OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

@Film Černí Baroni

  • Komentáre |  02.05.2024 |  Šimon Jeseňák

Namiesto toho bude Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) stále len slabučko hrýzkať a ticho sa prizerať tomu, ak sa ktorákoľvek zdravotná poisťovňa dostane do masívnych finančných problémov.

Aj dnes má síce ÚDZS možnosť poslať zdravotnú poisťovňu do ozdravného plánu, no definícia je cielene vágna. Do ozdravného plánu má ísť zdravotná poisťovňa, ak závažným spôsobom neplní svoj schválený obchodno-finančný plán.

Odpolitizovanie politizovaním

„O zdravotníctve sa roky hovorí ako o priorite. Ambíciou vlády je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva. Zdravie nepozná ideológiu a dopyt po čo najlepšej zdravotnej starostlivosti je spoločným prianím voličov en block všetkých politických strán“.

Takto znie citát z programového vyhlásenia vlády, teda z dokumentu, ktoré by malo byť pre vládnu koalíciu bibliou, ktorej sa majú držať.

Hlasovanie poslancov vládnej koalície však svedčí o opaku. Poslanci vládnej koalície nepodporili novelu zákona Tomáša SzalayaJanky Bittó Cigánikovej, ktorým by ÚDZS opätovne získal kompetenciu nariadiť zdravotným poisťovniam ozdravný plán. Táto kompetencia je pre činnosť ÚDZS mimoriadne dôležitá, keďže ÚDZS vznikol i pre to, aby dohliadal nad finančným zdravím zdravotných poisťovní.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.