OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

OĽaNO alebo HLAS? Výsledok je rovnaký: ministerstvo ignoruje vlastný zákon

Rezort zdravotníctva má podľa zákona o zdravotných poisťovniach istú povinnosť do 15. januára. Svoju úlohu si splní, avšak nie v zákonom stanovenej lehote.

OĽaNO alebo HLAS? Výsledok je rovnaký: ministerstvo ignoruje vlastný zákon

Foto: Unsplash License

Zákon o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou určuje ministerstvu zdravotníctva, že má vypracovať rozpočtovanie výdavkov podľa typov zdravotnej starostlivosti, štruktúru výdavkov na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte.

Má tak urobiť po prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Zákon zároveň definuje, že to má stihnúť do 15. januára. Deadline teda vypršal už tento pondelok.

Rezort s vyhláškou opäť mešká

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením HLAS-u dodržalo tradíciu OĽaNO z minulého roka a neplní si bazálne povinnosti vyplývajúce zo zákona.

Ako uvádzame, vyhláška, ktorou sa ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne, mala byť zverejnená do 15. januára. Rezort na čele so Zuzanou Dolinkovou však predpokladá zverejnenie vyhlášky približne v polovici marca 2024.

Minulý rok bola vyhláška zverejnená s niekoľkotýždňovým oneskorením a to až 30. marca 2023.

O vysvetlenie sme požiadali ministerstvo zdravotníctva.

„Vzhľadom na to, že do konca decembra nebolo jasné, či bude schválený rozpočet na rok 2024, práce na vyhláške boli zahájené v momente, ako táto skutočnosť bola už jasná,“ reagovalo ministerstvo zdravotníctva na našu otázku, prečo ešte nebola vydaná daná vyhláška na rok 2024.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.