OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Kolaps zdravotníctva na obzore?

Rozpočet pre zdravotníctvo pre rok 2023 je nedostatočný, podľa konzervatívnych odhadov chýba v sektore 270 až 330 miliónov eur.

Kolaps zdravotníctva na obzore?

Foto: Unsplash License

Už pred niekoľkými mesiacmi dostali všetky zdravotné poisťovne vopred vyplatenú platbu za poistencov štátu za mesiac december. Jedná sa však o financie, ktoré sú priebežne míňané alebo rovno minuté na nákup zdravotnej starostlivosti. V sektore tak chýbajú stovky miliónov eur.

Zatiaľ sa nezdá, že by sa vláda Ľudovíta Ódora odhodlala k dofinancovaniu sektora, čo však vzhľadom na stav verejných financií a hlboko deficitný rozpočet nie je prekvapivé. Čierny Peter zostane pravdepodobne v rukách budúcej vlády. Jednotlivé oslovené politické strany sa zhodli na tom, že zdravotníctvo je nutné dofinancovať.

Na zdravotníctvom míňame o 2 miliardy menej ako Česko

Podľa publikácie Advance Institute Viac peňazí pre zdravie s podtitulom možnosti dofinancovania zdravotníctva na Slovensku Slovensko zaostáva vo výsledkoch zdravotného systému za krajinami západnej Európy aj naším najbližším susedom – Českou republikou.

Podľa dát v tejto publikácii je počet liečiteľných úmrtí do 75 rokov na Slovensku o 80% vyšší ako priemer EÚ a o 30% vyšší proti ČR. Slovensko investuje do zdravotnej starostlivosti o dve miliardy eur menej ako Česká republika.

Sektoru chýbajú stovky miliónov eur

Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka „tento rok bude potrebné systém dofinancovať na úrovni 300 miliónov eur, aby fungoval tak, ako fungoval, nie aby bol lepší.“

Všetky tri zdravotné poisťovne sa rovnako zhodujú na tom, že zdravotníctvo potrebuje finančnú injekciu. Podľa dát Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Všeobecná zdravotná poisťovňa je k 30.06. 2023 v strate vo výške 109,8 milióna eur, pričom hodnota základného imania klesla na -68,7 milióna eur. Dôvera bola k 30.06. 2023 v strate 30,1 milióna eur a ZP Union v strate 6,5 milióna eur.

Podľa vypracovaných mitigačných opatrení by mala Všeobecná zdravotná poisťovňa do konca roka ušetriť 58 miliónov eur. Ak by sa všetky úsporné opatrenia, ktoré jediný akcionár nariadiť VšZP, vykonané, tak zdravotníctvo by na svoje dofinancovanie potrebovalo 270 miliónov eur.

Kondícia zdravotných poisťovní

Celkový objem financií, ktorý bol na účtoch jednotlivých zdravotných poisťovní na konci minulého roku, predstavoval 350 miliónov eur. Tieto finančné prostriedky predstavujú hotovostnú rezervu, ktorú si jednotlivé poisťovne dokázali vytvoriť.

Táto suma dokáže pokryť náklady na uhrádzanie zdravotnej starostlivosti na približne tri týždne. V prípade, ak by tento rok nedošlo k dofinancovaniu zdravotníctva, tak výdavky na zdravotnú starostlivosť prevýšia celkové predpokladané príjmy zdravotných poisťovní o 250-300 miliónov eur.

Na prvý pohľad sa to nejaví ako katastrofa, keďže hotovostná rezerva zdravotných poisťovní ostne kladná a to na úrovni 50-100 miliónov eur. Táto suma by však nestačila ani len na pokrytie úhrad za zdravotnú starostlivosť na jeden týždeň prevádzky zdravotníctva.

Dôkazom neudržateľnosti systému je aj fakt, že k 30.6.2023 bola celková hotovosť poisťovní vo výške 426 miliónov a objem záväzkov voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vo výške 385 miliónov eur. Ak poisťovne v druhom polroku zopakujú stratu 146 miliónov ako v prvom polroku, tak na konci roka budú záväzky poisťovní prevyšovať ich hotovostnú rezervu o 105 miliónov.

Bez dofinancovania teda hrozí neschopnosť poisťovní zaplatiť poskytovateľom úhrady už za novembrovú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude splatná začiatkom januára. Systém by sa tak mohol dostať do dlhovej špirály. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti - predovšetkým fakultné a univerzitné nemocnice - rovnako nedisponujú hotovostnou rezervou a teda v prípade výpadku januárovej úhrady nemusia mať ani dostatok prostriedkov na výplatu miezd zamestnancov za mesiac december 2023.

Podľa dát Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hrozí riziko nesolventnosti najmä Všeobecnej zdravotnej poisťovni, keďže jej záväzky prevyšovali jej hotovostnú rezervu už na konci júna 2023.

Tik-tak. Insolventnosť na obzore?

Všeobecná zdravotná poisťovňa k 30.06. 2023 dispozícii hotovosť vo výške 146,4 milióna eur. Zdravotná poisťovňa Dôvera mala na účte 161 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Union 119 miliónov eur.

Kľúčové sú však záväzky jednotlivých poisťovní voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Tie v prípade Dôvery predstavovali 46 miliónov eur, Union mal záväzky 48 miliónov eur a záväzky VšZP predstavujú 291 miliónov eur.

Celkové náklady na zdravotnú starostlivosť činia za prvý polrok 2023 v prípade VšZP 2,238 miliardy. Dôvera zaplatila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti 935 a Union 322 miliónov eur.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.