OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Zuzana Baťová: Pri liečbe spinálnej muskulárnej atrofie sme videli emočné vydieranie verejnosti

Pred voľbami v roku 2020 vo verejnosti rezonovala i téma podania lieku Zolgensma, ktorý pomáha liečiť spinálnu muskulárnu atrofiu.

Zuzana Baťová: Pri liečbe spinálnej muskulárnej atrofie sme videli emočné vydieranie verejnosti

Foto: Dávid Ištok, aktuality

  • Rozhovory |  23.03.2023 |  Šimon Jeseňák

Tento liek však stojí viac ako 2 milióny dolárov a za túto cenu sme mohli poskytnúť najmodernejšiu onkologickú liečbu pred deti, ktoré ju dnes nemajú k dispozícii.

Minulý týždeň rozhodol okresný súd Bratislava V a prikázal Všeobecná zdravotnej poisťovni bezodkladnú úhradu lieku Zolgensma. Ako vo svojom statuse uviedol zdravotnícky analytik Martin Smatana, jedná sa o prvé rozhodnutie takéhoto typu zo strany súdu od existencie zákona 363/2011*, ktorý definuje pre lieky podmienky ako, čo a kedy sa môže hradiť z verejného zdravotného poistenia. Viac o tomto rozhodnutí si môžete prečítať v statuse nižšie.

Aj z tohto dôvodu sme oslovil exriaditeľku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanu Baťovú.

V rozhovore sa dočítate

  • o tom, ako sa lieky a liečebné postupy dostávajú na spoločný európsky trh
  • o čom rozhoduje Európska lieková agentúra a o čom Štátny ústav pre kontrolu liečiv
  • je Sputnik V už registrovanou vakcínou
  • o inovatívnych liekoch a ich úhradách
  • o procese kategorizácie liekov
  • o lieku Zolgensma, lieku na spinálnu muskulárnu atrofiu a o tom, či jeho podanie je zaručenou spásou pre detských pacientov
  • reflexia jednej z tém predvolebnej kampane v roku 2020, ktorou bola i úhrada liekov pre deti, ktoré trpia spinálnou muskulárnou atrofiou
  • o tom, prečo sa z pohľadu Zuzany Baťovej verejná diskusia o podaní tohto lieku za viac ako dva milióny dolárov zúžila na emočné vydieranie verejnosti

Ako prebieha proces schvaľovania liekov?

Pred tým, než sa povolí používanie akéhokoľvek lieku na Slovensku aj v EÚ, je potrebná jeho registrácia. Sú dva možné spôsoby, ako sa môže liek registrovať. Prvým je, že liek schváli ŠÚKL na národnej úrovni a druhá možnosť je tzv. centralizovaná procedúra, teda, že liek získa povolenie od Európskej liekovej agentúry resp. Európskej Komisie. Existujú pravidlá, ktoré určujú, ktoré lieky sa môžu registrovať na národnej úrovni a ktoré lieky sa musia registrovať centralizovaným spôsobom.

Centralizovaný spôsob je určený pre inovatívne a komplexné prístupy, kedy je potrebná celoeurópska kooperácia a expertíza. Hovoríme o veľkých biologických molekulách, génovej terapii alebo o vakcínach. Na národnej úrovni by bolo komplikované schvaľovať vysoko inovatívne lieky alebo liečebné postupy. Práve EMA slúži na to, aby koncentrovala trust mozgov, ktoré sú schopné posúdiť bezpečnosť a účinnosť nových liekov a inovatívnych prístupov.

Väčšinu liekov teda schvaľujeme na celoeurópskej úrovni, pretože je to lacnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie?

Pri nových liekoch je to rozhodne efektívnejšie a na tej najvyššej odbornej úrovni.

Pretože má EMA k dispozícii väčšie množstvo odborníkov, ktorí dokážu posúdiť špecifické lieky a liečebné postupy?

Áno.

Na základe týchto slov mám dojem, že slávnu vakcínu Sputnik V sme nemohli používať, no napriek tomu sme ňou očkovali.

Sputnik V sa mohol použiť, nakoľko získal výnimku udelenú ministerstvom zdravotníctva. No Sputnik V bol a je neregistrovanou vakcínou v EÚ. Ak sa vrátim k udalostiam z pred dvoch rokov, tak ŠÚKL nemal zákonné právo Sputnik V registrovať a povoliť jeho používanie. Toto povolenie mohla vydať len Európska lieková agentúra resp. Európska Komisia, ktorá to dodnes neurobila a to preto, že výrobca nedodal potrebné údaje pre registráciu tejto vakcíny.

Pamätníci si ešte spomenú, že Rusko tvrdilo, že všetku potrebné dokumentáciu pošle EMA najneskôr „zajtra“.

Presne tak.

Na trh prichádzajú nové liečebné postupy a lieky, ktoré sú veľmi drahé a stoja stovky a niekedy až milióny eur. Je postup schvaľovania týchto liekov v niečom odlišný od schvaľovania liekov, ktoré nie sú tak drahé?

Musíme oddeliť proces registrácie a proces kategorizácie teda úhrad za lieky. Proces registrácie moderných inovatívnych liekov sa deje centrálne pre celú Európu naraz, no jednotlivé štáty rozhodujú o cene lieku na národnych úrovniach. Nožnice medzi jednotlivými štátmi sa otvárajú a každý štát inak vyhodnotí pridanú hodnotu lieku. Každý štát sa nachádza v inej ekonomickej situácii a sile. Samotná registrácia lieku vôbec nerieši cenu lieku a to, ako sa jednotlivé štáty rozhodnú tieto lieky preplácať a na základe akého poistenia. EMA teda posudzuje len to, či je liek účinný a bezpečný. EMA vôbec neberie do úvahy financie. Až po tom, čo liek prejde registráciou, farmaceutické firmy žiadajú jednotlivé krajiny o proces kategorizácie lieku a rieši sa to, či bude liek preplácaný z verejného zdravotného poistenia.

Po tom, čo je liek registrovaný v EÚ, musí prejsť kategorizáciou v jednotlivých členských štátoch a tie sa rozhodnú či, v akej výške a za akých podmienok budú jednotlivé lieky či liečebné postupy preplácať?

Áno, presne tak.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prezident ANS Marián Petko: Dolinkovú čaká krst ohňom: štátny rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2024

Prezident ANS Marián Petko: Dolinkovú čaká krst ohňom: štátny rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2024

Marián Petko je dlhoročným prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska. V rozhovore artikuluje svoje očakávanie od novej vlády a budúcej ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej.

ozdravme podcast: Partner Penty Václav Jirků: Ministri a politici sa menia, Penta v zdravotníctve ostáva, bude

ozdravme podcast: Partner Penty Václav Jirků: Ministri a politici sa menia, Penta v zdravotníctve ostáva, bude

Po viac ako roku poskytol partner Penty Václav Jirků rozhovor, v ktorom reflektuje stav slovenského zdravotníctva a to, kde sa od volieb 2020 dostalo.

Paula Poórová: Pri vytváraní benefitov nemyslíme na konkurenciu, ale na zdravie poistenca

Paula Poórová: Pri vytváraní benefitov nemyslíme na konkurenciu, ale na zdravie poistenca

Zdravotné poisťovne pôsobia v konkurenčnom prostredí. Jednou z možností, ako sa odlíšiť od konkurencie sú benefity, ktoré zdravotné poisťovne poskytujú svojim klientom.