Michaela Cesnaková: Postup ministerstva zdravotníctva v tejto veci v žiadnom prípade nepovažujem za štandardný a už vôbec nie zákonný.
Neštandardný postup Ministerstva zdravotníctva SR z 15.06.2023, kedy rezort pristúpil k zaradeniu vybraného generického lieku indikovaného na topickú liečbu acne vulgaris do úhrady z verejného zdravotného poistenia za 79 minút uvádzajú v komentári Neumann a Tesař.
Podľa nich by ministerstvo zdravotníctva malo postupovať rovnako u všetkých generických resp. biologicky podobných liekov a navyše by malo dodržiavať všetky procesné zákonné povinnosti.
„Máme za to, že rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR č. S19923-2023-OddKCL-28905 je nezákonné nakoľko proces zaradenia generického lieku trvajúci 79 minút odňal možnosť vyjadriť sa účastníkom konania a podať ich pripomienky,“ reagovali.
Ministerstvo zdravotníctva pre ozdravme uviedlo, že „žiadosť bola podaná, posúdená a rozhodnutá v súlade so zákonom č. 363/2011 Z. z.“. (pozn. stanovisko ministerstva zdravotníctva, aj reakciu bývalého štátneho tajomníka Róberta Babeľu si môžete prečítať tu)
Na celý prípad sa pozerá inak bývalá generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Cesnaková. Postup Ministerstva zdravotníctva SR v žiadnom prípade nepovažuje za štandardný a už vôbec nie zákonný. Pričom zdravotné poisťovne boli ako účastníci konania ukrátené na svojich procesných právach.
Prečítajte si celú jej reakciu.
V právnom štáte musí byť dodržaný zákon
Každé konanie orgánu verejnej moci je regulované zákonom. Riadny proces - trestný, civilný, administratívny - je akousi chrbticou právneho štátu. Dôsledné dodržovanie procesných pravidiel vyplýva zo základnej požiadavky zákonnosti (v právnom štáte platí, že nik nie je nad zákonom – nemo est supra leges). Orgán verejnej moci musí dôsledne dbať na zákonnosť rozhodovania, čo zahŕňa predovšetkým zákonnosť vlastného procesu smerujúceho k rozhodnutiu; rozhodnutie vydané na základe nezákonného postupu je nezákonné. Trvanie na zákonnosti procesu nie je samoúčelný formalizmus, ale nevyhnutnosť; vyplýva to zo samotnej podstaty právneho štátu.
Ak by sme pripustili, že orgány verejnej moci môžu podľa ľubovôle kde – tu trošku poľaviť z požiadavky zákonnosti (napr. v záujme akéhosi ušľachtilého dobra – v zmysle zásady účel svätí prostriedky) znamenalo by to popretie podstaty právneho štátu a cestu k anarchii (ako tvrdil už Sokrates, a dejiny mu dali neraz za pravdu, rozklad demokracie a právneho štátu je nasledovaný anarchiou, ktorú nahradí tyrania). A takú anarchiu v liekovej politike (a nie len v nej), aká je dnes, si v skutku ešte nepamätám.
Okrem požiadavky dôsledného dodržiavania platných právnych predpisov platí aj požiadavka ich rozumnej aplikácie, čo zahŕňa aj predvídateľnosť rozhodovania. Z podstaty právneho štátu (ktorého znakom je právna istota, predvídateľnosť) vyplýva potreba konzistentného, predvídateľného rozhodovania orgánov verejnej moci. To znamená, že ak orgán verejnej moci v súlade s platnou právnou úpravou určitým spôsobom konštantne postupuje a rozhoduje, náhla zmena jeho postupu (za akú považujem toto expresné rozhodnutie) alebo rozhodovania musí byť nielen v súlade s platnou právnou úpravou, ale aj náležite odôvodnená; inak ide o nezákonnosť.
Je teda úplne bezpredmetné, či ide o žiadosti typu tzv. A1E (zjednodušene povedané o zaradenie generického lieku) alebo o žiadosti iné - v právnom štáte musí byť dodržaný zákon. Ak dnes aj existujú “odborníci”, ktorí mávnu rukou nad tým, že ide o lacný liek, generický liek, piaty liek, liek na akné, alebo akýmkoľvek iným prívlastkom tento liek počastujú - nabádajú tým na protizákonný postup, alebo nemajú vedomosť o zákonnom postupe - pretože tento účel nesvätí prostriedky, tento účel popiera práva účastníkov konania a povinnosť ministerstva rozhodnúť zákonným postupom.
Tento prípad nám však odhaľuje aj iné dva dôležité fakty
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.