OZDRAVME.SK
Prague International Health Summit
Prague International Health Summit
OZDRAVME.SK

Sestier bude menej, budú nás stáť viac

Zdravotnícki experti a analytici už niekoľko rokov upozorňujú na kritický nedostatok zdravotných sestier.

Sestier bude menej, budú nás stáť viac

Foto: Unsplash License

Spojené štáty napríklad očakávajú, že do roku 2032 v priemere ročne vznikne 193 100 voľných pracovných miest pre zdravotné sestry, pričom však do zdravotného systému v celom období 2022-2032 pribudne len 177 400 sestier. Ešte raz, nie ročne – za 10 rokov. Tento problém sa pritom týka aj Slovenska, na kriticky klesajúci počet sestier sme v minulosti upozorňovali aj my v INESS. Takýto vývoj nevyhnutne povedie rôznym zmenám v zdravotníckom ekosystéme.

Prvé lastovičky pritom v zahraničí môžeme sledovať už dnes. V krajinách ako Austrália, Anglicko, Kanada alebo Severné Írsko sa v posledných rokoch totiž čoraz rozšírenejšími stávajú sesterské agentúry. Ide o organizácie, ktoré „dodávajú“ zdravotné sestry nemocniciam v prípade personálneho nedostatku.

Zmluvy uzatvárané na takúto výpomoc sú špecifické predovšetkým v ich dĺžke, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi niekoľkými týždňami a jedným rokom, a finančnej náročnosti. Plat sestier sprostredkovaných agentúrou je totiž vyšší ako u klasických nemocničných sestier. Do celkových nákladov pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je navyše potrebné prirátať aj províziu pre samotnú agentúru.

Z pohľadu sestier je motivácia vymeniť stabilnú prácu v jednej nemocnici za kontrakty sprostredkované agentúrami pomerne jednoznačná. Agentúry im vedia zabezpečiť výrazne vyššie platy a väčšiu časovú flexibilitu. Pri spolupráci s agentúrami totiž zdravotné sestry majú väčšiu kontrolu nad pracovným časom, keď môžu vyjadriť svoje preferencie ohľadom dĺžky služieb, ale napríklad aj ohľadom toho, či chcú pracovať cez deň alebo v noci. Pre niektoré sestry zároveň môže byť zaujímavý prospekt častejšieho striedania prostredia, keďže ich agentúra môže vysielať do rôznych nemocníc.

Takýto mód práce so sebou samozrejme prináša aj špecifiká, ktoré niektoré sestry môžu vnímať ako nevýhody. Striedanie nemocníc napríklad znamená opakované oboznamovanie sa s novými nemocnicami a ich procesmi. Časovo obmedzené kontrakty zároveň implikujú istú mieru neistoty. Napriek tomu, že vo všeobecnosti pretrváva vysoký dopyt po zdravotných sestrách, môžu nastať obdobia, počas ktorých dopyt dočasne poklesne. Sestra spolupracujúca s agentúrou vtedy môže dočasne ostať bez práce alebo byť prinútená za prácou cestovať väčšie vzdialenosti.

A v neposlednom rade práca prostredníctvom sesterskej agentúry so sebou prináša menšie sociálne benefity – agentúry za nich napríklad nemusia platiť odvody a nemusia im zabezpečovať platenú dovolenku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Tomáša Szalaya: Covidová amnestia: 35 tisíc mŕtvych je málo?

Komentár Tomáša Szalaya: Covidová amnestia: 35 tisíc mŕtvych je málo?

35 tisíc mŕtvych. Zomreli na covid, s covidom či kvôli covidu. Zomreli v dôsledku najhoršej pandémie posledných desaťročí.

Komentár Alexandry Bražinovej: Na osýpky nemáme účinnú liečbu. Najúčinnejšia je prevencia

Komentár Alexandry Bražinovej: Na osýpky nemáme účinnú liečbu. Najúčinnejšia je prevencia

Je veľkým nešťastím, keď sa k záležitostiam ovplyvňujúcim zdravie a životy ľudí majú možnosť vyjadrovať, či dokonca do nich zasahovať, ľudia, ktorí im nerozumejú, nemajú na to potrebné vzdelanie a odborné skúsenosti.

Komentár Jany Andelovej: Šaško „gde“?

Komentár Jany Andelovej: Šaško „gde“?

Nedocenený Albert Einstein slovenskej medicíny Peter Kotlár dostal priestor, o akom sa mu azda ani nesnívalo.