OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Čo v skutočnosti spôsobilo, že sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o opätovnej zmene finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach? Nevieme, rezort nereaguje na otázky.

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Foto: Unsplash License

Ako sme pred niekoľkými dňami informovali, apríl 2024 priniesol zmätočné zmeny vo finančných limitoch pri výdaji inkontinenčných zdravotníckych pomôcok.

Ministerstvo zdravotníctva najskôr rozhodlo o tom, že finančný nárok pri II. stupni inkontinencie sa od apríla zníži zo 14,77 eur na 5 eur a pri III. stupni sa zvýši z 51,94 eur na 59,73 eur.

Zníženie však netrvalo ani mesiac. Nakoľko ministerstvo zdravotníctva svoje rozhodnutie pri II. stupni zmenilo na pôvodný limit. Rezort 26. apríla aktualizoval limitové tabuľky, kde sa limit pre inkontinenčné pomôcky pre II. stupeň inkontinencie zvýšil z 5 eur na 14,77 eur.

V rozhodnutí o znížení limitu pre II. stupeň inkontinencie (a zároveň zvýšení limitu pre III. stupeň) sa pritom uvádza, že „pri rozhodovaní o zmene charakteristík podskupiny zdravotníckych pomôcok sa prihliada najmä na účelnosť a efektívnosť vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia, prihliadnutie na nákladovú efektívnosť a predpokladaný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia, ako aj zabezpečenie finančnej stability systému verejného zdravotného poistenia“.

Rozpor s programovou vyhláškou

Pričom táto zmena bude mať vplyv na dosiahnutie úsporných opatrení, ktoré majú naplniť zdravotné poisťovne. Pri inkontinenčných pomôckach mali v tomto roku prísť úspory, nie navyšovanie zdrojov.

V rámci úsporných opatrení v dôvodovej správe programovej vyhlášky sa uvádza: „Ďalšie 3 mil. eur predstavuje potenciálna úspora na inkontinenčných pomôckach, ktorá by sa dosiala pri jasnejšom vymedzení zdravotnej a sociálnej starostlivosti pri pacientoch s inkontinenciou“.

Zdroj: Dôvodová správa, Vyhláška MZ SR

Zdravotná poisťovňa Dôvera predpokladá finančný dopad na úrovni 7 až 8 miliónov eur ročne. Očakáva preto novelizáciu programovej vyhlášky. „Keďže podľa plánu sa malo v oblasti inkontinenčných pomôcok šetriť, nie zvyšovať náklady,“ dodala poisťovňa.

Na navýšenie zdrojov upozorňuje i Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Pri takto nastavených limitoch bude potrebné vynaložiť viac finančných prostriedkov na zdravotnícke pomôcky určené pre inkontinentných pacientov. Navýšenie nákladov do konca roka aktuálne predpokladáme o viac ako 3 mil. eur (tento odhad nepočíta s prirodzeným nárastom počtu poistencov s touto diagnózou),“ uviedla poisťovňa pre ozdravme.

Uvedená zmena bude zdravotnú poisťovňu Union tento rok stáť o 280 000 eur viac ako predpokladané náklady. A to oproti variantu, kde sa mala úhrada pre II. stupeň zvýšiť na 10 eur od 1.7. 2024 (viac informácií k uvedenému nižšie, pozn. red.).

I Union pripomína rozpor s programovou vyhláškou. „Oproti očakávanej skutočnosti roka 2023 by mali výdavky Union ZP určené tzv. programovou vyhláškou na zdravotnícke pomôcky klesnúť o 1%. Preto akékoľvek regulačné rozhodnutie, ktoré zvyšuje výdavky na zdravotnícke pomôcky, je v rozpore s programovou vyhláškou č. 55/2024 Z. z..“

Ministerstvo s poisťovňami neodkomunikovalo opätovnú zmenu finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach.

„Nepoznáme dôvody, pre ktoré ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k tejto zmene. V každom prípade bola vykonaná neštandardne, mimo riadneho procesu,“ uviedla zdravotná poisťovňa Dôvera.

Na obzore verejný záujem

Prečo ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k tejto zmene a čo rozhodlo o tomto rozhodnutí, nevieme, nakoľko rezort na naše otázky nereagoval. Podobne ani na otázky, čo v praxi zvýšenie limitu pre II. stupeň inkontinencie bude znamenať pre poisťovne, a akú sumu budú musieť poisťovne vyčleniť.

Všeobecná zdravotná poisťovňa podotkla, že „Ministerstvo zdravotníctva SR k takejto zmene oprávňuje zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia (§ 95)“.

Paragraf 95 znamená, že ministerstvo môže vo verejnom záujme aj z vlastného podnetu rozhodnúť vo veci kategorizácie alebo úradného určenia cien. 

Verejným záujmom ministerstvo argumentuje v rozhodnutí, v ktorom zvýšilo limit pre II. stupeň inkontinencie opäť na 14,77 eur.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Pred niekoľkými dňami oznámil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, že začal opäť zvoz liekového odpadu z verejných lekární. Po viac ako roku sa lekárne postupne zbavujú liekového odpadu.

Ministerstvo zmenilo názor, finančný limit inkontinečných pomôcok opäť zmenilo

Ministerstvo zmenilo názor, finančný limit inkontinečných pomôcok opäť zmenilo

Rezort sa rozhoduje v štýle známeho meme „idem, nejdem“. Komunikácia zmätočných zmien ostáva na pleciach lekárnikov.