OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Interrupčná tabletka je bezpečnejšia, no jej schválenie brzdí ideológia

Riziká medikamentóznej formy interrupcie sú v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. O menších rizikách hovorí aj minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Interrupčná tabletka je bezpečnejšia, no jej schválenie brzdí ideológia

Foto: Unsplash License

Po svojom prvom rokovaní vlády vo funkcii štátneho tajomníka sa novinári Michala Palkoviča mimo iného pýtali aj na interrupčnú tabletku.

Odborný názor by mal mať prioritu

„V našej spoločnosti je to nesmierne citlivá téma,“ odpovedal Palkovič. Súhlasil, že to je téma, ktorá nie je u nás zásadným spôsobom riešená. „Ale držíme sa takisto programového vyhlásenia vlády, ja sa ho takisto musím držať,“ reagoval a pripustil, že sa tejto téme budú venovať.

„Viem si predstaviť diskusiu na túto tému. Viem si predstaviť ľudí, ktorí sú aj na jednej strane ale presne aj na tej opačnej. Nepovedal by som teraz rozhodujúce slovo, pretože osobne si myslím, že je to vyslovene odborný názor, ktorý by mal hrať v tomto prioritu,“ reagoval na otázku, aký je jeho osobný názor k interrupčnej tabletke.

Ubehlo niekoľko týždňov a novinári sa opäť po rokovaní vlády pýtali Palkoviča na interrupčnú tabletku, tentokrát ako ministra zdravotníctva. Vo výsledku je však odpoveď identická: „Téme sa budeme venovať,“ povedal šéf rezortu.

„Stále platí, čo som povedal na prvom brífingu, keď som bol ešte štátny tajomník. Tá téma je pre mňa medicínska, to znamená, že medicínsky sa jej budeme venovať,“ povedal Palkovič.

Podľa jeho slov chemická intervencia so sebou nesie nepomerne menšie riziká. „Na druhej strane si musíme uvedomiť, že to je naozaj na širokú odbornú diskusiu, pretože sa bavíme o plánovanom, a v tomto prípade by to malo byť aj o manažovanom krvácaní, to znamená život ohrozujúce situácie matky. To musí mať na zreteli napríklad štandardný terapeutický a diagnostický postup,“ dodal dnes už minister zdravotníctva Palkovič.

Medicínska téma, ktorej sa budeme venovať. Kedy? Nevieme

Ako ďalej uviedol, vie si predstaviť tento úkon v rámci poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti. „Ale ako som povedal, ten proces si vyžaduje veľmi širokú diskusiu, či mi to bude trvať dva týždne alebo letné mesiace, ktoré sú dovolenkové, v tomto momente neviem povedať, ale téme sa budeme venovať,“ zdôraznil.

Zopakoval, že celý proces si vyžaduje širokú odbornú diskusiu. Palkovič upozornil, že ide medicínsky problém. „Nemal by to byť eticko-morálny, pretože by malo byť naším najväčším zreteľom to, že bezpečne vieme takúto liečbu poskytnúť,“ povedal minister.

Cestou vyhlášky minister nechce ísť. „Bavíme sa o štandardných terapeutických a diagnostických postupoch. To je pre mňa medicínsky zreteľ, ktorý má následne usmernenie. Tento postup budeme aplikovať, nebavíme sa o vyhláške, nebavíme sa o zákone,“ uzavrel Palkovič.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Na základe výsledkov analýzy rezort zdravotníctva pripravil opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Okrem testu z biológie a chémie pribudne test všeobecných študijných predpokladov.

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Svetový deň boja proti AIDS, ktorý si každoročne pripomíname prvého decembra, sa usiluje vyjadriť podporu ľuďom s HIV/AIDS.