Ministerstvo zdravotníctva má na rozhodnutie o žiadosti, ktorá sa týka zaradenia lieku do Zoznamu kategorizovaných liekov (čiže liekov plne alebo čiastočne hradených z verejného zdravotného poistenia) a úradného určenia ceny lieku, 180 dní.
Pred takmer mesiacom rezort netradične rýchlo popracoval a o osude lieku rozhodol do 80 minút. Kým odborníci a poisťovne hovoria o neštandardnom postupe a upozorňujú na porušenie zákona, ministerstvo tvrdí, že všetko prebehlo v súlade so zákonom. Problém nevidí ani bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa.
Účastníkom bola odňatá možnosť vyjadriť sa. Ministerstvo tvrdí opak
Zaradenie generického lieku indikovaného na topickú liečbu acne vulgaris do úhrady z verejného zdravotného poistenia za 79 minút označili Stanislav Neumann a Tomáš Tesař ako neštandardný postup.
Podľa nich by ministerstvo zdravotníctva malo postupovať rovnako u všetkých generických resp. biologicky podobných liekov a navyše by malo dodržiavať všetky procesné zákonné povinnosti.
„Máme za to, že rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR č. S19923-2023-OddKCL-28905 je nezákonné nakoľko proces zaradenia generického lieku trvajúci 79 minút odňal možnosť vyjadriť sa účastníkom konania a podať ich pripomienky,“ napísali pre ozdravme Neumann a Tesař.
Podobný pohľad má aj bývalá generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Cesnaková. Postup Ministerstva zdravotníctva SR v žiadnom prípade nepovažuje za štandardný a už vôbec nie zákonný. Podľa nej zdravotné poisťovne boli ako účastníci konania ukrátené na svojich procesných právach.
Ministerstvo avšak zastáva názor, že žiadosť bola podaná, posúdená a rozhodnutá v súlade so zákonom č. 363/2011 Z. z. a to konkrétne v súlade s § 16 ods. 2 zákona, podľa ktorého ministerstvo rozhodne o žiadosti a rozhodnutie doručí účastníkom konania najneskôr do 180 dní odo dňa doručenia žiadosti.
Podľa rezortu účastníkom konania nebola odňatá možnosť namietať uvedené rozhodnutie. „Zdravotná poisťovňa Dôvera sa ku konaniu vyjadrila po vydaní prvostupňového rozhodnutia, ale svoje právo namietať rozhodnutie ako účastník konania v lehote 7 dní od doručenia rozhodnutia nevyužila a voči prvostupňovému rozhodnutiu nepodala žiadne námietky,“ komentovalo ministerstvo zdravotníctva pripomienku, že sa účastníci konania nemohli vyjadriť a podať pripomienky.
Zdravotná poisťovňa Dôvera k uvedenému konaniu podala na portál ministerstva zdravotníctva vyjadrenie, v ktorom uvádza, že „týmto postupom účastníkom konania odňatá možnosť vyjadriť sa a podať pripomienky, a preto považujeme predmetné rozhodnutie za nezákonné“.
Pre redakciu ozdravme poisťovňa reagovala, že rezort rozhodol skôr, než stihla uplynúť lehota, ktorú majú účastníci konania na vyjadrenie k podkladom daného rozhodnutia.
Aj podľa poisťovne Union týmto rozhodnutím ministerstvo odňalo možnosť vyjadriť sa účastníkom konania a podať ich pripomienky. „Union ZP ako účastník konania mal mať v zmysle platnej legislatívy právo vyjadrovať sa k podkladom prvostupňového rozhodnutia ministerstva a podávať k nim pripomienky do siedmich dní od začatia konania, čo bolo konaním Ministerstva zdravotníctva SR zmarené,“ konštatovala poisťovňa.
Že ide o rozhodnutie v neštandardne krátkom čase, hodnotia aj zdravotné poisťovne. Okrem Všeobecnej zdravotnej poisťovne, tá na naše otázky reagovala, že „poisťovňa nemá dôvod vyjadrovať sa k lehotám, v ktorých MZ SR zaraďuje lieky do kategorizácie“.
Liek bude pre pacientov skôr dostupný
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.