OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Urológ Jozef Dubravický: Každý druhý muž po štyridsiatke trpí poruchou erekcie

Problémy v sexuálnom živote sa čoraz viac týkajú aj mladšej generácie. Ako vo svojom statuse uviedol MUDr.Jozef Dubravický tento problém sa kedysi týkal starších vekových kategórií, no dnes sú bežnými klientmi ordinácie Urocentrum - Bratislava tridsiatnici.

Urológ: Súložíme menej často a kratšie

Foto: Urocentrum-Bratislava, s.r.o.

  • Rozhovory |  03.05.2023 |  Šimon Jeseňák

Urológ Jozef Dubravický uverejnil na svojich sociálnych sieťach príspevok, v ktorom poukázal na to, že čoraz viac mladých ľudí čelí problémom v oblasti sexuálneho zdravia.

V rozhovore sa dočítate:

  • o sexuálnych problémoch
  • o príčine sexuálnych problémoch 
  • o výskyte porúch erekcie
  • kedy hovoríme už o erektilnej dysfunkcii
  • ako sa dajú tieto problémy riešiť
  • o najčastejšej sexuálnej poruche u mužov
  • aké ochorenia sa môžu skrývať za poruchou erekcie
  • čo stačí na zvrátenie poruchy erekcie

Ako si vysvetľujete trend, ktorý opisujete vo svojom príspevku na Instagrame slovami, že sa dáme nechce a pán nemôže?

Štatisticky vzaté, súložíme menej často a kratšie. Niet sa čomu čudovať, enormne veľa povinností a mentálna preťaženosť nám odčerpáva stále viac energie. Mnohí z nás si ešte pred spaním pozerajú pracovné maily. Z práce potom ťažko prepíname na nežnosti. Ako hovorievam, dámy sú v tomto fenomenálne bytosti. Hoci sa im do intímností nechce, dokážu sa premôcť. U mužov je to komplikovanejšie. Spomínané problémy, stres, úzkosť, to všetko sú spúšťače tzv. psychickej impotencie.

Takmer štvrtina prípadov porúch erekcie je psychického rázu. Dnes ňou trpia už tridsiatnici. Každopádne, vo väčšej či menšej miery, tieto problémy zažije väčšina mužov. Zlyhanie v intímnej oblasti nikomu na sebavedomí nepridá. Ak dochádza k zlyhaniu opakovanie, narušené sebavedomie zvyšuje mieru stresu. A čím je stresu viac, tým horší výkon môžeme očakávať. Zo strachu pred zlyhaním sa muži častokrát začnú sexu vyhýbať. A to je zle.

Pretože orgán, ktorý sa nepoužíva, chradne. Platí to o svaloch, o mozgu, o cievach, aj o penise. Je to ako s autom. Ak ho necháme vychladnúť, bude sa štartovať ťažšie. A opačne, sexuálnou aktivitou sa vyplavujú endorfíny a človek je hneď šťastnejší. Navyše, viaceré štúdie preukázali vplyv orgazmu na rakovinu prostaty. Dokonca, že 20 orgazmov mesačne môže znížiť pravdepodobnosť výskytu agresívnej formy rakoviny prostaty až o tretinu, v porovnaní s mužmi, ktorí majú menej orgazmov mesačne, resp. žiaden. Dobrý sexuálny život je barometrom celkového zdravia muža.

Aká je príčina, že s týmito problémami prichádzajú čoraz mladšie páry?

Do veľkej miery za to môžu vysoké nároky spoločnosti. Tlak uspieť nás vyčerpáva a frustruje. Nikto nemôže byť neustále úspešný a šťastný. To nie je prirodzené. Dôležité je vedieť identifikovať, kedy problém začína byť skutočným problémom a riešiť ho. Poukázať však treba aj na zlý životný štýl. Zlé stravovacie návyky, absencia primeraného pohybu a nadváha zohrávajú v tejto oblasti veľa. Nielen nezáujem, ale aj prehnaný záujem môže byť problém. Najmä mladí muži si radi skrátia cestu k vysnívanej postave užívaním steroidov. To má tiež negatívny vplyv na intímny život.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay: Všeobecnú zdravotnú poisťovňu treba rozdeliť na 3 až 4 kmene a sprivatizovať

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay: Všeobecnú zdravotnú poisťovňu treba rozdeliť na 3 až 4 kmene a sprivatizovať

Tomáš Szalay bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca, neskôr spolu s Petrom Pažitným založil Health Policy Institute.

Riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek: Rázsochy sa dajú stihnúť postaviť maximálne v hypotetickej rovine

Riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek: Rázsochy sa dajú stihnúť postaviť maximálne v hypotetickej rovine

Juraj Suchánek pôsobí od septembra 2012 ako výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja. V rozhovore opisuje procesy, ktoré musí projekt Rázsoch absolvovať ešte pred tým, že vôbec stavebné mechanizmy začnú s prácami na stavbe.

Advokát a súdny lekár Peter Kováč: Povolenie na Sputnik V bolo vydané v rozpore s platnými právnymi predpismi

Advokát a súdny lekár Peter Kováč: Povolenie na Sputnik V bolo vydané v rozpore s platnými právnymi predpismi

Slovensko nakúpilo neregistrovanú vakcínu Sputnik V v marci 2021. Zmluva sa pôvodne týkala dodania dvoch miliónov dávok. Napokon prišlo na Slovensko 200-tisíc dávok.