OZDRAVME.SK
Darčeková karta
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Anketa II: Priority pre ministra? Konsolidačné opatrenia, stabilizácia zdravotníckeho personálu a ambulantný sektor

Minister zdravotníctva je v situácii, kedy je potrebné riešiť veci na viacerých frontoch.

Anketa II: Priority pre ministra? Konsolidačné opatrenia, stabilizácia zdravotníckeho personálu a ambulantný sektor

Foto: Unsplash License

Ako napríklad uvádza dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave prof. Juraj Payer, kedy zhoršenie situácie s nedostatkom zdravotníckeho personálu na klinikách by ochromilo ako poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak aj výučbový proces a vedecko-výskumné aktivity, ktoré na klinikách prebiehajú. 

Kamil Šaško od vymenovania do funkcie ministra zdravotníctva deklaroval, že od začiatku pôsobenia pracuje na prvom cieli, ktorým je „upokojiť situáciu v slovenskom zdravotníctve a zabezpečiť, aby pacientov mal kto liečiť, ošetrovať a zachraňovať“.

Dal taktiež prísľub, že bude rokovať s profesijnými organizáciami. I preto minister abolvoval tento týždeň už niekoľko stretnutí so zástupcami zdravotníkov ako i pacientov.

Napriek tomu, že životnosť ministrov zdravotníctva sa nepočíta na roky a zástupcovia zo sektora sa stretávajú v poradí už s niekoľkým ministrom, stále majú očakávania a odporúčania pre ďalšieho – nového ministra.

Oslovili sme preto zástupcov komôr, asociácií, združení, ktoré pôsobia v zdravotníctve, pacientov, analytikov, lekárske fakulty a taktiež politikov, ktoré tri priority by podľa nich mal nový minister riešiť ako prvé.

Vzhľadom na rozsiahle odpovede respondentov sme sa rozhodli príspevok rozdeliť na tri časti:

  1. Komory pôsobiace v zdravotníctve
  2. Inštitúcie, asociácie, lekárske fakulty
  3. Analytici, politici

Inštitúcie, asociácie, lekárske fakulty

Z oslovených sa do ankety zapojili: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia zdravotných poisťovní SR, Asociácia na ochranu práv pacientov, Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu, GENAS, SK+MED, Lekárska fakulta UK v Bratislave a Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. 

Oblastí, na ktoré by sa mal minister podľa respondentov zamerať, je mnoho - konsolidačné opatrenia, zdravotné poistenie, ambulantný sektor, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, stabilizácia zdravotníckeho personálu, katalóg výkonov, rozpočet, nové nemocnice, vzdelávanie, lieková politika či legislatíva.  

Len pre úplnosť uvádzame, že oslovení boli i Úrad verejného zdravotníctva SR, Asociácia štátnych nemocníc, Asociácia nemocníc Slovenska, NKÚ, NCZI, Lekárska fakulta UNLP v Košiciach a Lekárska fakulta SZU v Bratislave.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kotlár drží bobríka mlčanlivosti. Prezradil autora tajuplnej analýzy slovenský konšpirátor?

Kotlár drží bobríka mlčanlivosti. Prezradil autora tajuplnej analýzy slovenský konšpirátor?

Podľa splnomocnenca vlády pre preverenie riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Petra Kotlára „Moderna a Pfizer z očkovaných spravili geneticky modifikované organizmy, narábali s ľuďmi ako s kukuricou“.

Dočkali sme sa. Návrh programovej vyhlášky v zdravotníctve je na svete

Dočkali sme sa. Návrh programovej vyhlášky v zdravotníctve je na svete

Ministerstvo zdravotníctva s jej vydaním mešká už tretí rok po sebe. Zverejnená mala byť do 1. februára 2025, no jej prvotná verzia bola zverejnená 07. 03. 2025.

Spustila sa kritika za odvolanie riaditeľa NIHO, hoci mal ušetriť milióny. Sú však tieto úspory reálne?

Spustila sa kritika za odvolanie riaditeľa NIHO, hoci mal ušetriť milióny. Sú však tieto úspory reálne?

V minulom roku parlament schválil legislatívu, ktorá zmenila podmienky fungovania Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Zmena sa dotkla i kritérií, ktoré má spĺňať šéf inštitútu.