Dáta zdravotných poisťovní potvrdzujú obavy, ktoré mali počas pandémie covidu-19 odborníci na duševné zdravie. Pandémiu sme zvládli, no plynule sme sa presunuli do inej pandémie, ktorá ovplyvňuje duševné zdravie.
Ešte v marci 2022 sme uverejnili článok, v ktorom sa potvrdili obavy Alexandry Bražinovej z toho, že po covide prichádza pandémia duševných chorôb. Predpoklady odborníkov a výsledky prieskumov o tom, že sa psychické zdravie na Slovensku zhoršuje, potvrdili aj dáta, ktoré redakcii ozdravme poskytli ešte v marci 2023 všetky tri zdravotné poisťovne.
Náklady na vzostupe
V roku 2019 boli náklady na liečbu duševných chorôb u všetkých troch zdravotných poisťovní takmer 167,5 milióna eur. V roku 2022 však náklady na liečbu duševných chorôb narástli o 34 miliónov eur a presiahli sumu 200 miliónov eur.

V roku 2022 každý siedmy poistenec Dôvery využil služby odborníka na duševné zdravie
Podľa tlačovej správy zdravotnej poisťovne Dôvera, využilo služby odborníkov na duševné zdravie 240 000 poistencov Dôvery. Oproti roku 2019 je to viac o 37-tisíc ľudí, čo v percentách predstavuje nárast o 19 %. Avšak mnoho ľudí odborníka nevyhľadá a ostáva bez pomoci.
Navyše tieto údaje, ktoré zverejnila zdravotná poisťovňa Dôvera, nezahŕňajú náklady pacientov, ktoré si uhrádzajú u psychológov alebo psychiatrov z vlastných zdrojov. Skutočná spotreba zdravotnej starostlivosti na duševné zdravie, teda nemôže byť presne vyčíslená len z dát, ktorými disponujú jednotlivé zdravotné poisťovne.
Ženy vyhľadajú psychiatra častejšie ako muži
Podľa tlačovej správy Dôvery už roky sledujeme, že pomoc psychiatra vyhľadáva viac žien než mužov. Najčastejšie ide o ženy nad 40 rokov. Najväčší nárast v návštevách v roku 2022 však Dôvera vidí vo vekovej skupine mladistvých a žien po prahu dospelosti, teda medzi 15. a 19. rokom života.
Ako vo tlačovej správy uviedol PR špecialista Dôvery Marej Štepiansky: „Hoci zo štatistík horšie vychádzajú ženy, podľa lekárov sú v skutočnosti psychické problémy u mužov minimálne rovnako časté. Psychiatra ale vyhľadá máloktorý muž, svoje problémy sa snažia riešiť skôr u lekárov internistov, gastroenterológov či neurológov. Ženy sa o svoje zdravie starajú zodpovednejšie, a preto aj skôr vyhľadajú pomoc psychiatra“.
Psychológovia upozorňujú, že výchova detí v duchu „chlapi nikdy neplačú“, môže v budúcnosti viesť u mužov k potláčaniu emócií. Po čase takíto muži prestanú vnímať svoje pocity, čo zvyšuje riziko vzniku porúch duševného zdravia. Navyše, muži často cítia spoločenský tlak a očakávania, že budú živiteľmi rodiny, zabezpečovateľmi jej potrieb a že v práci by mali byť na vedúcej pozícii. Zlyhanie v týchto úlohách môže spôsobiť stratu sebaúcty. Postupne sa im do duše môžu vkrádať pocity úzkosti, depresie. Tabuizovať tieto problémy je krátkozraké, namiesto toho treba vyhľadať odbornú pomoc.
Počet návštev psychiatra v roku 2022 stúpol. Poistenci užívajú viac antidepresív

V roku 2022 došlo i k nárastu predpisov antidepresív.
Po antidepresívach čoraz častejšie siahajú mladšie vekové skupiny, kde stúpla spotreba antidepresív o viac ako polovicu. Vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov dokonca až o 107 %. Najviac sa na tomto náraste podieľajú práve dievčatá a ženy.
Viaceré výskumy a odborníci vysvetľujú tento fakt pandémiou, ale aj vidia za ním aj plynulé pokračovanie trendu rastúcej spotreby antidepresív v posledných rokoch. Situácia je podobná aj v okolitých krajinách.

© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.