OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Obavy z pandémie duševných chorôb potvrdzujú dáta zdravotných poisťovní

Jedným z dôsledkov pandémie covid-19 je nárast počtu pacientov, ktorí sa liečia na duševné choroby. Tento trend potvrdzujú i dáta všetkých troch zdravotných poisťovní.

Za úsmevom sa často skrývajú slzy

©Sydney Sims, Unsplash License

Alexandra Bražinová vo svojom článku, ktorý uverejnil týždenník .týždeň uviedla, že pandémia covid-19 mala veľmi nepriaznivý dopad na duševné zdravie ľudskej populácie. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Efekt zhoršeného psychického zdravia obyvateľstva sa minimálne na základe dát od zdravotných poisťovní počas prvého roku pandémie nedostavil. Kým Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union a Dôvera vynaložili na liečbu duševných chorôb v v prvom pandemickom roku 2020 165,8 milióna eur, tak v roku 2019 boli náklady na liečbu pacientov s duševnými chorobami ešte o niečo vyšší. V roku 2019 vynaložili zdravotné poisťovne na liečbu duševných chorôb o 1,6 milióna eur viac.

Znížené náklady zdravotných poisťovní na liečbu duševných chorôb v roku 2020 však môžu byť spôsobené i tým, že ambulancie poskytovali v roku 2020 o niečo menej zdravotnej starostlivosti oproti predošlým rokom. To isté platí i pre nemocnice, keďže značné množstvo plánovaných hospitalizácií duševne chorých muselo byť kvôli pandémii covid-19 odložených.

Zhoršené duševné zdravie

Obavy z toho, že jedným z negatívnych vplyvov pandémie covid-19, bude zhoršených psychický stav populácie potvrdili aj prieskumy, ktoré realizovala Liga za duševné zdravie v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2muse. Témou tohto  prieskumu bola téma duševného zdravia. Tento prieskum bol realizovaný na vzorke 1501 respondentov starších ako 15 rokov.

Ako v podcaste Ako sa máš? uviedla Alexandra Bražinová, množstvo ľudí, ktorí majú príznaky psychických problémov a duševných chorôb počas pandémie stúpol. Na základe prieskumu Ligy za duševné zdravie má 20% populácie stredne závažné až stredne závažné prejavy úzkosti.

Prieskum o duševnom zdraví obyvateľov Slovenska realizoval aj Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied v spolupráci s prieskumnou so spoločnosťou seesame a agentúrou MNFORCE.

Podľa publikovaných informácii Sociologického ústavu dáta potvrdzujú, že pandémia covid-19 či vojna na Ukrajine mimoriadne zvýraznili potrebu ochrany  duševného zdravia. Viac než pätina oslovených uviedla, že sa ich duševný stav v dôsledku pandémie  zhoršil a viac ako 70 % respondentov aj dva mesiace po vypuknutí vojny na Ukrajine pociťuje  depresívne pocity či stres.

Náklady na liečbu duševných chorôb rastú

Predpoklady odborníkov a výsledky prieskumov o tom, že sa psychické zdravie na Slovensku zhoršuje potvrdili aj dáta, ktoré redakcii poskytli všetky tri zdravotné poisťovne.

V roku 2019 boli náklady na liečbu duševných chorôb u všetkých troch zdravotných poisťovní takmer 167,5 milióna eur. V  roku 2022 však náklady na liečbu duševných chorôb narástli o 34 miliónov eur a presiahli sumu 200 miliónov eur.

Najviac finančných prostriedkov investovali zdravotné poisťovne do liečby porúch psychiky zapríčinenej alkoholom.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vynaložila na liečbu alkoholizmu takmer 14 miliónov eur. Liečba ľudí závislých na alkohole a iných psychoaktívnych látok stála zdravotnú poisťovňu Union 5,2 milióna eur. Na liečbu závislostí (najčastejšie od alkoholu) vynaložila zdravotná poisťovňa Dôvera viac ako 8,8 milióna eur.

Cena liečby národného športu: pohľadu na dno pohárika

Práve liečba porúch psychiky a správania zapríčinené užívaním psychoaktívnych látok je najväčšou položkou pri liečbe duševných chorôb v období medzi rokmi 2019-2022 v zdravotných poisťovniach Union a Dôvera. Všeobecná zdravotná poisťovňa vynaložila v roku 2022 najviac finančných prostriedkov na liečbu schizofrénie (16,1 milióna eur).

Mohlo by vás zaujímať

• Dokážete 28 dní nepiť?

Druhou najvyššou nákladovou položkou pri liečbe duševných chorôb poistného kmeňa VšZP predstavovala liečba závislosti na alkohole (13,7 milióna eur). Liečba schizofrénie je druhou najväčšou nákladovou položkou pri liečbe duševných chorôb poistného kmeňa Unionu a Dôvery.

Graf nákladov na liečbu duševných chorôb medzi rokmi 2019-2022Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.