OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

INESS: Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne (I. časť)

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pripravil publikáciu o singapurskom zdravotníctvom. Exkluzívne iba na ozdravme.sk si môžete prečítať prvé časti textu.

INESS: Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne

Foto: Unsplash License

„Udržiavať sa v dobrej kondícii a zdraví je našou individuálnou povinnosťou. Systém zdravotnej starostlivosti musí byť štruktúrovaný tak, aby posilňoval tento pocit osobnej zodpovednosti. Musí maximálne motivovať jednotlivca, aby si zachoval zdravie, šetril na svoje výdavky na liečbu a nevyužíval viac zdravotníckych služieb, ako nevyhnutne potrebuje.“

Tieto tri vety nájdeme hneď v úvode bielej knihy o dostupnej zdravotnej starostlivosti z roku 1993, ktorá predstavuje filozofiu a formuje súčasný vývoj singapurského zdravotného systému.

Ten je pritom dlhodobo vnímaný ako jeden z najlepších na svete – podľa hodnotenia Bloombergu z roku 2014 je najefektívnejším na svete a podľa analytickej skupiny Economist Intelligence Unit dosahuje Singapur v oblasti zdravotníctva druhé najlepšie výsledky na svete. Singapur má zároveň 4. najvyššiu očakávanú dĺžku života pri narodení na svete.

Pre doplnenie obrázku o výkonnosti singapurského zdravotníctva uvádzame aj štatistiku čakacích dôb na singapurských poliklinikách v marci 2023. Údaje sú v minútach. Ľavá strana je čakacia doba na recepcii, pravá strana na samotnú konzultáciu s lekárom. Horný graf je medián pacientov (maximálna doba, po ktorú čaká 50 % pacientov) a dolný pre 95. percentil (maximálne čakanie pre 95 % pacientov). Polovica pacientov sa dostane k lekárovi do 15-20 minút a 95 % pacientov najneskôr za dve hodiny.

Singapur pritom čelí mnohým výzvam, ktorým čelí aj Slovensko, ako sú napríklad starnutie obyvateľstva a zvyšujúci sa dopyt po (lepšej) zdravotnej starostlivosti. Aké politiky teda umožňujú, že napriek tomu dokáže dlhodobo udržiavať zdravotníctvo na vysokej úrovni? 

Viac o singapurskom zdravotníctve sa dočítate o týždeň.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje zmenu odvolania riaditeľa NIHO. Po novom by minister zdravotníctva mohol odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu.

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Celú situáciu ohľadom dát by pomohol vyriešiť register.