OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Advokát Humeník: Tvrdenie, že poplatky v zdravotníctve sú protiústavné, je klamstvo

V posledných mesiacoch čoraz častejšie počuť diskusie o poplatkoch v zdravotníctve.

Advokát Humeník: Tvrdenie, že poplatky v zdravotníctve sú protiústavné, je klamstvo

Foto: Unsplash License

  • Rozhovory |  16.03.2023 |  Šimon Jeseňák

Zavádzanie poplatkov u ambulantných lekárov v dôsledku energetickej krízy vyvoláva emócie nielen na strane lekárov, ale aj pacientov. Na problematickú situáciu však dlhodobo upozorňovali zástupcovia lekárov, analytici, samosprávne kraje, či pacientske združenia.

O poplatkoch v zdravotníctve hovorí Ivan Humeník, advokát z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.

V rozhovore sa dočítate

  • ako rozhodol Ústavný súd o tom, či sú poplatky v zdravotníctve v súlade s Ústavou SR
  • čo stačí na zavedenie poplatkov
  • či politici hovoria pravdu, keď hovoria, že poplatky v zdravotníctve sú protiústavné
  • ako a či definuje zákon, za ktoré výkony sa v zdravotníctve môžu vyberať poplatky


Už pred viac ako dvadsiatimi rokmi nastúpil do ministerského kresla Rudolf Zajac, ktorý v zdravotníctve zaviedol legendárne dvadsať a päťdesiatkorunáčky. Oneskorenou reakciou na tieto poplatky bolo niekoľko podaní skupiny poslancov na Ústavný súd, ktorý rozhodol o tom, či sú poplatky v zdravotníctve v súlade s Ústavou SR. Ako rozhodol ÚS?

Pozornosť by som zameral na merito veci, ktoré Ústavný súd v tomto kontexte riešil. Jedna z podstatných tém v zdravotníctve je otázka bezplatnosti, teda, ako vykladať článok 40 Ústavy Slovenskej republiky. V ústave máme článok 40, ktorý hovorí o tom, že občania majú právo na zdravotnú starostlivosť, ktorá je poskytnutá bezplatne v rozsahu stanovenom zákonom.

O výklade tejto vety sa v minulosti zviedli viaceré politicko-právne bitky. Dôležité je vnímať odkaz ÚS SR, ktorý čítame v jeho nálezoch. Dnes môžeme konštatovať, že panuje ústavnoprávna zhoda na tom, že skutočný rozsah bezplatnosti nevyplýva z ústavy, ale ústavodarca ho zveril do kompetencie poslaneckého zboru.

Právnici sa môžu prípadne ešte sporiť o tom, či právna norma ako zákon je jediná norma, ktorá môže stanovovať rozsah, alebo či je možné, aby parlament delegoval rozsah bezplatnosti na vládu alebo na ministerstvo, ale týmto by som už čitateľov nechcel zaťažovať.

Platí teda, že na to, aby sa v zdravotníctve zaviedli konkrétne poplatky, stačí nariadenie vlády, teda podzákonná norma?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Peter Valkovič: Tým, že spasticita často ostáva nerozpoznaná, pacienti sa strácajú v systéme

Peter Valkovič: Tým, že spasticita často ostáva nerozpoznaná, pacienti sa strácajú v systéme

Až 25 – 30 percent pacientov po viac ako troch mesiacoch po prekonaní cievnej mozgovej príhody trápi stuhnutosť končatín, tzv. spasticita. Nehybná ochabnutá ruka alebo noha sa u nich objaví do niekoľkých dní až týždňov.

Ženy sa z interrupcie nikdy netešia a prechádzajú vnútorným bojom a traumou

Ženy sa z interrupcie nikdy netešia a prechádzajú vnútorným bojom a traumou

Chirurgické metódy interrupcie sú obsolentné, v ostatných krajinách Európskej únie sa od nich postupne upúšťa. Slovensko patrí medzi posledné krajiny EÚ, v ktorých nie je interrupčná tabletka schválená.

ozdravme podcast: Rudolf Zajac: Sofiina voľba menom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

ozdravme podcast: Rudolf Zajac: Sofiina voľba menom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac stál pri zrode Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V rozhovore ponúka exkurziu históriou ÚDZS od jeho vzniku až po dnešok.