OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Diabetologička Kubincová: Inzulínová pumpa bez glukózového senzora je ako vypnutý kardiostimulátor. Spoluúčasť je zatiaľ privysoká

Z verejného zdravotného poistenie preplácame zbytočne lieky v hodnote niekoľkých centov alebo eur. Nepreplácame z neho však všetkým diabetikom glukózové senzory počas celého roka. Plytváme na miestach, kde nemusíme.

Diabetologička Ľudmila Kubicová: Neuhrádzať diabetikom senzory po celý rok je ako uhrádzať kardiostimulátor len pol roka

©ozdravme, Microsoft Copilot

V najnovšom podcaste spoločne s diabetologičkou Ľudmilou Kubincovou z ambulancie DIA-MED CENTRUM hovoríme o problematike cukrovky, konkrétne diabetu 1. a 2. typu, o jeho liečbe a možnostiach pacientov v rámci verejného zdravotného poistenia.

Lekárka Ľudmila Kubincová vysvetľuje rozdiely medzi oboma typmi cukrovky, ako vznikajú, aké majú dôsledky na zdravie a ako sa dajú kontrolovať. Diskusia sa tiež dotýka technologických pokrokov, ktoré pomáhajú diabetikom lepšie riadiť hladinu cukru v krvi, a dostupnosti moderných liečebných metód na Slovensku.

Dôležitou súčasťou rozhovoru je otázka inzulínových púmp a glukózových senzorov, ktoré umožňujú diabetikom presné a automatické dávkovanie inzulínu. Kým inzulínové pumpy sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia, tak senzory, ktoré sú nevyhnutné pre efektívnu liečbu, nie sú pokryté v plnej miere pre dospelých pacientov. To predstavuje finančnú záťaž pre mladých dospelých, ktorí musia doplácať na svoju liečbu z vlastných zdrojov. Kubincová upozorňuje na ekonomickú výhodnosť plnej úhrady senzorov, pretože lepšia kompenzácia diabetu môže dlhodobo znížiť riziko závažných komplikácií, ako je zlyhanie obličiek či slepota.

V rozhovore sa rozoberáme aj legislatívne a systémové aspekty zdravotnej starostlivosti, vrátane rozhodovania zdravotných poisťovní a ministerstva zdravotníctva. Dlhoročná diabetologička hovorí o svojich aktivitách, ktorými sa snažila upozorniť na potrebu preplácania senzorov pre všetkých diabetikov typu 1. Ministerstvo zdravotníctva však na tieto podnety nereagovalo jednoznačne a napriek návrhom odborníkov neprišlo k ich plnej úhrade. Diskusia sa tak zaoberá otázkou účinného využitia zdrojov zdravotného systému, aby sa zabezpečila kvalitná starostlivosť pre pacientov, ktorí ju skutočne potrebujú.

Ľudmila Kubincová však nehovorí o tom, že celá liečba diabetu 1, ergo úhrada inzulínovej pumpy a glukózových senzorov, musí byť hradená z verejného zdravotného poistenia. Naopak, Kubincová pripúšťa spoluúčasť pacienta na vlastnej liečbe a do vlastným príspevkom na pumpu, na ktorú má spotrebiteľ zdravotnej starostlivosti nárok raz za štyri roky. 

V podcatse hovoríme aj o týchto témach: 

  • Rozdiel medzi diabetom 1. a 2. typu – čo ho spôsobuje a aké sú dôsledky
  • Moderná liečba cukrovky – inzulínové pumpy a senzory na monitorovanie glykémie
  • Preplácanie zdravotníckych pomôcok – inzulínové pumpy vs. senzory
  • Finančná záťaž pre pacientov – doplatky na senzory pre dospelých diabetikov
  • Technologické inovácie – inteligentné systémy na riadenie dávkovania inzulínu
  • Zásahy ministerstva zdravotníctva – odpoveď na výzvy lekárov
  • Dôsledky neefektívneho financovania liečby – dlhodobé komplikácie diabetikov.
  • Digitálne zdravie a telemedicína – vzdialený monitoring pacientov cez senzory
  • Potenciálna reforma zdravotného systému – efektívnejšie využívanie zdrojov
  • Zodpovednosť pacientov za zdravie – prístup k samostatnej liečbe a prevencii

Tento podcast si môžete vypočuť vo vašich preferovaných podcastových platformách: rss, podbean, Spotify, Apple Podcast & Youtube Podcast.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stále platná vyhláška o vstupe liekov bezvýhradne akceptovala pripomienky AIFP

Stále platná vyhláška o vstupe liekov bezvýhradne akceptovala pripomienky AIFP

V roku 2022 sa prijala nová vyhláška o úhradách liekov. Tá vyzerala pôvodne diametrálne odlišne, no po pripomienkovom konaní sa zohľadnili de facto en block všetky pripomienky, konkrétnej skupiny. A prahy sa pre vstupy liekov sa nastavili v lepšom prípade štedro, v horšom rozšafne.

Globálny oportunista Pavol Lupták: Zdravotná turistika, prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje liečiť mimo Slovenska?

Globálny oportunista Pavol Lupták: Zdravotná turistika, prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje liečiť mimo Slovenska?

Zdravotná alebo medicínska turistika zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Náklady na liečbu, dostupnosť a kvalita, to sú dôvody, prečo sa ľudia nechávajú ošetriť v Gruzínsku, Paraguaji, Turecku alebo Thajsku.

Rudolf Zajac: V nemocniciach nejde o to, kto dostal viac peňazí, ale za čo sa platí

Rudolf Zajac: V nemocniciach nejde o to, kto dostal viac peňazí, ale za čo sa platí

Jediné istoty sú dane a smrť, no mimoriadne vysoká pravdepodobnosť je aj to, že v slovenskom zdravotníctve sa nenudíme ani omylom. Uplynulý týždeň reflektujú Šimon Jeseňák a Rudolf Zajac.