OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Odkiaľ berie Nemecko zdravotné sestry?

V roku 2030 bude Nemecku chýbať približne 500-tisíc zdravotných sestier. Na rozdiel od Slovenska, ktoré hrozivé predpovede zatiaľ statočne ignoruje, vznikajú v Nemecku iniciatívy, ktorých cieľom je personálnej katastrofe predísť.

Odkiaľ berie Nemecko zdravotné sestry?

Foto: Unsplash License

Veľa sa na Slovensku hovorí o tom, že nám chýbajú lekári. To je síce pravda, ale ešte akútnejšie nám chýbajú zdravotné sestry, ktorých počet sa znižuje nielen v relatívnych (voči množstvu potrebnej zdravotnej starostlivosti), ale aj v absolútnych číslach.

Nedávno sme v súvislosti s týmto trendom uverejnili komentár, v ktorom sme sa zamerali na vzostup sesterských agentúr – jeden z dopadov nedostatku sestier, ktorý pozorujeme vo viacerých západných krajinách. V tomto texte voľne nadväzujeme na koniec spomínaného komentára a zameriavame sa na stratégie, ktorými je možné navýšiť počet sestier v systéme.

Nemecko patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším počtom zdravotných sestier vzhľadom na populáciu. Personálny nedostatok sa však týka – a bude týkať – aj tejto krajiny, keď sa očakáva, že v roku 2030 bude Nemecku chýbať približne 500 000 zdravotných sestier. Na rozdiel napríklad od Slovenska, ktoré hrozivé predpovede zatiaľ statočne ignoruje, vznikajú v Nemecku iniciatívy, ktorých cieľom je personálnej katastrofe predísť. Založené sú na snahe prilákať zdravotné sestry z iných krajín.

Geograficky sa pritom tieto snahy neobmedzujú na jednu časť zemegule. Nemecko sa usiluje získať zdravotné sestry napríklad z Indie, Brazílie, Filipín a Južnej Afriky. To, čo programy v jednotlivých krajinách spája, je proaktivita a čo najefektívnejšia podpora pri zvládnutí celého procesu – od vybavenia potrebných povolení a certifikátov až po asistenciu pri praktických aspektoch presunu z domovskej krajiny do Nemecka.

Zoberme si napríklad program Triple Win („trojitá výhra“), ktorý bol založený Nemeckou spolkovou agentúrou pre zamestnanosť (ZAV) a Nemeckou spoločnosťou pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ) v roku 2013. Jeho názov odráža princíp prospešnosti pre všetky zapojené strany: zdravotné sestry benefitujú z príležitosti pre kariérny a osobnostný rast; ZAV a GIZ spolupracujú len s krajinami, v ktorých je nadbytok zdravotných sestier (takže krajine pôvodu nebude uškodené), pričom v dlhodobom hľadisku má program pomôcť prenosu vedomostí medzi zapojenými krajinami; a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v Nemecku profitujú z vyššieho množstva dostupných sestier.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Laureátmi Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu sa stali Victor Ambros a Gary Ruvkun. A to za objav mikroRNA a jej úlohu v regulácii génov.

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Splnomocnenec vlády pre vyšetrenie pandémie, nie v rozvojovej republike, nie v Rusku, ani Venezuele alebo v Severnej Kórei, ale na Slovensku je istý ortopéd Peter Kotlár. Nuž a odborový predák Visolajský si odskočil do Kotlárovho sesterského média.

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Najväčšie vášne v rámci daňového balíčka (bridí sa mi volať ho „konsolidačný“) v zdravotníctve vyvolalo zníženie platového automatu.