To, že rozpočet pre zdravotníctvo je nedostatočný, vedeli všetci, ktorí zvládnu pochopiť učivo prvého stupňa základnej školy.
Ako sme uviedli v starších článkoch, ku dofinancovaniu zdravotníctva muselo prísť, v opačnom prípade by sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti ešte viac zhoršila.
Očakávané sa stalo realitou a sektor sa reálne dofinancoval o 316 miliónov eur. Dobrou správou je, že dofinancovanie prebehlo nediskriminačne, teda finančné prostriedky získajú všetci poistenci bez ohľadu na to, v ktorej zdravotnej poisťovni sú poistení. Mindset kompetentných však takémuto riešeniu nebol prílišne naklonený.
Preferovanou cestou dofinancovania pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bola stará dobrá diskriminácia poistencov Unionu a Dôvery v prospech Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Malo sa tak udiať ako cez kopirák s minulými dofinancovaniami sektora, ergo cez zvýšenie základného imania VšZP. Štátnej VšZP sme pritom navýšili základné imanie od roku 2020 už o 358 miliónov eur.
Podľa našich zdrojov ÚDZS pri terajšom dofinancovaní preferoval zvoliť identickú taktiku, teda VšZP poslať 200 miliónov na navýšenie základného imania a zvyšných 116 miliónov rozdeliť jednotlivým zdravotným poisťovniam cez platbu za poistencov štátu. Vo finále by to znamenalo, že by VšZP dostala viac ako 250 miliónov eur. Pripusťme, že akcionár môže za istých okolností navýšiť základné imanie vlastnej firmy, avšak takéto navýšenie by minimálne nemalo a v civilizovanom štáte nesmelo byť použitých na nákup zdravotnej starostlivosti.
Za ostatné viac ako tri roky sme sa nič nenaučili a nič sme nezabudli. Ostenatívne opakujeme diskriminačné konanie voči poistencom súkromných zdravotných poisťovní a ešte sa tvárime, ako morálne etalóny, ktoré zachraňujú štátny nefunkčný podnik, ktorý je vraj majetkom náš všetkých.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.