OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Poistenci Unionu a Dôvery môžu absolvovať operácie na Boroch. Poistenci VšZP stále nie

Union poistenci môžu pri plánovaní zákrokov rátať aj s nadštandardnou zdravotnou starostlivosťou v Nemocnici Bory. Obe súkromné zdravotné poisťovne zazmluvnili všetky výkony v novootvorenej nemocnici z portfólia Svet zdravia.

Poistenci Unionu a Dôvery môžu absolvovať operácie na Boroch. Poistenci VšZP stále nie

@Nemocnica Bory

Možnosť hospitalizácie v Nemocnici Bory budú mať aj poistenci a poistenky Unionu. Vedenie Union zdravotnej poisťovne potvrdilo, že zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s Nemocnicou Bory je od začiatku mája rozšírená aj o lôžkovú (ústavnú) zdravotnú starostlivosť.

Union a Dôvera zazmluvnila Bory aj pre operácie a hospitalizácie. VšZP stále otáľa

Ako vo svojej tlačovej správe uviedla poisťovňa Union: „Je našou prioritou, aby poistenci a poistenky Unionu dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť a dohoda s novou Nemocnicou Bory bola pre nás prirodzeným krokom smerom k zlepšovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov. Určite nechceme ukrátiť našich poistencov o možnosť navštevovať a liečiť sa v nemocnici európskeho štandardu, práve naopak,“ uvádza riaditeľ sekcie poistenia Unionu Jozef Koma.

Rovnako ako pre poistencov Dôvery bude lôžková (ústavná) zdravotná starostlivosť aj pre poistencov a poistenky Unionu plne hradená z verejného zdravotného poistenia a poistenci a poistenky budú môcť využívať počas pobytu v nemocnici nadštandardné izby.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zatiaľ zmluvu s nemocnicou pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť zatiaľ nepodpísala.

Stanovisko a odôvodnenie VšZP sa zvykne líšiť v závislosti od dennej hodiny. Ešte 04.05.2023 v ranných hodinách VšZP uviedla: „Zazmluvnenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti je predmetom aktuálnych rokovaní VšZP a Nemocnice Bory,“ uviedli z tlačového oddelenia štátnej poisťovne. „V primárnom záujme VšZP je momentálne naplniť potreby všetkých nemocníc podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň zabezpečiť kvalitnú ústavnú zdravotnú starostlivosť na celom Slovensku, čo sťažuje napätá finančná situácia v rezorte zdravotníctva“.

V ten istý deň VšZP na margo nezazmluvenie Borov uviedla: „VšZP deklaruje, že jej záleží na tom, aby mali poistenci prístup k zdravotníckej starostlivosti aj v Nemocnici Bory. Žiadosť, ktorá nám bola doručená, však nie je kompletná, a preto sme vyzvali zástupcov nemocnice Bory na doplnenie chýbajúcich náležitostí a odstránenie nedostatkov, aby sme pre našich klientov mohli zabezpečiť kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť,“ dodala VšZP.

Hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ na margo stanoviska VšZP reagoval nasledovne: ,,Nie sme si vedomí, že by sme niečo nesplnili, nedodali a neevidujeme žiadnu dodatočnú požiadavku zo strany VšZP“.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je stále najväčším hráčom na trhu, i keď ich poistný kmeň dlhodobo klesá. Scenár ohľadne odďaľovania uzatvorenia zmluvy medzi VšZP a nemocnicou Bory sa opakuje. Peripetie sa vyskytli i pri podpise zmluvy medzi nemocnicou Bory a VšZP ešte pred oficiálnym otvorením nemocnice.

Všeobecná zdravotná poisťovňa dlho s podpisom zmluvy váhala a zmluva bola napokon uzatvorená len niekoľko dní pred otvorením nemocnice. V komunikačnej linke VšZP však nebolo špecifikované, že štátna poisťovňa Bory pre svojich pacientov zazmluvní len pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť a pre diagnostické výkony.

Hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ na margo faktu, že VšZP stále nemá zmluvu na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti, sa pýta: ,,Prečo štátna poisťovňa podpisovala zmluvu s nemocnicou a tesne pred jej oficiálnym otvorením zazmluvnenie potvrdila? Prečo už vtedy svojim poistencom nepotvrdila, že pôjde iba o ambulantné a diagnostické výkony?“.

Pacienti Unionu majú od začiatku mája prístup k všetkým programom v nemocnici

Zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi poisťovňou Union a nemocnicou Bory pokrýva všetky špecializácie (gynekológia a pôrodníctvo, vnútorné lekárstvo, neurológia, chirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, neurochirurgia, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, gastroenterológia, klinická onkológia, otorinolaryngológia, radiačná onkológia, ortopédia a urológia).

Od 1.6. 2023 bude zazmluvnená aj neonatológia a jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov, keďže pôrodnica bude v Nemocnici Bory fungovať práve od začiatku júna.

V prípade, že si budúce mamičky pre narodenie dieťatka vyberú Nemocnicu Bory, Union zdravotná poisťovňa im pripomína, aby nezabudli konzultovať svoje plánovanie pôrodu s gynekologickou ambulanciou v Nemocnici Bory tak, aby boli po 36. týždni tehotnosti zaradené do sledovania pred pôrodom. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zdravotníctva eviduje dlh po splatnosti v najvýznamnejšej miere vo svojich nemocniciach

Ministerstvo zdravotníctva eviduje dlh po splatnosti v najvýznamnejšej miere vo svojich nemocniciach

Na dnešné rokovanie vlády rezort zdravotníctva predložil materiál, podľa ktorého dlh v zdravotníctve v minulom roku prekonal 800 miliónov eur.

WHO odvolala globálny stav núdze pre COVID-19

WHO odvolala globálny stav núdze pre COVID-19

Ochorenie COVID-19 naďalej nepredstavuje globálny stav zdravotnej núdze, uviedla v piatok Svetová zdravotnícka organizácia.

Európska komisia predstavila liekovú stratégiu. Má zabezpečiť dostupnejšie a inovatívne lieky

Európska komisia predstavila liekovú stratégiu. Má zabezpečiť dostupnejšie a inovatívne lieky

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides predstavila koncom apríla návrh novej liekovej stratégie pre EÚ. Tá napríklad chce motivovať farmaceutické firmy k distribúcii liekov do všetkých krajín EÚ, urýchliť schvaľovanie nových liekov či zabrániť nedostatku dôležitých liekov.