OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Komentár Róberta Babeľu: Ak sa nepodarí vyjednať aspoň miliardu navyše, akékoľvek nové projektové aktivity budú vo výraznom riziku

Pre celý systém liekovej politiky je dôležité zachovanie kontinuity a stability v procesoch, ktoré sme nastavili. Píše bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa.

Komentár Róberta Babeľu: Ak sa nepodarí vyjednať aspoň miliardu navyše, akékoľvek nové projektové aktivity v sektore budú vo výraznom riziku

Foto: archív R.B.

Ako to už aj spomínali zástupcovia ministerstva pri nedávnej besede, Ministerstvo zdravotníctva SR sa vracia späť k forme projektového riadenia priorít zdravotníctva, ktoré sme tu už raz mali.

Nedokážem posúdiť, či táto forma bola úspešná, no v danom čase priniesla konkrétne pre liekovú politiku zmeny, ktoré síce pomohli pacientom so vzácnymi chorobami, no na úkor ďalšieho krivenia systému.

Ľudské zdroje

Pevne verím, že toto teraz nenastane a projektové riadenie pomôže dotiahnuť aspoň niekoľko projektov do úspešného konca. Všetko však závisí od kvality ľudí, ktorí na tom robia a preto vnímam pozitívne to, že jednou z prvých priorít je revízia a optimalizácia organizačnej štruktúry Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Po mojich skúsenostiach na ministerstve si myslím, že toto by mal byť jeden z úplne prvých krokov, konkrétne procesno-personálny audit. Mešká už minimálne niekoľko rokov. Potom by však mala nastať stabilizácia a následná kontinuita, hlavne v ľudských zdrojoch na ministerstve.

Tak ako to už roky funguje napríklad v Česku.

Sympatická je snaha stabilizovať ľudské zdroje v zdravotníctve. Vlastne o tom stále hovoria všetky vlády. Rád by som veril, že hľadáčik prioritného záujmu a následných krokov neskĺzne nakoniec na lekárov a len na ambulantnú sféru. Z pohľadu zachovania kontinuity ústavnej zdravotnej starostlivosti sú sestry podľa mňa momentálne úplne kľúčové.

Pozitívne vnímam aj snahu o efektívnejšie vzdelávanie zdravotníckych odborov. Verím, že sa bude robiť aj v úzkej spolupráci s rezortnou vysokou školou MZ SR, ktorá je na takúto spoluprácu určite pripravená a má adekvátne skúsenosti s desaťročiami postgraduálneho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

K financovaniu, optimalizácii siete nemocníc či k ambulantnému sektoru sa, verím, veľmi radi vyjadria iní. Ak sa však nepodarí vyjednať aspoň 1 miliardu eur navyše do rozpočtu, budú akékoľvek nové projektové aktivity v sektore vo výraznom riziku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Plusom pozmeňujúceho návrhu je, že zrušil diskriminačný prvok v zákone o NIHO. Inak je kritika oprávnená. Zaujímavé na tom je, že sa ozývajú i tí, čo v minulosti prešli kroky inštitútu mlčaním.

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Tento názor je vyjadrením súkromného názoru autorov a nie je oficiálnym vyjadrením dozornej rady NIHO.

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Je optimálne, keď sú rozhodnutia a činy verejnej moci predvídateľné. Každý stakeholder v takom prípade vie, čo môže očakávať a môže sa pripraviť na prípadné zmeny.