Zdravotnícki experti a analytici už niekoľko rokov upozorňujú na kritický nedostatok zdravotných sestier.
Spojené štáty napríklad očakávajú, že do roku 2032 v priemere ročne vznikne 193 100 voľných pracovných miest pre zdravotné sestry, pričom však do zdravotného systému v celom období 2022-2032 pribudne len 177 400 sestier. Ešte raz, nie ročne – za 10 rokov. Tento problém sa pritom týka aj Slovenska, na kriticky klesajúci počet sestier sme v minulosti upozorňovali aj my v INESS. Takýto vývoj nevyhnutne povedie rôznym zmenám v zdravotníckom ekosystéme.
Prvé lastovičky pritom v zahraničí môžeme sledovať už dnes. V krajinách ako Austrália, Anglicko, Kanada alebo Severné Írsko sa v posledných rokoch totiž čoraz rozšírenejšími stávajú sesterské agentúry. Ide o organizácie, ktoré „dodávajú“ zdravotné sestry nemocniciam v prípade personálneho nedostatku.
Zmluvy uzatvárané na takúto výpomoc sú špecifické predovšetkým v ich dĺžke, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi niekoľkými týždňami a jedným rokom, a finančnej náročnosti. Plat sestier sprostredkovaných agentúrou je totiž vyšší ako u klasických nemocničných sestier. Do celkových nákladov pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je navyše potrebné prirátať aj províziu pre samotnú agentúru.
Z pohľadu sestier je motivácia vymeniť stabilnú prácu v jednej nemocnici za kontrakty sprostredkované agentúrami pomerne jednoznačná. Agentúry im vedia zabezpečiť výrazne vyššie platy a väčšiu časovú flexibilitu. Pri spolupráci s agentúrami totiž zdravotné sestry majú väčšiu kontrolu nad pracovným časom, keď môžu vyjadriť svoje preferencie ohľadom dĺžky služieb, ale napríklad aj ohľadom toho, či chcú pracovať cez deň alebo v noci. Pre niektoré sestry zároveň môže byť zaujímavý prospekt častejšieho striedania prostredia, keďže ich agentúra môže vysielať do rôznych nemocníc.
Takýto mód práce so sebou samozrejme prináša aj špecifiká, ktoré niektoré sestry môžu vnímať ako nevýhody. Striedanie nemocníc napríklad znamená opakované oboznamovanie sa s novými nemocnicami a ich procesmi. Časovo obmedzené kontrakty zároveň implikujú istú mieru neistoty. Napriek tomu, že vo všeobecnosti pretrváva vysoký dopyt po zdravotných sestrách, môžu nastať obdobia, počas ktorých dopyt dočasne poklesne. Sestra spolupracujúca s agentúrou vtedy môže dočasne ostať bez práce alebo byť prinútená za prácou cestovať väčšie vzdialenosti.
A v neposlednom rade práca prostredníctvom sesterskej agentúry so sebou prináša menšie sociálne benefity – agentúry za nich napríklad nemusia platiť odvody a nemusia im zabezpečovať platenú dovolenku.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.