A po zapracovaní pripomienok pôjde materiál do Stálej pracovnej komisie Legislatívnej rady vlády SR pre finančné právo na schválenie. Vyhláška bude účinná jej vyhlásením v Zbierke zákonov, čo by malo byť začiatkom marca 2024.

Návrh vyhlášky - minimálna celková suma v eurách pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre jednotlivé zdravotné poisťovne

Návrh vyhlášky je zverejnený tu

Nespokojnosť ambulantného sektora

Po zverejnení informácie o tom, že návrh vyhlášku putuje do medzirezortného pripomienkového konania, sa ozval ambulantý sektor.

„Žiadame okamžité otvorenie rokovaní a garancie nárastu zdrojov do ambulantného sektora porovnateľného s nárastom v ústavnej zdravotnej starostlivosti! Inak sa ambulantný sektor zrúti!,“ reagovala Asociácia súkromných lekárov SR. Podľa nej medziročný nárast pre ambulantný sektor a zariadenia SVLZ na rok 2024 je nízky a likvidačný.

Zväz ambulantných poskytovateľov reagoval, že ambulantný sektor nie je prioritou, skôr naopak. Informuje o tom portál teraz.sk.

„Sme veľmi sklamaní. Síce rozumieme tomu, že je potrebné riešiť aktuálnu zadlženosť ústavnej zdravotnej starostlivosti, na druhej strane si však nemyslíme, že vhodnou cestou je to robiť na úkor ambulantnej sféry, ktorá má na pleciach viac ako 70 percent starostlivosti o pacientov,“ povedala výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

Trenčanská Bedušová upozornila na to, že neprichádza k žiadnemu, respektíve len veľmi minimálnemu zvýšeniu v ambulantnom sektore. „Nepokryje ani základnú infláciu a rast vstupných nákladov,“ podotkla. Podľa jej slov nebude možné ani dorovnať mzdy personálu na úroveň nemocníc z minulého roka.

„Ak sa v tejto podobe pretaví do zmlúv so zdravotnými poisťovňami, neviem si predstaviť, že by ich ambulancie podpísali,“ povedala výkonná riaditeľka zväzu.

Zväz ambulantných poskytovateľov avizuje, že vyhlášku budú pripomienkovať v medzirezortnom pripomienkovom konaní.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Všetky tri zdravotné poisťovne skončili za rok 2023 v pluse

Všetky tri zdravotné poisťovne skončili za rok 2023 v pluse

Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a Union skončili podľa predbežných odhadov v plusových číslach.