OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Martina Vlachynského: Čo treba, aby „viaczdrojové financovanie“ nebola len fráza

Slovenská lekárska komora tradične bývala – diplomaticky napísané – skôr „konzervatívna“, čo sa týka názorov na reformy a policy zmeny vo fungovaní zdravotníctva.

Komentár Martina Vlachynského: Čo treba, aby „viaczdrojové financovanie“ nebola len fráza

Martin Vlachynský | Foto: Barbara Koll

  • Komentáre |  05.09.2024 |  Martin Vlachynský

No v auguste sme zažili malé prekvapenie. Slovenská lekárska komora (SLK) venovala tlačovú besedu téme viaczdrojového financovania zdravotníctva. Hovorili o spoluúčasti pacienta, doplnkovom pripoistení, väčšej finančnej angažovanosti samospráv a rezortu školstva.

V druhej časti výroky predstaviteľov SLK už potom bohužiaľ trocha vbehli do zabehaných koľají o „vyjedených hrozienkach“, Zajacovej reforme a ziskoch poisťovní. To najmä v kontexte prvej časti nedáva vôbec zmysel, keďže spoluúčasť, či pripoistenie patria k myšlienkovým základom Zajacovej reformy.

Ale dajme to v tomto texte bokom a konštruktívne sa pozrime na to viaczdrojové financovanie. Pretože to je téma, pri ktorej sa so SLK plne zhodnem na jej dôležitosti. No treba ju začať rozmieňať na drobné.

Spoluúčasť pacienta sa zdá byť tou najjednoduchšou časťou myšlienky o viaczdrojovom financovaní. Jediný náklad je politický, ale keď sa nájde dosť prstov na stlačenie tlačidiel v parlamente, jednoduchá forma spoluúčasti sa dá zapnúť jednou novelou.

Problém nastane až vtedy, keď okolo nej budem chcieť postaviť ochrannú sieť limitov. Je k tomu treba vymyslieť mechanizmus finančného vysporiadania v trojuholníku medzi pacientom, poskytovateľom a poisťovňou. Ochranné limity doplatkov pri liekoch nám ukazujú, že sa to dá. No zároveň nám ukazujú, že takéto systémy v čase populizmu degenerujú, ochranný limit sa neustále rozširuje a doplatok stráca svoju funkciu.

Pripoistenie je ťažší oriešok. Katarína Fedorová v publikácii Priestor pre zdravotné pripoistenie na Slovensku k tomu pre nás napísala: „Z legislatívneho hľadiska to aj jednoduché je – v podstate stačí zobrať „červené pero“ a vyškrtať všetky nevykonateľné aj nevykonávané ustanovenia, protirečenia a duplicity.“

Pripoistenie vznikne vtedy, keď bude mať poisťovňa pre svojho klienta „čo“ pripoistiť. To znamená, keď regulátor zadefinuje nárok z medicínskeho, finančného, časového, geografického aj administratívneho pohľadu. To je veľký kus analytickej aj politickej práce. Nemôžem napísať, že sa táto práca nerobí – optimalizácia siete nemocníc, katalóg výkonov, čakacie lehoty sú konkrétne projekty z tejto oblasti. No je ich málo, postupujú pomaly a nie sú vždy dobre vymyslené.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Laureátmi Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu sa stali Victor Ambros a Gary Ruvkun. A to za objav mikroRNA a jej úlohu v regulácii génov.

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Splnomocnenec vlády pre vyšetrenie pandémie, nie v rozvojovej republike, nie v Rusku, ani Venezuele alebo v Severnej Kórei, ale na Slovensku je istý ortopéd Peter Kotlár. Nuž a odborový predák Visolajský si odskočil do Kotlárovho sesterského média.

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Najväčšie vášne v rámci daňového balíčka (bridí sa mi volať ho „konsolidačný“) v zdravotníctve vyvolalo zníženie platového automatu.