V zmysle medzinárodných odborných odporúčaní pre hodnotenie nákladovej efektivity liekov platných v sledovanom období mala byť dostupnosť farmakoekonomických modelov v elektronickej forme kľúčovým prvkom pre proces posúdenia.
- V oblasti liekovej politiky bol v júli 2021 zverejnený komentár RIZIKÁ PROCESU POSUDZOVANIA LIEKOV V SR, kde bolo uvedené: „Analýza potvrdila, že v procese posudzovania liekov v období rokov 2017 až 2020 na Slovensku existovali významné riziká a tento proces nebol optimálne nastavený“.
Už vtedy sme sa nestotožnili zo stanoviskom recenzenta (pozn. red. Michala Staňáka v tom čase z odboru agentúry pre HTA na Ministerstve zdravotníctva SR) hore uvedeného komentáru, ktorý tvrdil: „Ak totiž celá správa vypovedá o stave farmakoekonomických hodnotení za rok 2017-2020, tak MZ SR v tomto období nemalo nárok na to si farmakoekonomické modely vyžiadať“.
Uvedené tvrdenie sa javí v zásadnom rozpore s logikou procesu zaraďovania liekov do úhrady z verejného zdravotného poistenia ako aj s platnou legislatívou.
Zákon č. 363/2011 Z.z. v tom čase uvádzal:
§ 79 Podklady rozhodnutí
(1) Podkladom na rozhodnutie sú najmä podania, návrhy a vyjadrenia účastníkov konania, dôkazy, ako aj skutočnosti všeobecne známe alebo známe ministerstvu z jeho úradnej činnosti. Rozsah a spôsob zisťovania podkladov na rozhodnutie určuje ministerstvo. Skutočnosti všeobecne známe alebo známe ministerstvu z jeho úradnej činnosti netreba dokazovať.
(2) Ministerstvo hodnotí podklady na rozhodnutie podľa svojej úvahy, a to každý jednotlivo a všetky v ich vzájomnej súvislosti.
(3) Ministerstvo zisťuje presne a úplne skutočný stav veci a na ten účel si obstaráva potrebné podklady na rozhodnutie, pričom nie je viazané len podkladmi na rozhodnutie predloženými účastníkmi konania.
Nestotožnili sme sa s názorom recenzenta nakoľko zákon č. 363/2011 dával MZ SR priestor pre vyžiadanie podkladov z vlastného podnetu potrebných pre svoje rozhodovanie.
V predmetnom komentári bolo uvedené, že za obdobie 2017 až 2020 bola posudzovaná nákladová efektivita na základe farmakoekonomických modelov v elektronickej forme len pri 35 (7 %) z celkového počtu posudzovaných liekov.
Je pozoruhodné, že napriek tvrdeniu recenzenta, že „MZ SR v tomto období nemalo nárok na to si farmakoekonomické modely vyžiadať“, si farmakoekonomické modely v elektronickej forme MZ SR vyžiadalo pri 7 % z celkového počtu posudzovaných liekov.
Podľa nášho názoru MZ SR v tomto období malo nárok na to si farmakoekonomické modely v elektronickej forme vyžiadať a je pozoruhodné, že neboli vyžiadané vo všetkých prípadoch.
- Z hodnotených plánovaných úspor výdavkov verejného zdravotného poistenia vo vybraných oblastiach liekovej politiky vo výške 92 mil. eur v roku 2022 sa usporili len 4 mil. eur. Vzhľadom na to, že úspory sú súčasťou prognózovania výdavkov, týmto sa MZ SR priamo podieľalo na nedofinancovaní zdravotníctva.
V rámci liekovej politiky sa rozhodujúci objem úspor navrhoval dosiahnuť v oblastiach nákladovej efektivity liekov, eHealth – spustenia modulov, liekov na výnimky, aktívneho vynucovania vyrovnávacieho rozdielu a podpory vstupu generík a biologicky podobných liekov (biosimilárov).
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.