OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Tri zdravotnícke komory diskutovali so zástupcami politických strán o zdravotníctve

Prezidenti Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory zubných lekárov a Slovenskej lekárnickej komory iniciovali diskusiu so zdravotníckymi expertmi politických strán.

Tri zdravotnícke komory diskutovali so zástupcami politických strán o zdravotníctve

Foto: SLeK

Na podujatí sa diskutovalo o profesijnej samospráve, úhradových mechanizmoch i úlohe farmaceutov v modernom zdravotnom systéme.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ otvoril podujatie témou postavenia profesijných komôr v rámci slovenskej zdravotníckej legislatívy. Sukeľ prezentoval spoločný názor komôr o nevyhnutnosti posilnenia úloh odbornej samosprávy, deklarovaný v spoločnom Memorande o spolupráci.

Hoci sa viacerí diskutujúci zhodli na tom, že je do budúcnosti žiaduce, aby profesijná samospráva zohrávala zásadnú úlohu vo formovaní zdravotníckeho prostredia, je zrejmé, že programy niektorých politických strán s kompetenciami komôr porovnateľnými s vyspelými krajinami zatiaľ nepočítajú.

Ondrej Sukeľ sa tiež venoval otázke zákonnej úpravy predpisovania a výdaja liekov, využívania kompetencií farmaceutov, trvajúceho poklesu ohodnotenia lekární a ekonomického ohrozenia existencie viac než tretiny lekární, nachádzajúcich sa hlavne v menších mestách a obciach.

Na podujatí prítomní zástupcovia politických strán deklarovali potrebu zvýšenia ohodnotenia práce lekární, využívania odborných kompetencií farmaceutov, avšak z konkrétnych návrhov sa prezentoval iba návrh výdaja liekov bez lekárskeho predpisu laikmi v obchodných prevádzkach.

Prezident lekárnickej komory pripomenul, že v krajinách, kde je voľnejší prístup k paracetamolu, je vyšší počet neúmyselných intoxikácií paracetamolom. „Na to sú dáta, že neúmyselné intoxikácie sú tam vyššie,“ povedal Sukeľ.

Pavel Oravec, prezident Slovenskej lekárskej komory, prešiel v diskusii na financovanie zdravotníctva. Venoval sa jednak zvýšeniu platieb za poistencov štátu, ale i vzniku produktov doplnkového zdravotného pripoistenia a transparentných úhradových mechanizmov. Poukázal, že ročné výdavky v zdravotníctve sú na občana v SR 1 513 eur, v ČR 2 632 eur a v Európskej únii je priemer 3 521 eur.

Prezident komory zubných lekárov Igor Moravčík apeloval na kandidátov na budúcich ministrov, aby riešili potrebu akútnej zdravotnej starostlivosti pre znevýhodnených a ťažko ošetriteľných pacientov vznikom štátom garantovaných centier akútnej zubnej starostlivosti a zasadili sa o nevyhnutnosť implementácie programov Ústneho zdravia pre všetkých na Slovensku.

Predstavitelia všetkých troch komôr apelovali na tieňových ministrov zdravotníctva, aby pri riešení krízovej situácie v zdravotníctve viedli dialóg a opierali sa o konštruktívne riešenia odborníkov z praxe. Na záver vyzvali všetkých predstaviteľov politických strán k presadzovaniu kvalitnejšej, bezpečnejšej a na merateľných dátach založenej zdravotnej starostlivosti s rešpektom k jednotlivým zdravotníckym profesiám.

Čo sa týka predstaviteľov politických strán, diskusie sa zúčastnili - Monika Kolejáková (KDH), Peter Mrva (KDH), Marek Krajčí (OĽaNO a Priatelia), Tomáš Szalay (SaS), Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko), Zuzana Dolinková (Hlas-SD), Vladimír Baláž (SMER), Dušan Bráz (ODS), Peter Zelený (SNS).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pediatri spustili inovatívny projekt, ktorý podporuje vzdelávanie rodičov

Pediatri spustili inovatívny projekt, ktorý podporuje vzdelávanie rodičov

Starostlivosť o deti a ich zdravie si vyžaduje nielen odborný pohľad, ale aj úzku a dobrú spoluprácu medzi pediatrami a rodičmi. Nedostatok pediatrov by tak mohlo pomôcť riešiť i vzdelávanie rodičov.

Šírili dezinformácie o covide, potrestaní boli zriedka

Šírili dezinformácie o covide, potrestaní boli zriedka

Ohrozovali životy pacientov šírením dezinformácií o covide či očkovaní proti nemu. Napriek tomu prevažná väčšina z lekárov nebola nijako potrestaná a lekársku profesiu vykonáva ďalej.

Vedci pomocou umelej inteligencie vrátili paralyzovanej žene hlas

Vedci pomocou umelej inteligencie vrátili paralyzovanej žene hlas

V roku 2005 Ann Johnson vo svojich tridsiatich rokoch prekonala mozgovú príhodu, ochrnula a stratila schopnosť hovoriť.