OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Odvolaný Strapko konšpiruje o tom, že jeho odvolanie je v záujme Penty

Richard Strapko sa dostal na čelo štátnej poisťovne 7. mája 2020 a na jej čele vydržal viac ako tri roky. Za jeho éry bola poisťovňa permanentne v červených číslach a jej dofinancovanie sa, žiaľ, stáva pomaly bežnou súčasťou existencie poisťovne.

Palkovič skritizoval a odvolal Strapka, ten vidí za odvolaním finančnú skupinu

Foto: screenshot z tlačovej besedy MZ SR

Kvôli dlhodobej strate štátnej poisťovne, ktorá sa neustále navyšuje, sa minister zdravotníctva Michal Palkovič zúčastnil v máji mimoriadneho rokovania Dozornej rady VšZP. Požadoval od nej návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne. Dozorná rada VšZP opatrenia vypracovala.

„Do piatku minulého týždňa do 12. hodiny sme zaviazali vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne k tomu, aby nám doložilo, akým spôsobom chce tieto opatrenia uskutočniť. Mali by ušetriť 51 miliónov eur. Plnenie tohto rozhodnutia jediného akcionára kvalitatívne považujeme za nedostatočné, nedostatočne vypracované,“ oznámil dnes Palkovič. Podľa jeho slov bol za túto časť zodpovedný generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Minister zároveň spomenul ďalší problémový bod. Ten sa týka prístupu časti vedenia VšZP k celej situácii, ktorý Palkovič dlhodobo vníma. Reagoval tak pravdepodobne na vyjadrenia členov vedenia poisťovne po rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo (viď nižšie). Palkovič uviedol, že si nemyslí, že celá situácia je len o potrebe dofinancovať.

„Očakával som, že časť vedenia, ako zodpovední manažéri v štátnej správe, bude pomenovávať a bude prichádzať s riešeniami, ktoré kondíciu VšZP zlepšia. Z tohto dôvodu som k dnešnému dňu odvolal generálneho riaditeľa VšZP pána Strapka,“ povedal Palkovič.

Zároveň ho odvolal aj z pozície predsedu predstavenstva a člena predstavenstva VšZP.

Rozhodnutie o odvolaní z funkcie pravdepodobne nečakal ani sám Strapko

Totiž, Strapko minulý týždeň po mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo zverejnil na sociálnej sieti status: „Dlhodobo sa najmä mediálna pozornosť púta na hospodárenie VšZP, avšak v historickej starte sú tento rok aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Ako to teda vlastne je s neefektivitou najväčšej zdravotnej poisťovne? Na Slovensku to máme tak, namiesto toho, aby sme si priznali, že sektor zdravotníctva je dlhodobo a zásadne podfinancovaný, načo upozorňujeme sústavne posledné roky, skrývame problém za naše manažérske zlyhanie, čo zásadne odmietam.

Napriek nariadeným úsporným opaterniam, viem s istotou povedať, že nič nevyriešia. Jediným účinným riešením je dofinancovanie celého sektora zdravotníctva a následne ďalšie systematické zmeny. Som rád, že aj na rokovaní sa skonštatovalo, že za stratou VšZP nie je neefektivita, ale nedsotatočné rozpočtovanie“.

Po rokovaní výboru bola optimisticky naladená aj druhá členka predstavenstva Beáta Havelková. Tá na sociálnej sieti obdobne napísala: „Aktuálna situácia nie je výsledkom zlých manažérskych rozhodnutí, či neefektivity, ale dôsledok podfinancovania celého sektora zdravotníctva a narastajúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť, na čo dlhodobo upozorňujeme.Preto sú v historickej strate aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union, nielen VšZP. Šetriace opatrenia sme zaviedli hneď po našom príchode v roku 2020 a pokračujeme v ich zavádzaní, avšak už teraz vieme, že nebudú stačiť na stabilizáciu situácie bez dofinancovania zdravotníctva“. Podľa nej VšZP drží zdravotníctvo nad vodou.

Palkovič nebol s výstupmi vedenia poisťovne spokojný 

K možnému odvolaniu Strapka sa po výbore vyjadril aj Marek Krajčí, ktorý ho do funkcie menoval. „Pán minister má voľnú ruku, pokiaľ s ním súčasný minister nie je spokojný ako jediný akcionár, pán Strapko možno zajtra skončí,“ povedal Krajčí.

„Ak by sme nevideli zo strany manažmetu VšZP kompetentné, pružné a rýchle jednanie, tak áno, potom by sme to brali ako zlyhanie manažmentu,“ reagoval Palkovič.

Ubehlo pár dní a dnes minister Palkovič vysvetľoval prečo napokon Strapka odvolal.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.