Elektronické zdravotníctvo nefunguje. Po 15 rokoch budovania, desiatkach preinvestovaných miliónov, po opakovaných reštartoch. Je to zlyhanie štátu a jeho inštitúcií.
Fungujúce eZdravie znamená, že ho lekári a pacienti budú aktívne využívať. Že pacienti nebudú chodiť so štósom papierov ako poštári. Že bude fungovať objednávkový systém. Že lekári budú vidieť všetky pacientove výsledky v počítači. Že študenti, vedci a odborná verejnosť sa dostanú k dátam na analýzy a výskum.
Ministerstvo zdravotníctva a NCZI však majú zásadne iný názor na elektronizáciu zdravotníctva. Priepastne si nerozumieme. Pre štát je „fungujúce elektronické zdravotníctvo“ to, že servery sú v zástrčke, ticho bzučia a diódy blikajú. Alebo, ako vravím, „riešenie“ bolo dodané, prebraté a zaplatené. Bez ohľadu na to, či to niekto používa.
Bzučiace servery a blikajúce diódy sú predpokladom funkčného eZdravia, nie ekvivalentom. V tomto je podstata problému.
Ak sa nebudeme pozerať na eZdravie cez prínos, nebudeme merať jeho užitočnosť, eZdravie nikdy nebude úspešný projekt.
Podľa ministerstva a NCZI teda eZdravie funguje. To, že ho ľudia veľmi nepoužívajú, je chyba tých ľudí. „Prečo sa pacienti neprihlasujú na Národný portál zdravia?“ pýtal sa prekvapene na nedávnej konferencii poradca ministra zdravotníctva. „Prečo si nekontrolujú, či ich lekár vykazuje do eZdravia?“
Odpoviem za nich: prečo by to, preboha, robili? Čo z toho budú mať? (Nič. Od nezmluvných lekárov tam veľa dát nie je. Dáta od zmluvných lekárov si pacient nájde v aplikácii svojej zdravotnej poisťovne, a to MILIÓNKRÁT jednoduchšie.)
eZdravie veľmi nepoužívajú ani lekári. Aj tu pozná štát vinníka: súkromný sektor. Je to chyba softvérových spoločností, ktoré do ambulancií či nemocníc dodávajú informačné systémy. Lebo prepojenie s eZdravím nerobia dobre. Schovávajú pred lekármi funkcionality, ktoré vymysleli v NCZI!
Pritom štát tieto softvéry reguluje. Na to, aby ich poskytovateľ zdravotnej starostlivosti mohol používať, musia prejsť overením zhody na NCZI. Ak štát nad softvérmi drží regulačnú ruku, no tie stále nefungujú dobre, chyba je v tej ruke — nie v softvéri.
Je to súkromný sektor, ktorý prináša skutočne užitočné riešenia. (Spomeňme elektronický recept.) A je to štát, ktorý do tých riešení hádže vidly. (Spomeňme - opäť - elektronický recept.)
Štát nevie elektronizovať zdravotníctvo. Chýba mu vízia i manažérska zručnosť. Stabilita? 11 mien na riaditeľskej stoličke NCZI za 11 rokov. Politických nominantov nezaujíma udržateľnosť. A očividne ani skutočná funkčnosť a užitočnosť. Len preinvestované verejné peniaze.
Tomáš Szalay, tieňový minister zdravotníctva za SaS
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.