OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa rieši osud odvolaného Strapka

Richard Strapko prišiel o funkciu šéfa štátnej poisťovne začiatkom leta, no v poisťovni pôsobí stále.

Všeobecná zdravotná poisťovňa rieši osud odvolaného Strapka

Foto: Facebook VšZP

Minister zdravotníctva Michal Palkovič 10. júla odvolal z funkcie riaditeľa a člena predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richarda Strapka. Ešte koncom leta však podľa našich informácií mal Strapko stále pôsobiť v poisťovni. V tom čase ministerstvo zdravotníctva túto informáciu nepotvrdilo, ani nevyvrátilo.

Dnes informáciu o pôsobení Strapka v poisťovni potvrdil minister na konferencii Zdravotnícky manažment 2023.

Strapko mal zastaviť odchod poistencov, nepodarilo sa to

Palkovič odvolal Strapka pre hospodárenie zdravotnej poisťovne a jeho prístupu k celej situácii VšZP. Minister uviedol, že si nemyslí, že celá situácia je len o potrebe dofinancovania (písali sme o tom tu).

Strapko pritom nesplnil ani to, prečo bol do vedúcej pozície Marekom Krajčím vybraný. A síce - mal zvrátiť odchod poistencov z poisťovne. Okrem toho, že poisťovňu zanechal v miliónových stratách, poisťovňa prišla o tisícky poistencov.

V roku 2020 sa poistný kmeň VšZP zmenšil o 54-tisíc poistencov, v roku 2022 o 20-tisíc a vyzerá, že za tento rok príde poisťovňa o 50-tisíc poistencov. V roku 2021 sa síce poistný kmeň navýšil o 9-tisíc poistencov, avšak po prvýkrát sa meno poisťovne začalo spájať s problémom nekalého prepoisťovania.

Koncom augusta sme v redakcii obdržali informáciu, že napriek odvolaniu z funkcie Richard Strapko stále pôsobí v poisťovni. Oslovili sme preto ministerstvo zdravotníctva a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Zdravotníctvo ako aj fungovanie a rola zdravotných poisťovní sú minimálne pred voľbami deklaratórnou prioritou všetkých politických strán. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu, v ktorej informoval o masívnych stratách zdravotných poisťovní. Najväčším problémom čelí VšZP.