OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Foto: archív Tomáša Szalaya

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková nepôsobí presvedčivým dojmom. Po pol roku vo funkcii mám problém vymenovať, čo vlastne urobila. Okrem odkladov termínov, výmeny ľudí a kapitulácie pred hoaxermi.

Hnutie, ktoré Slovensko pozná pod názvom OĽaNO, navrhlo ministerku odvolať. A hoci si myslím, že z viacerých dôvodov by na Dolinkovej mieste mal byť niekto iný, s návrhom OĽaNO mám vážny problém. Pretože odôvodnenie tohto návrhu je zlé.

Za čo kritizuje OĽaNO Dolinkovú:

  • Zastavila reformu, ktorá mala zaviesť maximálne čakacie lehoty na operácie,
  • Pri kategorizácii nemocníc zvýhodnila kardiocentrum v Šaci a nemocnicu Bory,
  • Za Rázsochy – že načo bola spracovávaná nová štúdia, a že prečo bude nová nemocnica najskôr v roku 2038,
  • Nedostatočné riešenie krízy v ambulantnom sektore.

No. Kde začať?

Maximálne čakacie lehoty na operácie

Asi medzi poslancami parlamentu nenájdete väčšieho bojovníka za čakacie lehoty ako som ja. Za Radičovej som pripravil návrh zákona, aby sa začali čakačky merať na všetky plánované hospitalizácie. A aj by to bolo bývalo uspelo, keby... Keby nebolo štátnej zdravotnej poisťovne.

Zdravotné poisťovne sú povinné tvoriť peňažné rezervy na pacientov, ktorí boli zaradení na čakacie zoznamy. Technické rezervy sú nákladovou položkou, takže čím viac pacientov na čakačkách, tým nižší hospodársky výsledok. Čím podrobnejšie budeme sledovať čakačky, tým viac pacientov na nich bude, a tým viac peňazí by si museli poisťovne odložiť na technické rezervy. No a Všeobecná zdravotná poisťovňa by to vraj nebola bývala ustála. Politicky sa vtedajšia vláda rozhodla pomôcť štátnej poisťovni, na úkor pacientov a poistencov. Čakačky sa nezaviedli.

Potešil som sa, keď sa v minulom volebnom období téma čakačiek znovu dostala do agendy tvorcov zdravotnej politiky. Lenže – napísať niečo do zákona nestačí. Treba to implementovať. Vymyslieť metodiku, vytvoriť systém, nastaviť procesy, vyladiť dátové toky. Z tohto všetkého neurobilo OĽaNO... nič. U regulátora na stole nezanechali ani len rozrobenú domácu úlohu. Čakačky, ktoré sa mali spustiť od 1.1.2024, boli totálne nepripravené. Ministerka požiadala o ročný odklad a konečne sa na čakačkách začalo pracovať. Po večeroch pálim vonné tyčinky, aby sa do konca roka aspoň niečo stihlo.

Zo strany predstaviteľov OĽaNO považujem za nadmieru opovážlivé, keď z tohto zlyhania obviňujú kohokoľvek iného okrem seba.

Kroky pri kategorizácii nemocníc

Optimalizácia siete nemocníc (OSN) je jeden z projektov predošlej garnitúry, ktorý zmutoval do nepoužiteľnej podoby. OSN statila smer, zmysel, obsah. Z dobrého nápadu (aby sa zriedkavejšie výkony centralizovali a aby každý robil len to, čo vie a má na to dostatok pacientov i personálu) je dnes byrokratický obušok, ktorý tlčie po hlave všetkých. OSN-ku treba upraviť, to je zrejmé. Nemôže to byť rigídny dokument, ktorý ignoruje realitu.

Napríklad tu vznikli dve nové nemocnice. Kardiocentrum v Košiciach-Šaci a nemocnica v Bratislave na Boroch. Do ktorého riadku a stĺpca v ministerských tabuľkách ich treba zaradiť? Mechanizmus OSN veľmi nepočíta s novými nemocnicami. Takže na ministerstve muselo padnúť rozhodnutie, ku ktorému sa vyjadrovali i samosprávy, a obe nové nemocnice nakoniec zaradili do siete. A začala sa tým politizácia celej témy.

Kardiocentrum Šaca by asi ešte OĽaNO znieslo. Predsa len, kardiocentrum patrí Agelu. A Agelu sa za vlády OĽaNO celkom darilo – či už pri zazmluvňovaní vo VšZP alebo pri prideľovaní peňazí z Plánu obnovy a odolnosti.

Lenže, kategorizácia sa týkala aj Nemocnice Bory. Tá patrí Pente, a s Pentou má Matovič a Krajčí osobný problém. Podľa nich Kartágo musí byť zničené. Aj za cenu toho, že by pacienti prišli o nemocnice a zdravotníkov.

Pritom počas vlády OĽaNO bolo zrejmé, že Bory budú postavené. Ale ministerstvo ani VšZP na to nijako nereagovali. Vznik kardiocentra v Šaci je priamy dôsledok konania ministra Krajčího, ktorý bez udania dôvodu odvolal profesora Sabola z pozície riaditeľa štátneho kardiocentra v Košiciach. Ten si následne založil konkurenčný podnik.

Stav, v ktorom sa ocitla OSN, vznik Kardiocentra Šaca ako aj dlhodobé ostentatívne ignorovanie nemocnice na Boroch – toto je vizitka OĽaNO, nie Dolinkovej.

Rázsochy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.