OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Plusom pozmeňujúceho návrhu je, že zrušil diskriminačný prvok v zákone o NIHO. Inak je kritika oprávnená. Zaujímavé na tom je, že sa ozývajú i tí, čo v minulosti prešli kroky inštitútu mlčaním.

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Foto: Unsplash License

Ministerstvo zdravotníctva vo svojej časti Programového vyhlásenia vlády napísalo stať o tom, že chce odpolitizovať zdravotníctvo. Niekto aj čakal, že sa tento bod naplní? Úsmevne, i keď nie také roztomilé, ako keď vám dieťa povie, že už bude poslúchať.

Lebo potom príde poslanec Zdenko Svoboda s pozmeňujúcim návrhom, ktorým navrhuje zmeny týkajúce sa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve - NIHO.

Prílepok poslanci schválili a z vyjadrenia ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej mám pocit, že odteraz bude NIHO inštitúciou, v ktorej aj stroj času na počkanie vynájdu.

Menia sa tu zákony, ako sa komu hodí, bez diskusie, bez informovania, len tak, lebo niekto chce. Vieme viacerí, že by to takto nemalo vyzerať a fungovať, žiaľ, i tak to tu roky takto funguje.

Spomienky na úvod

Na dávnejšej diskusii pred voľbami, ktorých víťazom boli obyčajní ľudia, padla aj otázka vzniku HTA úradu/inštitúcie. Čiže inštitúcie, ktorá by hodnotila zdravotnícke technológie.

Môj pohľad bol, a stále je, že úrad veľkých rozmerov nepotrebujeme, sme malá krajina s malým trhom, postačí nám fungujúci odbor – oddelenie na ministerstve zdravotníctva alebo ako súčasť Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Na čo nám je samostatná agentúra? Chceme snáď šprintovať s odborníkmi NICE (anglická HTA agentúra), IQWiQ (nemecká HTA agentúra)?

Jeden zástupca politickej strany (a asi stále aj predstaviteľ Slovenskej spoločnosti pre farmakoekonomiku) sa vtedy zdôveril, že si vie predstaviť založiť agentúru HTA, nemusí byť taká veľká ako v zahraničí, ale vie si to predstaviť. Následne mi v diskusii povedal, nech mu neberiem sen o HTA agentúre.

Každý máme svoje sny, niekto chce byť ministrom, niekto chce byť riaditeľom, niekto chce nájsť v lesoch draky či jednorožcov.

Vtedajší tieňový minister obyčajných ľudí Marek Krajčí to tiež nejak nepriaznivo nevidel, agentúru sľuboval, veď mali na to aj odborníka z Rakúska.

A tak sa aj stalo. Agentúru sľúbil, agentúru dodal

Po voľbách vznikol odbor na ministerstve zdravotníctva a odborník z Rakúska – Michal Staňák - mal z neho postupne vybudovať samostatný inštitút. Pripravil zákon o slovenskom HTA inštitúte. A následne 1. januára 2022 vznikol Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

Súčasťou tohto zákona sú definované i platové ohodnotenie a podmienky výberu riaditeľa NIHO.

Od prvého januára 2022 mal nastúpiť na čelo inštitútu i riaditeľ. Ministerstvo zdravotníctvo dočasne poverilo Michala Staňáka.

Keď som sa koncom januára 2022 ešte za Zdravotnícke noviny pýtala, kedy bude vymenovaný riaditeľ inštitútu a či bude výberové konanie, z ministerstva zdravotníctva prišla odpoveď, že Staňák „bol poverený ministrom zdravotníctva SR v súlade s ustanovením § 13 zákona č. 358/2021 Z. z. o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve v platnom znení výkonom funkcie riaditeľa – štatutárneho a výkonného orgánu Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve so sídlom v Bratislave s účinnosťou od 1. januára 2022 na dobu určitú – do doby vymenovania víťaza výberového konania do funkcie riaditeľa, najdlhšie do 31. decembra 2023“.

Takže do výberového konania sa veľmi nik nehrnul.

Aby sa všetko stihlo v termínoch, výberové konanie sa realizovalo 18. septembra 2023. Výberového konania som sa zúčastnila a písali sme o tom tu.

Vtedy ticho, teraz pomaly na barikády

Toľko na úvod. A teraz k zmenám, ktoré včera prešli parlamentom. Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhoval zmeny týkajúce sa NIHO

Spustila sa kritika z radov opozície a rôznych expertov. Priznám sa, že trošku s prekvapením som sledovala niektoré vyjadrenia. Áno, kritiku si celý postup i návrh zaslúži. Jediným plusom pozmeňujúceho návrhu je, že zrušil diskriminačný prvok v zákone o NIHO. Inak je kritika oprávnená.

Zaujímavé na tom je, že sa ozývajú i tí, čo v minulosti prešli kroky NIHO mlčaním a teraz ich je najviac počuť.

Podľa dnešnej rétoriky, ktorá zaznieva, by sa dalo povedať, že Michal Staňák napísal podmienky pre pozíciu riaditeľa tak, aby boli šité na jeho osobu.

Zákon definuje, že riaditeľom inštitútu môže byť ten, kto má vysokoškolské vzdelanie najmenej druhého stupňa v oblasti medicíny, farmácie, verejného zdravotníctva, prírodných vied, matematiky, ekonómie, práva, etiky alebo spoločenských vied.

A Staňák má vyštudovanú etiku. I keď musím dodať, že pôsobil v rakúskej HTA agentúre.

Na hrad iba princezné a princovia a šéfom železníc môže byť iba ten, kto riadi vlaky!

Zadefinované požiadavky, čo sa týka vzdelania, odbornosti, boli oveľa prísnejšie, ako teraz prešli parlamentom vďaka pozmeňujúcemu návrhu. Po novom riaditeľom môže byť lekár alebo farmaceut.

Ak sa pýtate, prečo lekár, no tak preto lekár, lebo NIHO vypracováva posudky pre lieky na predpis. A kto predpisuje lieky? No lekár predsa!

Nenapáda mi bizarnejšie vysvetlenie ako to, ktoré poskytol predkladateľ pozmeňujúceho návrhu. Podľa návrhu sú uvedené dva študijné odbory kľúčové a sú predpokladom pre kvalifikované predpisovanie liekov pacientom. 

Ministerka zdravotníctva ako bonus dodala, že tieto podmienky boli tak zle nastavené, že do výberového konania na pozíciu riaditeľa sa mohol prihlásiť iba obmedzený okruh ľudí. Veď do výberového konania sa prihlásili iba DVE osoby! Z toho ani jeden lekár. No keby pani ministerka, alebo ten, kto jej to písal, bola dôslednejšia, tak by zistila, že jeden z kandidátov vo výberom konaní bol lekárka.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.