OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku o programovom rozpočtovaní

Foto: Unsplash License

Vyhlášku Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovuje minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na rok 2024, rezort zverejnil 20. marca v Zbierke zákonov.

Na vydanie vyhlášky o programovom rozpočtovaní čakali zástupcovia ambulantného sektora a aj Asociácia nemocníc Slovenska. Pričom na čo najrýchlejšie zverejnenie prerozdelenia peňazí apelovali v predchádzajúcich týždňoch opakovane Asociácia nemocníc Slovenska, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ako aj ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva vysvetľovalo, že dôvodom posunu vydania vyhlášky je neštandardné prijatie rozpočtu, a to až koncom minulého roka. Podľa ministerstva to malo za následok zásadný posun pri tvorbe vykonávacích predpisov, ktoré vychádzajú zo schválených finálnych čísel štátneho rozpočtu.

Minimálna celková suma na rok 2024 pre ústavnú zdravotnú starostlivosť je takmer 2,8 mld. eur (minulý rok 2,49 mld. eur), pre všeobecnú ambulantnú zdravotná starostlivosť je to takmer 465 miliónov eur (minulý rok viac ako 456 miliónov eur) a pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť vyhláška stanovuje 1,4 mld. eur (minulý rok to bolo viac ako 1,26 mld. eur).

návrhu vyhlášky, ktorý bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní, mala napríklad ústavná zdravotná starostlivosť vyčlenených viac ako 2,6 mld. eur, všeobecná ambulantná zdravotná starostlivosť mala takmer 432 mil. eur a špecializovaná ambulantná zdravotná starostlivosť mala 1,25 mld. eur.

Po zverejnení tohto návrhu sa ozvali kritické hlasy a nespokojnosť. Ministerstvo zdravotníctva zjavne vypočulo tieto ohlasy a navýšilo minimálnu celkovú sumu na rok 2024 pre ústavnú zdravotnú starostlivosť, všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ako aj záchrannú zdravotnú službu a zdravotnícke pomôcky.

Na druhej strane rezort ponížil minimálnu celkovú sumu na lieky a dietetické potraviny. Kým v návrhu bola určená suma na lieky 1,528 mld. eur, tak v aktuálne platnej verzii sa uvádza suma 1,499 mld. eur.

Platná vyhláška zahŕňa i celkovú sumu výdavkov zdravotných poisťovní na zdravotnú starostlivosť určených v rozpočte na rok 2024. Celkovo ide o takmer 7,7 mld eur.

Celková suma výdavkov zdravotnej poisťovne na zdravotnú starostlivosť: 

Čo však zverejnená vyhláška neobsahuje a mala by obsahovať?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Promo nového albumu má niečo spoločné s dianím na ministerstve zdravotníctva. Najskôr sa hrajú novinky a následne prídu na rad osvedčené hity. V tomto prípade evergreenové témy, medzi ktoré sa zaraďuje aj nový katalóg výkonov.

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.