OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

  • Komentáre |  12.04.2024 |  Martin Vlachynský

Spojte do vety slová „USA“ a „zdravotná starostlivosť“ a hneď vám tma priskočí aj slovíčko „drahá“.

Extrémna nákladovosť je hlavným a dlhoročným problémom amerického zdravotného systému. V poslednej dekáde a pol sa však nárast podielu zdravotných výdavkov na ekonomike zastavil, keď v roku 2009 bol 17,2% a v roku 2022 takmer identických 17,3% HDP.

Na stabilizáciu nákladov tlačia regulačné zmeny, ktoré sa v USA v posledných rokoch odohrali. Jedným z príkladov je, že najväčšia zdravotná kvázi-poisťovňa, teda štátny Medicare, až do roku 2023 nemohla s výrobcami liekov jednať o cenách. No viaceré regulačné zmeny boli skôr kontraproduktívne, iné prichádzajú až teraz a ich efekty sa ešte len prejavia. Za poslednú dekádu sa však nemenia len regulácie, ale aj trh samotný.  

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia. V ostatných rokoch zažíva USA boom takzvaného „retailového zdravotníctva“. Jeho princípom je ponuka balíka jednoduchších, ale masovo využívaných zdravotných služieb (základná diagnostika a liečba menej závažných stavov, preventívne vyšetrenia a vakcinácia, alergie a pod.) pod jednou strechou s nízkymi a transparentnými cenami. Čo najjednoduchší koncept, niečo ako návšteva banky – alebo supermarketu.

Nie je preto náhoda, že v tomto segmente začali vo veľkom operovať práve niektoré maloobchodné siete. Najväčším hráčom s tržbami 366 miliárd dolárov je sieť drogério-lekární CVS Health, ktorá sa už 10 rokov sústredí primárne na zdravotníctvo a má viac ako 1000 kliník s ročnými návštevami cez 5 miliónov pacientov. Aktívny je aj reťazec Walmart, ktorý má aktuálne 48 centier v 5 štátoch. Hoci je ich počet oveľa menší, tieto centrá poskytujú už pomerne široké spektrum služieb od všeobecného lekára až po RTG.

Walmart tento rok plánuje pridať 22 nových centier, ale napríklad aj zvýšiť ponuku mamogramov. Reťazec Wallgreens ponúka ako jednoduchšie služby Health Corners (meranie tlaku, glykovaného hemoglobínu, poradenstvo...) tak zhruba 400 komplexnejších kliník, ktoré však outsourcuje rôznym menším sieťam poskytovateľov. Iný model zvolila maloobchodná sieť Dollar General, zameraná  skôr na vidiecke oblasti. Vytvorila partnerstvo so spoločnosťou DocGo, ktorá prevádzkuje mobilné mikrokliniky na kolesách.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.