/* JS */
02.02.2026

Matúš, ty prestaň klamať do telky

Politické diskusie sú plné rôznych perál, ale výroky politikov chcú byť neraz skôr zaujímavé ako faktické. Čo Šutaj Eštok povedal o privatizácii nemocníc a prečo to nie je pravda?

minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
Odporúčame

Minister vnútra a predseda koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok v januári v politickej diskusii vyhlásil, že "Dzurindova vláda sprivatizovala všetky nemocnice". Ako konštatuje portál Demagóg, nie je to vôbec pravda. Pritom odkazuje na rôzne zdroje, ktoré na rozdiel od ministra vnútra hovoria fakty, napríklad aj článok Ozdravme s názvom Od Fica do Fica. Štátne nemocnice budú akciovkami, možno zo septembra 2024.

Portál ďalej uvádza, že podľa výskumnej správy Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (na str. 45) z roku 2018 bolo od roku 2003 (od čias vlády Mikuláša Dzurindu) sprivatizovaných 59 malých a stredných nemocníc, zatiaľčo univerzitné a fakultné nemocnice a tiež špecializované liečebné ústavy naďalej vlastní štát. Niežeby Matúš Šutaj Eštok zavádzal, on vyslovene klame.

Z oficiálnych stránok ministerstiev vyplýva, že rezort zdravotníctva má v pôsobnosti 30 fakultných a univerzitných nemocníc. Ministerstvo vnútra je podľa obchodného registra jediným akcionárom jednej univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala v Bratislave, pričom v minulosti bolo jej akcionárom ministerstvo obrany. V súčasnosti má rezort obrany vo svojej pôsobnosti vojenskú nemocnicu v Ružomberku a fakultnú nemocnicu v Prešove. Do týchto čísel nezapočítavame iné špecializované zdravotnícke zariadenia.

Podľa projektu INEKO kdesaliecit.sk štát zriaďuje 11 najväčších nemocníc na Slovensku – takzvaných koncových nemocníc s najväčším počtom hospitalizácii, lôžok a tržieb.

{{odporucane}}

Ako sme informovali v článku Ozdravme, počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002 až 2006 sa mali všetky štátne nemocnice stať akciovými spoločnosťami. Proces transformácie pripravoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Transformáciu však vláda nedokončila, akciovou spoločnosťou sa stala iba popradská nemocnica, všetky tri slovenské kardioústavy a Východoslovenský onkologický ústav. Súčasný premiér Robert Fico bol v tom čase proti.

Takže tak. Ostáva si len doplniť ministrovo meno do virálneho výroku a zhodnotiť: "Matúš, ty prestaň klamať do telky."

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Momentálne nemáte aktívne žiadne predplatné.

Platený obsah
(viditelné iba v admine)
ozdravme.sk

Pomôžte nám odhaľovať pravdu o zdravotníctve

Bez reklám, bez kompromisov, bez servítky. Každý dar nám umožňuje klásť nepohodlné otázky všetkým.

Typ daru
10 €
za mesiac
Posuvník
5 €500 €
Zadajte sumu ručne
5 – 100 000 €
Podporiť ozdravme
Bezpečná platba cez Stripe · karta, Apple Pay, Google Pay

Ďalšie články z kategórie

Vyjednávanie cien ostane v rukách ministerstva
Odporúčame
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
22.06.2026

Súdy päťkrát zrušili rozhodnutia ministerstva o cenách liekov. Reforma ich necháva v jeho rukách

Vlajková loď ministra Šaška je lieková reforma. O cene liekov má však aj po jej potenciálnom schválení rokovať ministerstvo zdravotníctva, to však nemá v hre žiadne žetóny. Prečo je to problém?

Peter Pažitný
Odporúčame
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
22.06.2026

Najväčší problém slovenských nemocníc? Platový automat

Aké ďalšie zmeny v zdravotníctve sú potrebné?

alkohol mládež
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
11.06.2026

Legálne propagované nebezpečenstvo: Deti pod vplyvom alkoholu a drog končia na urgentných príjmoch. Ojedinelá nie je ani závislosť

V nemocniciach sa ocitá čoraz viac opitých a zdrogovaných detí. Nielen cez voľné dni.