OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Rezort s vyhláškou opäť mešká. Nemocnice hovoria o neudržateľnej situácii

Asociácia nemocníc Slovenska vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby zverejnilo plán prerozdelenia financií pre zdravotníctvo.

Rezort s vyhláškou opäť mešká. Nemocnice hovoria o neudržateľnej situácii

Foto: Unsplash License

Zákon o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou určuje ministerstvu zdravotníctva vypracovať rozpočtovanie výdavkov podľa typov zdravotnej starostlivosti, štruktúru výdavkov na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a taktiež percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte.

Má tak urobiť do 15. januára po prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

O tom, že deadline ministerstvu vypršal, sme informovali tu.

V súvislosti s neznámym rozdelením financií Asociácia nemocníc Slovenska vyjadrila vážne obavy a zároveň vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby transparentne a urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia financií na rok 2024.

„Napriek tomu, že boli ministerstvu včas poskytnuté podrobné informácie o financovaní nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska na rok 2024, stále nie je jasné, akú sumu dostane Asociácia nemocníc Slovenska na pokrytie jej potrieb,“ podotkla vo svojom stanovisku asociácia.

Asociácia upozornila, že podstatná časť rozpočtu Asociácie nemocníc Slovenska je alokovaná na zákonné navýšenie miezd pre jej zamestnancov a bez adekvátnych finančných prostriedkov budú výplatné termíny v nemocniciach Asociácie nemocníc Slovenska ohrozené už vo februári. „Situácia sa pre nás stáva neudržateľnou a vyžaduje urýchlené riešenie,“ apeluje asociácia.

Asociácia v stanovisku tiež uviedla, že „aj napriek stretnutiu na pôde ministerstva zdravotníctva a snahe vyriešiť túto alarmujúcu situáciu s neistotou zabezpečenia chodu nemocníc a personálu, stále nemáme odpoveď na to, ako bude financovanie nemocníc Asociácie nemocníc Slovenska v roku 2024 vyzerať.“

Zároveň asociácia reagovala, že rozumie potrebe zvýšenia miezd pre nezdravotnícky personál, ako podotýka Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. S touto potrebou asociácia síce súhlasí, avšak finančné prerozdelenie je v rukách ministerstva zdravotníctva.

„Naša jediná odpoveď spočíva v dôvere, že zamestnanci nemocníc neostanú rukojemníkmi a ich zákonné nároky budeme schopní naplniť,“ uviedla asociácia v stanovisku.

Vyzvala preto „Ministerstvo zdravotníctva SR, aby transparentne a urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia financií na rok 2024 a zabezpečilo, že zdravotnícke zariadenia budú mať dostatočné zdroje na pokrytie nákladov spojených so zlepšovaním poskytovaných zdravotných služieb a mzdové nároky zamestnancov.“

Ako spomíname na úvod, vyhláška, ktorou sa ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne, mala byť zverejnená do 15. januára. Rezort na čele so Zuzanou Dolinkovou však predpokladá zverejnenie vyhlášky približne v polovici marca 2024.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Zhodli sa na tom spíkri na konferencii ITAPA Health&Care 2024.

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

Zastaraný obsah výučby a slabá príprava medikov do praxe. Chátrajúce nemocnice s biednym vybavením. Klesajúci počet študentov, ktorí chcú zostať pracovať v našom zdravotnom systéme, napäté vzťahy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami, či obrovská administratívna záťaž.