V roku 2030 bude Nemecku chýbať približne 500-tisíc zdravotných sestier. Na rozdiel od Slovenska, ktoré hrozivé predpovede zatiaľ statočne ignoruje, vznikajú v Nemecku iniciatívy, ktorých cieľom je personálnej katastrofe predísť.
Veľa sa na Slovensku hovorí o tom, že nám chýbajú lekári. To je síce pravda, ale ešte akútnejšie nám chýbajú zdravotné sestry, ktorých počet sa znižuje nielen v relatívnych (voči množstvu potrebnej zdravotnej starostlivosti), ale aj v absolútnych číslach.
Nedávno sme v súvislosti s týmto trendom uverejnili komentár, v ktorom sme sa zamerali na vzostup sesterských agentúr – jeden z dopadov nedostatku sestier, ktorý pozorujeme vo viacerých západných krajinách. V tomto texte voľne nadväzujeme na koniec spomínaného komentára a zameriavame sa na stratégie, ktorými je možné navýšiť počet sestier v systéme.
Nemecko patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším počtom zdravotných sestier vzhľadom na populáciu. Personálny nedostatok sa však týka – a bude týkať – aj tejto krajiny, keď sa očakáva, že v roku 2030 bude Nemecku chýbať približne 500 000 zdravotných sestier. Na rozdiel napríklad od Slovenska, ktoré hrozivé predpovede zatiaľ statočne ignoruje, vznikajú v Nemecku iniciatívy, ktorých cieľom je personálnej katastrofe predísť. Založené sú na snahe prilákať zdravotné sestry z iných krajín.
Geograficky sa pritom tieto snahy neobmedzujú na jednu časť zemegule. Nemecko sa usiluje získať zdravotné sestry napríklad z Indie, Brazílie, Filipín a Južnej Afriky. To, čo programy v jednotlivých krajinách spája, je proaktivita a čo najefektívnejšia podpora pri zvládnutí celého procesu – od vybavenia potrebných povolení a certifikátov až po asistenciu pri praktických aspektoch presunu z domovskej krajiny do Nemecka.
Zoberme si napríklad program Triple Win („trojitá výhra“), ktorý bol založený Nemeckou spolkovou agentúrou pre zamestnanosť (ZAV) a Nemeckou spoločnosťou pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ) v roku 2013. Jeho názov odráža princíp prospešnosti pre všetky zapojené strany: zdravotné sestry benefitujú z príležitosti pre kariérny a osobnostný rast; ZAV a GIZ spolupracujú len s krajinami, v ktorých je nadbytok zdravotných sestier (takže krajine pôvodu nebude uškodené), pričom v dlhodobom hľadisku má program pomôcť prenosu vedomostí medzi zapojenými krajinami; a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v Nemecku profitujú z vyššieho množstva dostupných sestier.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.