/* JS */
26.06.2024

Odborníci verzus dezinformátori. Na koho stranu sa pridá Dolinková?

Vláde a ministerke zdravotníctva sa zväčšuje zástup odborníkov, ktorí sa ohradzujú voči tvrdeniam vládneho splnomocnenca na prešetrenie manažovania pandémie COVID-19.

Vedci a odborníci verzus dezinformátori. Na koho stranu sa pridá Dolinková?
Odporúčame

Minulý týždeň sme informovali o tlačovej besede Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa dištancovala od tvrdení vládneho splnomocnenca Petra Kotlára, ktoré odzneli na zdravotníckom výbore.

Išlo o prehlásenie o tom, že pandémia COVID-19 na Slovensku nebola.

Reakciu poslala i Slovenská komora zubných lekárov, ktorá vo svojom vyhlásení žiada Vládu SR a ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú o zastavenie šírenia poplašných dezinformácií a neprávd v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktoré prezentoval na zasadnutí mimoriadneho zdravotníckeho výboru pre zdravotníctvo splnomocnenec vlády pre preverenie opatrení počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár.

Celé znenie vyhlásenia si môžete prečítať tu.

{{suvisiace}}

Ochrana verejného zdravia nemá byť postavená na subjektívnych názoroch jednotlivca

Asociácia súkromných lekárov SR na sociálnej siet píše: „Zásadne nesúhlasíme s hazardovaním s ľudským zdravím a životmi. Nesúhlasíme s tým, aby sme stavali ochranu verejného zdravia na subjektívnych názoroch jednotlivca, ktoré sa snažia dostať nad rešpektované vedecké dôkazy a medicínu. Apelujeme na všetkých kompetentných. Tadiaľto cesta nevedie. Zajtra to môžu byť aj vaši blízki, ktorých sa pandémia dotkne.“

„Demagogický postoj k tomu, čo sme prežívali, ignorovanie akékoľvek poučenia z tohto obdobia, popieranie medicíny a faktov považujeme za ignorantstvo a znevažovanie obetí, ich príbuzných a všetkých zdravotníkov,“ reaguje asociácia a dodáva tiež.

„Nechceme, aby sme hazardovali s ľudským zdravím a životmi a stavali ochranu verejného zdravia na subjektívnych názoroch jednotlivca, ktoré sa snažia dostať nad rešpektované vedecké dôkazy a medicínu.“

Vyjadrenie o tom, že nebola na Slovensku pandémia, je nebezpečná dezinformácia

Výbor Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu vo svojom stanovisku tiež reagoval na vyjadrenia vládneho splnomocnenca, ktorý povedal, že „na Slovensku pandémia nebola z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov“.

Výbor spoločnosti najskôr pripomenul, že v rokoch 2020-2023 opakovane prezentoval a publikoval odborné stanoviská a usmernenia k problematike pandémie COVID-19. Spoločnosť „konala na základe údajov partnerských odborných spoločností klinickej imunológie v zahraničí a údajov od vlastných členov pôsobiacich v klinickej praxi. Všetky tieto informácie potvrdzovali existenciu epidémie globálneho rozsahu s vysokou smrtnosťou a mimoriadne ohrozujúcu pacientov s poruchami imunity a respiračného traktu“.

{{odporucane}}

Vo svojom stanovisku výbor spoločnosti pripomína, že definícia Svetovej zdravotníckej organizácie definuje pandémiu ako celosvetové rozšírenie nového infekčného ochorenia. „Kľúčovými prvkami definície sú:

  1. výskyt nového ochorenia, t.j. nového patogénu, alebo patogénu, ktorý predtým nespôsobil rozšírené ochorenie, ale zmenou svojich vlastností túto schopnosť nadobudol;
  2. prenos z človeka na človeka;
  3. globálne šírenie – postihujúce ľudí vo viacerých krajinách a kontinentoch. Pojem pandémia sa vzťahuje na geografické rozšírenie choroby, nie nevyhnutne na jej závažnosť.“

Výbor Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu ďalej uvádza: „s ohľadom na nespochybniteľné údaje zdravotníckych štatistík, ale aj osobné skúsenosti členov spoločnosti v období pandémie COVID-19 považujeme uvedené vyjadrenia splnomocnenca vlády za znevažujúce pre lekársku obec a neúctu k obetiam, ktoré táto pandémia priniesla. Súčasne považujeme takéto vyjadrenia za nebezpečnú dezinformáciu, ktorá prináša neistotu v laickej verejnosti, znižuje dôveryhodnosť lekárskeho stavu a potenciálne môže viesť k nesprávnym rozhodnutiam v prípade nových zdravotných výziev“.

Celé znenie stanoviska nájdete tu.


Tri profesijné organizácie žiadajú o stretnutie

Otvorený list poslali ministerke zdravotníctva SR Zuzane Dolinkovej zástupcovia troch profesijných organizácií v zdravotníctve. A to zástupcovia stavovských organizácií v zdravotníctve - Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská komora fyzioterapeutov.

„So znepokojením sledujeme nenáležité, neodborné a k obetiam pandémie aj ich pozostalým neúctivé vyjadrenia na pandémiu. S ohľadom na viac ako 20 tisíc nevynútených obetí je skôr namieste vyjadriť ľútosť a nie spochybňovať ich,“ uvádzajú v liste.

Žiadajú ministerku o stretnutie, „na ktorom by sme zadeklarovali za odbornú verejnosť a štátne, verejné inštitúcie vyhlásenie, ktoré vyjadrí úctu obetiam a ich pozostalým a zároveň odsúdi akékoľvek spochybňovanie pandémie“.

Podľa nich je takýmito vyjadreniami „dehonestované úsilie všetkých zdravotníckych pracovníkov, odborného aj pomocného personálu v zdravotníckych zariadeniach, ako aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti, ktorí počas pandémie nasadzovali vlastné životy, aby pomohli v tomto neskutočne náročnom období“. 

Celé znenie nájdete tu.

Ministerka zdravotníctva váha

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková sa otvorene ešte nepostavila na stranu odborníkov. 

Pred niekoľkými dňami tlačové oddelenie ministerstva poslalo video.

V ňom Dolinková hovorí: „Je mi nesmierne ľúto 20-tisíc nevynútených obetí pandémie. Trváme na tom, aby bola vyšetrená orgánmi činnými v trestnom konaní konkrétna zodpovednosť osôb, ktoré boj proti COVID-19 na Slovensku riadili. Akékoľvek spochybňovanie pandémie je neúctou k ich pozostalým. Zároveň musím povedať, že je to aj zodpovednosť tých, ktorí dnes v opozícii vykrikujú a zachraňujú slovenské zdravotníctvo. Pamätáme si na ich manažérske zlyhania, plytvanie peniazmi a neschopnosť ochrániť ľudí. V tých časoch, keď sa utiekali ľudia o ich ochranu a podporu, zlyhali na plnej čiare“.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Momentálne nemáte aktívne žiadne predplatné.

Platený obsah
(viditelné iba v admine)
ozdravme.sk

Pomôžte nám odhaľovať pravdu o zdravotníctve

Bez reklám, bez kompromisov, bez servítky. Každý dar nám umožňuje klásť nepohodlné otázky všetkým.

Typ daru
10 €
za mesiac
Posuvník
5 €500 €
Zadajte sumu ručne
5 – 100 000 €
Podporiť ozdravme
Bezpečná platba cez Stripe · karta, Apple Pay, Google Pay

Ďalšie články z kategórie

siamske dvojčatá NÚDCH
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
10.06.2026

V Bratislave sa narodili siamske dvojčatá, lekári sa pripravujú na ich oddelenie

Siamske dvojčatá, zrastené nejakou časťou tela, sú mimoriadne zriedkavé. Doteraz sa ich na Slovensku úspešne podarilo oddeliť iba raz.

mozog sken
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
10.06.2026

Technológie máme, potrebujeme smerovať pacientov ku skúseným lekárom. Ako môže pri liečbe mozgových nádorov pomôcť AI?

Pacienti okrem choroby bojujú aj s neistotou. Nádej prináša nový liek, ale prečo je jeho preplácanie na Slovensku zatiaľ v nedohľadne?

Na spoločnej fotografii sprava: Michal Psotný (pacient s gliómom a člen Slovenskej neuroonkologickej aliancie pacientov), MUDr. Andrea Kopániová z II. neurologickej kliniky LF UK a UNB, MUDr. Lukáš Tarbaj z Národného onkologického ústavu a MUDr. Kamil Koleják, PhD., MSc., primár neurochirurgie Nemocnice Bory.
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
09.06.2026

Svetový deň mozgových nádorov: Slovensko potrebuje novú éru diagnostiky a liečby

Podľa odborníkov patrí budúcnosť kombinácii umelej inteligencie a multidisciplinárnych tímov.