OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Rudolf Zajac: Aj keby dal Šaško pri pandemickej dohode hlavu na klát, nezmôže nič

V najnovšej epizóde sa Šimon Jeseňák rozpráva s bývalým ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom o stave slovenského zdravotníctva a o tom, čo posledné týždne „nadelili“ v slovenskom zdravotníctve.

Rudolf Zajac: Aj keby dal Šaško pri pandemickej dohode hlavu na klát, nezmôže nič

©ozdravme

Renáta Bláhová a Ľubomír Andrassy sú aktuálne na mediálnom turné, kde šíria svoje tézy, ktoré sa síce nemusia zakladať na faktoch či pravde, no zato ich sprevádza slušná dávka dezinterpretácií s príchuťou etatizmu. Kritizujú kadekoho a tvrdia, že na jednej strane tu funguje kartel Agelu a Penty, a zároveň, že tu nemáme trh. Železné drievko vyrobené z plastu by sa už pomaly po haluškách malo stať slovenským kultúrnym dedičstvom.

Títo ľudia si však musia vybrať – buď tu existuje kartel, čo znamená, že existuje aj trh, alebo trh neexistuje a máme tu monopol. Byť „trochu tehotný“ sa jednoducho nedá.

V podcaste s Rudolfom Zajacom sme sa zamerali na ich chybné interpretácie zdravotného systému, prehnané tvrdenia o „monopole súkromných poisťovní“ a úplné nepochopenie úlohy štátu v regulácii zdravotníctva. Zajac podrobne vysvetľuje, prečo sú ich analýzy zavádzajúce a ako ich návrhy na „štátnu kontrolu“ môžu v skutočnosti systém ešte viac poškodiť.

Bláhová ani Andrassy zjavne nechápu základné princípy fungovania zdravotníctva – Bláhová sa pokúsila z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou urobiť cenového regulátora, hoci tento úrad na to nikdy nebol určený. Andrassy zas prezentuje zdravotníctvo ako oblasť, kde súkromný sektor „drancuje verejné zdroje“, pričom ignoruje fakt, že najväčším krížovým vlastníkom je samotný štát, ktorý rozhoduje o zákonoch aj o financovaní. Podľa Zajaca ich tvrdenia nemajú reálny základ, vychádzajú z populistických interpretácií a vedú k chybným politickým rozhodnutiam.

V diskusii podrobne rozoberáme, ako štát dlhodobo zlyháva v regulácii – namiesto férových pravidiel tu máme chaotický a neriadený systém. Kritika smeruje k neprehľadnému financovaniu nemocníc, neefektívnemu prerozdeľovaniu zdrojov a absurdným tvrdeniam o „kartelovom správaní“ súkromných poskytovateľov. Ani Andrassy, ani Bláhová sa ani slovkom nezmienili o štátnych nemocniciach, ktoré prezentujú ako efektívne (bez akýchkoľvek dôkazov), a ktoré vraj trpia len zlým financovaním. O prezamestnanosti v týchto zariadeniach by ste v ich mediálnych výstupoch márne hľadali čo i len vetu.

Minister Kamil Šaško síce otvorene kritizuje postoj vlády k pandemickej dohode, no jeho vyjadrenia nemajú žiadny reálny vplyv na konečné rozhodnutie. Napriek jeho nesúhlasu vláda dohodu pevne odmieta. Šaško však svoj nesúhlas prejavuje len rétoricky – namiesto skutočného politického tlaku sa obmedzuje na vyhlásenia, ktoré nemajú žiadnu váhu. Aj keby položil hlavu na klát, podľa Rudolfa Zajaca by to nezmenilo vôbec nič.

Viac nielen o týchto témach sa dozviete v najnovšom podcaste, ktorý si môžete vypočuť na vašich obľúbených platformách: rssPodbeanSpotifyApple Podcasts a YouTube Podcasts


Diskusia (1)

  1. Piťo20.05.2025 (10:37)
    Neviem prečo po uverejnení takej zavádzajúcej publikácie opozícia nepožaduje odvolanie Andrassyho. Média, ktoré často spomínajú dunning-krugerov efekt u voličov koalície nevidia ten vlastný. Spoločenská zodpovednosť nič? Jedna z mála vecí ktorá by na Slovensku mohla dobre fungovať je zdravotníctvo. Ale zdá sa, že problém nie je až tak na strane voličov koalície, ale opozície. Ale čo už, keď po rokoch otočili a sami teraz popierajú celé to reformné obdobie 1998 až 2006.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stále platná vyhláška o vstupe liekov bezvýhradne akceptovala pripomienky AIFP

Stále platná vyhláška o vstupe liekov bezvýhradne akceptovala pripomienky AIFP

V roku 2022 sa prijala nová vyhláška o úhradách liekov. Tá vyzerala pôvodne diametrálne odlišne, no po pripomienkovom konaní sa zohľadnili de facto en block všetky pripomienky, konkrétnej skupiny. A prahy sa pre vstupy liekov sa nastavili v lepšom prípade štedro, v horšom rozšafne.

Globálny oportunista Pavol Lupták: Zdravotná turistika, prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje liečiť mimo Slovenska?

Globálny oportunista Pavol Lupták: Zdravotná turistika, prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje liečiť mimo Slovenska?

Zdravotná alebo medicínska turistika zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Náklady na liečbu, dostupnosť a kvalita, to sú dôvody, prečo sa ľudia nechávajú ošetriť v Gruzínsku, Paraguaji, Turecku alebo Thajsku.

Diabetologička Kubincová: Inzulínová pumpa bez glukózového senzora je ako vypnutý kardiostimulátor. Spoluúčasť je zatiaľ privysoká

Diabetologička Kubincová: Inzulínová pumpa bez glukózového senzora je ako vypnutý kardiostimulátor. Spoluúčasť je zatiaľ privysoká

Z verejného zdravotného poistenie preplácame zbytočne lieky v hodnote niekoľkých centov alebo eur. Nepreplácame z neho však všetkým diabetikom glukózové senzory počas celého roka. Plytváme na miestach, kde nemusíme.