OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Všeobecná zdravotná poisťovňa uspela na súde. Bude vymáhať 2 milióny eur od rodičov malej pacientky s SMA?

Ešte 13. marca rozhodol okresný súd Bratislava V o nariadení neodkladného opatrenia, ktorým prikázal Všeobecnej zdravotnej poisťovni uhradiť liek Zolgensma.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uspela na súde. Bude vymáhať peniaze od rodičov malej pacientky s SMA?

©Ibrahim Boran on Unsplash

Ide o liek na zriedkavé ochorenie spinálnu muskulárnu atrofiu, ktorý je v liečbe potrebné podať dieťaťu do dvoch rokov.

V známom medializovanom prípade malej Editky, ktorá bojuje s ochorením SMA, okresný súd rozhodol a dal poisťovni povinnosť liečbu preplatiť. Národný ústav detských chorôb informoval na sociálnej sieti, že pacientke lekári z národného ústavu liek podali.

„Poisťovňa súdne rozhodnutie vo veci úhrady lieku Zolgensma rešpektuje a zrealizuje všetky potrebné kroky k jeho vykonaniu. Súčasne však využila možnosť podať opravný prostriedok,“ reagovala v apríli pre ozdravme.sk Všeobecná zdravotná poisťovňa.

VšZP sa voči neodkladnému opatreniu odvolala a uspela

Odvolanie VšZP voči tomuto rozhodnutiu dopadlo v prospech VšZP. Túto informáciu redakcii ozdravme potvrdila manažérka oddelenia komunikácie Eva Peterová, ktorá vo svojom vyjadrení uviedla ,,Krajský súd zmenil rozhodnutie súdu prvého stupňa a návrh žalobkyne na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol, čím potvrdil, že neboli splnené podmienky na jeho nariadenie, a teda na úhradu lieku. VšZP prehodnotí ďalšie krok". 

Eva Peterová zároveň dodala, že VšZP verí, že aj toto rozhodnutie prispeje k tomu, aby sa lieky na výnimku schvaľovali výlučne podľa podmienok, ktoré zdravotné poisťovne musia dodržiavať, nie pod mediálnym tlakom a tlakom verejnosti. V záujme poisťovne je, aby k inovatívnym liekom mali prístup všetci indikovaní pacienti, ktorým môžu pomôcť. Možnosti zdravotných poisťovní sú však výrazne obmedzené rozpočtom a stanovenými limitmi na nekategorizované lieky, čo by mal rezort zdravotníctva bezodkladne zmeniť, a to cestou kategorizácie, alebo vytvorením samostatného fondu, z ktorého zdravotné poisťovne budú môcť čerpať na výnimky, kým nevstúpia do kategorizácie".


V rozhovore pre portál ozdravme.sk advokát a súdny lekár Peter Kováč uviedol, že návrh na vydanie neodkladného opatrenia voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni bol založený na tom, že navrhovateľka, teda Editka zastúpená rodičmi a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva, tvrdila, že je diskriminovaná, keďže poisťovňa tento liek iným pacientom uhradila.

Skrotili sme Pandorinu skrinku?

V rozhovore podotkol, že neodkladné opatrenie je zvláštna forma rozhodovania, ktorá sa používa vtedy, keď je potrebné niečo rýchlo vyriešiť. „Spravidla sa v tomto prípade druhá strana nevypočuje, strany sa nevyjadrujú, nie je tam pojednávanie. To znamená, že sa de facto rozhoduje iba na základe toho, čo jedna strana navrhne. Na to, čo chce dosiahnuť má iba jeden pokus,“ povedal Kováč.

Zároveň upozornil, že takýto zahŕňa v sebe vysoké riziko. Riziko spočíva v tom, že „pokiaľ je neodkladné opatrenie vydané, tak je vykonateľné okamžite, ale nie je právoplatné. Existuje riziko, že poisťovňa na základe tohto neodkladného opatrenia drahý liek, ktorý stojí aj s DPH cez dva milióny eur, zaplatí. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa obrátila na krajský súd, lebo viem si predstaviť, že nemajú veľkú radosť z toho, že pri ich hospodárskom výsledku to musia zaplatiť, a ak by to krajský súd zrušil, tak rodina navrhovateľky bude mať celkom slušný problém, ktorý bude zodpovedať výške ceny za liek,“ povedal Kováč.


Advokát tiež pripomenul, že súd v rozhodnutí výslovne upozorňuje, že Všeobecná zdravotná poisťovňa sa bude môcť domáhať náhrady ujmy, ktorá vznikne, keď liek zaplatí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dnes je posledný deň na zmenu poisťovne. Aké benefity ponúkajú zdravotné poisťovne?

Dnes je posledný deň na zmenu poisťovne. Aké benefity ponúkajú zdravotné poisťovne?

Ak chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu, môžete tak urobiť raz ročne. Poistencom novej poisťovne sa stanete od 1.1 2024, ak sa prepoistíte do 30. 9. 2023.

Anketa politických strán: Rozšíria politici svoj regulačný apetít aj o ďalšie subjekty v sektore?

Anketa politických strán: Rozšíria politici svoj regulačný apetít aj o ďalšie subjekty v sektore?

Pri otázke regulácie zisku v zdravotníctve sa spomínajú iba zdravotné poisťovne. Zaujímalo nás, či politici uvažujú aj nad inými stakeholdermi.

Generické a biosimilárne lieky zohrávajú kľúčovú úlohu v udržateľnosti zdravotného systému

Generické a biosimilárne lieky zohrávajú kľúčovú úlohu v udržateľnosti zdravotného systému

Asociácia Medicines for Europe podporuje Európsku komisiu v jej snahe zabezpečiť, aby všetci európski pacienti, ale najmä tí z regiónu strednej a východnej Európy, mali prístup k liekom, a aby bola zabezpečená aj ich stála dostupnosť.