OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Ministerstvo zdravotníctva porušuje zákon už 63 dní, vyhlášku o programovom rozpočtovaní stále nezverejnilo

Prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 mal rezort zdravotníctva zverejniť najneskôr do 15. januára. Kedy tak urobí?

Ministerstvo zdravotníctva porušuje zákon už 63 dní, vyhlášku o programovom rozpočtovaní stále nezverejnilo

Foto: Unsplash License

Podľa zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou má ministerstvo zdravotníctva vypracovať rozpočtovanie výdavkov podľa typov zdravotnej starostlivosti, štruktúru výdavkov na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte.

Má tak urobiť po prerokovaní so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Zákon zároveň definuje, že to má stihnúť do 15. januára.

Vyhláška, ktorou sa teda ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne, do dnešného nie je zverejnená.

V januári ministerstvo zdravotníctva na čele so Zuzanou Dolinkovou uviedlo pre redakciu ozdravme, že predpokladá zverejnenie vyhlášky približne v polovici marca 2024.

Minulý rok, kedy rezort riadilo OĽaNO, bola uvedená vyhláška zverejnená až 30. marca 2023.

Opätovná výzva

Na čo najrýchlejšie zverejnenie prerozdelenia peňazí apelovali opakovane Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ako aj ambulantný sektor. Informovali sme o tom tu

Asociácia nemocníc Slovenska 14. marca opäť vyzvala Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene zabezpečilo schválenie vyhlášky o programovom rozpočtovaní a zabezpečilo, že zdravotnícke zariadenia budú mať dostatočné zdroje na pokrytie všetkých nákladov.

„Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá zastupuje 82 nemocníc a približne 29 tisíc zamestnancov, dodnes nemá so zdravotnými poisťovňami uzavreté zmluvné dodatky pokrývajúce zvýšené finančné nároky na rok 2024. Dôvodom je stále neschválená Vyhláška MZ SR o programovom rozpočtovaní, ktorá ma stanoviť rozdelenie financií pre sektor,“ uvádza vo svojom stanovisku ANS.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.