OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Na chýbajúcu vyhlášku reaguje i odborový zväz. Ministerstvo odkazuje, že sa nemocnice nemusia obávať nedostatku financií

Prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 mal rezort zdravotníctva zverejniť najneskôr do 15. januára po predchádzajúcom prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Na chýbajúcu vyhlášku reaguje i odborový zväz. Ministerstvo odkazuje, že sa nemocnice nemusia obávať nedostatku financií

Foto: Unsplash License

Vyhláška, ktorou sa ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne, mala byť teda zverejnená do 15. januára. Zatiaľ sa tak nestalo.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo pre ozdravme, že predpokladá zverejnenie vyhlášky približne v polovici marca 2024. Informovali sme o tom tu.

Asociácia nemocníc Slovenska 25. januára vyjadrila obavy ohľadom zatiaľ neznámeho rozdelenia financií z kapitoly rozpočtu pre ministerstvo zdravotníctva. Asociácia vyzvala Ministerstvo zdravotníctva SR, aby transparentne a urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia financií na rok 2024 a zabezpečilo, že zdravotnícke zariadenia budú mať dostatočné zdroje na pokrytie nákladov spojených so zlepšovaním poskytovaných zdravotných služieb a mzdové nároky zamestnancov

„Rozumieme potrebe zvýšenia miezd pre nezdravotnícky personál, ako zdôrazňuje Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb a s potrebou súhlasíme, avšak, finančné prerozdelenie je v rukách Ministerstva zdravotníctva SR. Naša jediná odpoveď spočíva v dôvere, že zamestnanci nemocníc neostanú rukojemníkmi a ich zákonné nároky budeme schopní naplniť,“ uviedla Asociácia nemocníc Slovenska vo svojom stanovisku.

Odborový zväz sa zmieňuje o vyhlásení štrajkovej pohotovosti 

Následne 31. januára k neznámemu rozdeleniu financií poslal stanovisko i Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb nesie zodpovednosť za spokojnosť a záujmy tisícok zamestnancov v zdravotníctve a sociálnych službách, a preto nás veľmi znepokojuje nejasnosť ohľadom finančného zabezpečenia sektora,“ uviedol predseda odborového zväzu Anton Szalay.

Ako ďalej podotkol, od prerozdelenia financií závisí aj potrebná úprava základných platov o desať percent pre nezdravotníckych pracovníkov, ktorú požadovali od Asociácie nemocníc Slovenska, avšak s neúspešným výsledkom, práve pre neistotu vo finančnom rozpočte.

„V súčasnej dobe je tento personál na hranici svojich možností a jeho nespokojnosť sa prejavuje nielen vo vnútri pracovného prostredia, ale aj verejne. Nespokojnosť nezdravotníckeho personálu je naliehavým signálom, ktorý nemôžeme ignorovať,“ reagoval Szalay.

Odborový zväz sa v stanovisku síce zmieňuje, že zástupcovia zväzu sú si vedomí alarmujúcej situácie v zdravotníctve a naliehavosti potreby riešenia, vyzývajú však rezort zdravotníctva, aby urýchlene zverejnil „plán prerozdelenia finančných prostriedkov a zároveň zabezpečilo dostatočný objem financií, ktorý umožní adekvátne pracovné podmienky a pokryje výdavky na mzdové náklady, ale aj náklady spojené s kolektívnymi zmluvami medzi zamestnávateľmi a odbormi, čím zabezpečí ich riadnu implementáciu.“

V opačnom prípade sa Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb bude musieť vážne zaoberať možnosťou vyhlásenia štrajkovej pohotovosti ako opatrenia na presadenie legitímnych práv a záujmov zamestnancov.

„Naši zamestnanci si zaslúžia stabilitu a predvídateľnosť a my očakávame, že ministerstvo túto zodpovednosť plne prijme. Sme pripravení aktívne spolupracovať na dosiahnutí takýchto riešení v záujme zamestnancov, pacientov a celého zdravotníckeho systému na Slovensku,“ dodal Anton Szalay.

Rezort finišuje s prípravou vyhlášky

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo 1. februára, že sa nemocnice nemusia obávať nedostatku financií kvôli programovej vyhláške.

„Ministerstvo zdravotníctva finišuje s prípravou programovej vyhlášky týkajúcej sa plánu prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok. V čo najkratšom čase ju predkladá do medzirezortného pripomienkového konania,“ ubezpečil rezort.

Ministerstvo tiež ubezpečilo, že z dôvodu časového posunu schválenia uvedeného plánu prerozdelenia financií nebude obmedzené ani ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach. „Poisťovne preddavkové zdroje od Ministerstva zdravotníctva SR dostali a očakávame, že o tom budú v blízkej dobe informovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pokiaľ tak ešte neurobili,“ uviedlo ministerstvo. 

Rezort pripomenul, že rozpočet na rok 2024 bol prijatý neštandardne, a to až ku koncu roka 2023. To podľa neho spôsobilo aj zásadný posun pri tvorbe vykonávacích predpisov. „Bez finálnych čísel a schválenia jednotlivých krokov nebolo totiž možné tento dokument pripraviť,“ doplnilo ministerstvo.

Tento vykonávací predpis bol už prerokovaný v rámci vnútrorezortného pripomienkového konania.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko  - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií?  Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Každá mamička si praje, aby pôrod jej bábätka bol nielen bezpečný, ale aby sa z neho stal aj nezabudnuteľný celoživotný zážitok. Pozitívny pôrodný príbeh si zo zvolenskej pôrodnice odniesla aj pani Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek.

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Pred rekonštrukciou tvorilo fyziatricko-rehabilitačné oddelenie chodba s oddelenými pracoviskami, po rekonštrukcii ju nahradil otvorenejší model s čakárňou.