OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Všeobecná zdravotná poisťovňa uspela na súde. Bude vymáhať 2 milióny eur od rodičov malej pacientky s SMA?

Ešte 13. marca rozhodol okresný súd Bratislava V o nariadení neodkladného opatrenia, ktorým prikázal Všeobecnej zdravotnej poisťovni uhradiť liek Zolgensma.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uspela na súde. Bude vymáhať peniaze od rodičov malej pacientky s SMA?

©Ibrahim Boran on Unsplash

Ide o liek na zriedkavé ochorenie spinálnu muskulárnu atrofiu, ktorý je v liečbe potrebné podať dieťaťu do dvoch rokov.

V známom medializovanom prípade malej Editky, ktorá bojuje s ochorením SMA, okresný súd rozhodol a dal poisťovni povinnosť liečbu preplatiť. Národný ústav detských chorôb informoval na sociálnej sieti, že pacientke lekári z národného ústavu liek podali.

„Poisťovňa súdne rozhodnutie vo veci úhrady lieku Zolgensma rešpektuje a zrealizuje všetky potrebné kroky k jeho vykonaniu. Súčasne však využila možnosť podať opravný prostriedok,“ reagovala v apríli pre ozdravme.sk Všeobecná zdravotná poisťovňa.

VšZP sa voči neodkladnému opatreniu odvolala a uspela

Odvolanie VšZP voči tomuto rozhodnutiu dopadlo v prospech VšZP. Túto informáciu redakcii ozdravme potvrdila manažérka oddelenia komunikácie Eva Peterová, ktorá vo svojom vyjadrení uviedla ,,Krajský súd zmenil rozhodnutie súdu prvého stupňa a návrh žalobkyne na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol, čím potvrdil, že neboli splnené podmienky na jeho nariadenie, a teda na úhradu lieku. VšZP prehodnotí ďalšie krok". 

Eva Peterová zároveň dodala, že VšZP verí, že aj toto rozhodnutie prispeje k tomu, aby sa lieky na výnimku schvaľovali výlučne podľa podmienok, ktoré zdravotné poisťovne musia dodržiavať, nie pod mediálnym tlakom a tlakom verejnosti. V záujme poisťovne je, aby k inovatívnym liekom mali prístup všetci indikovaní pacienti, ktorým môžu pomôcť. Možnosti zdravotných poisťovní sú však výrazne obmedzené rozpočtom a stanovenými limitmi na nekategorizované lieky, čo by mal rezort zdravotníctva bezodkladne zmeniť, a to cestou kategorizácie, alebo vytvorením samostatného fondu, z ktorého zdravotné poisťovne budú môcť čerpať na výnimky, kým nevstúpia do kategorizácie".


V rozhovore pre portál ozdravme.sk advokát a súdny lekár Peter Kováč uviedol, že návrh na vydanie neodkladného opatrenia voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni bol založený na tom, že navrhovateľka, teda Editka zastúpená rodičmi a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva, tvrdila, že je diskriminovaná, keďže poisťovňa tento liek iným pacientom uhradila.

Skrotili sme Pandorinu skrinku?

V rozhovore podotkol, že neodkladné opatrenie je zvláštna forma rozhodovania, ktorá sa používa vtedy, keď je potrebné niečo rýchlo vyriešiť. „Spravidla sa v tomto prípade druhá strana nevypočuje, strany sa nevyjadrujú, nie je tam pojednávanie. To znamená, že sa de facto rozhoduje iba na základe toho, čo jedna strana navrhne. Na to, čo chce dosiahnuť má iba jeden pokus,“ povedal Kováč.

Zároveň upozornil, že takýto zahŕňa v sebe vysoké riziko. Riziko spočíva v tom, že „pokiaľ je neodkladné opatrenie vydané, tak je vykonateľné okamžite, ale nie je právoplatné. Existuje riziko, že poisťovňa na základe tohto neodkladného opatrenia drahý liek, ktorý stojí aj s DPH cez dva milióny eur, zaplatí. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa obrátila na krajský súd, lebo viem si predstaviť, že nemajú veľkú radosť z toho, že pri ich hospodárskom výsledku to musia zaplatiť, a ak by to krajský súd zrušil, tak rodina navrhovateľky bude mať celkom slušný problém, ktorý bude zodpovedať výške ceny za liek,“ povedal Kováč.


Advokát tiež pripomenul, že súd v rozhodnutí výslovne upozorňuje, že Všeobecná zdravotná poisťovňa sa bude môcť domáhať náhrady ujmy, ktorá vznikne, keď liek zaplatí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Čo v skutočnosti spôsobilo, že sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o opätovnej zmene finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach? Nevieme, rezort nereaguje na otázky.

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Pred niekoľkými dňami oznámil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, že začal opäť zvoz liekového odpadu z verejných lekární. Po viac ako roku sa lekárne postupne zbavujú liekového odpadu.