OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

@ozdravme

Táto publikácia je zároveň malou oslavou, ozdravme oslavuje v týchto dňoch svoj prvý rok od nášho založenia. Chceme sa poďakovať našim predplatiteľom, partnerom, otcom zakladateľom a každému jednému z vás, ktorí nás pravidelne čítate, počúvate a pozeráte.

Ozdravme vzniklo pred niečo viac ako jedným rokom. Od začiatku sme mali ambíciu stáť na dvoch nohách. Prvou je dennodenný obsah, ktorý máte možnosť čítať, počúvať alebo sledovať cez náš video obsah. Druhým, rovnako dôležitým pilierom je analytická publikačná činnosť a vydávanie odborných publikácií, ktoré majú snahu prispieť k zlepšeniu zdravotníctva na Slovensku.

Prvá publikácia ozdravme je na svete

S radosťou našim čitateľom prinášame prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu s podtitulom Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení, ktorú pre ozdravme napísala Katarína Fedorová.

Publikácia vznikla s podporou zdravotnej poisťovne Dôvera, zdravotnej poisťovne Union a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Éra plytvania, život na dlh, sociálne opatrenia bez analýzy toho, kto ich reálne potrebuje, alebo rozdávanie benefitov a statkov zdarma pre veľké skupiny obyvateľstva. Verejný alebo politický diskurz sa zúžil na hádku o tom, komu a čo poskytneme bezplatne alebo, lepšie povedané, koľko ešte znesú ekonomicky aktívni jednotlivci platiť, aby sa udržal sociálny zmier. Ich peňaženky a ochota otvárať ich a dobrovoľne nasilu dávať čoraz viac v „prospech celku“ však narazia na svoje limity.

Publikácia Kataríny Fedorovej Kto nás ochráni pred ochranou štátu s podtitulom Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení, ktorú máme tú česť vydať, poukazuje na to, že sociálne opatrenia vládnej garnitúry prijímajú bez toho, aby ich zavádzanie racionálne odôvodnili.

V zdravotníctve často počúvame o plytvaní, menej však hovoríme o tom, že do sektora priteká menej peňazí práve v dôsledku rozhodnutia štátu. Značná časť politických predstaviteľov sa ešte stále tvári, že dokážeme všetkým všetko poskytnúť ihneď a aspoň deklaratórne zadarmo. Hostina na spôsob all you can eat však už dávno narazila na svoje limity.

Publikácia Kataríny Fedorovej poukazuje na to, že je Slovensko taká „bohatá“ krajina, že si môže dovoliť plytvať rovno cez dva v princípe autonómne kanály, teda cez sociálne zabezpečenie i zdravotné poistenie. Robíme tak pod vlajkou rovnostárstva, nediskriminácie a solidarity s tými, ktorí to potrebujú. Katarína Fedorová však na praktických príkladoch demonštruje, že solidarizujeme a dávame v zľave alebo rovno bezplatne i tým, ktorí to vôbec nepotrebujú.

Tento stav nie je udržateľný a pevne veríme, že i publikácia Kto nás ochráni pred ochranou štátu, z autorského pera Kataríny Fedorovej prispeje k eliminácii plytvania.

Prajeme príjemné čítanie, celú publikáciu vo formáte si môžete stiahnuť a prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.