Čakali ste v posledných rokoch u lekára dlhšie, než by ste chceli? Pohyboval sa čas medzi vaším rozhodnutím pre operáciu a samotným vykonaním zákroku v rade mesiacov?
Alebo ste skrátka počas vašej interakcie so zdravotným systémom mali pocit, že vám personál venuje menej času, než by mal? Ak ste aspoň raz odpovedali „áno,“ zažili ste na vlastnej koži nástup jedného z najakútnejších problémov, ktorému slovenské zdravotníctvo čelí. Tým problémom je dostupnosť – respektíve nedostupnosť – zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti problémy vytryskujú na povrch len pri niektorých špecializáciách. Avšak ostane to tak?
V Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz (INESS) sme na túto tému pripravili publikáciu s názvom 2030: menej zdravotníkov, viac chorých, v ktorej problematiku skúmame bližšie.
V prvom kroku sme na základe existujúcich dát pripravili prognózu počtu lekárov a zdravotných sestier do roku 2030. Za cieľom zachytiť čo najväčšiu časť možnej reality a kompenzovať nedokonalosti v dátach sme pripravili pre obe povolania tri scenáre – optimistický, neutrálny a pesimistický. Následne sme sa pozreli na implikácie výsledkov v kontexte demografickej zmeny.
Viac lekárov, ale nižšia dostupnosť

Graf 1: Scenáre vývoja počtu lekárov na Slovensku do roku 2030
Na základe použitých dát model predpovedá, že aj v pesimistickom scenári budeme mať v roku 2030 v systéme viac lekárov, ako v roku 2021. Konkrétne by išlo o nárast o približne 500 lekárov, teda o 2,6 %. V neutrálnom scenári by už počet lekárov stúpol o necelých 1600, teda 7,9 %. A v tom najlepšom – optimistickom – scenári by lekárov bolo viac o takmer 3000, čo znamená nárast o 14,1 %.
Len na základe ponuky však nie je možné robiť závery o dostupnosti, je potrebné zohľadniť aj dopyt. Ten bude v najbližších rokoch na Slovensku formovaný predovšetkým demografickou zmenou. Veľkosť populácie sa síce do roku 2030 výrazne nezmení, meniť sa však bude jej štruktúra. Čoraz väčší podiel na populácií budú mať ľudia vo vyššom veku: napríklad skupina osôb vo veku 70 rokov a viac, ktorá v roku 2021 predstavovala približne 11 % populácie, bude v roku 2030 predstavovať už 15,5 %. Počet jednotlivcov spadajúcich do tejto skupiny sa totiž z necelých 607-tisíc zvýši na viac ako 850-tisíc osôb.
Viac starých ľudí v populácií znamená vyšší dopyt po zdravotnej starostlivosti. Čitateľ pravdepodobne nájde anekdotické dôkazy potvrdzujúce toto tvrdenie aj vo svojom živote. Ak sa rozhliadneme okolo seba v čakárni pred náhodne vybranou ambulanciou, uvidíme prevažne starších ľudí. Často však do tej ambulancie ani nemusíme ísť – vidíme totiž, že naši rodičia a starí rodičia spravidla potrebujú viac starostlivosti ako my. Vedecky sa na dopady tohto fenoménu vo svojej štúdií pozreli napríklad vedci Alemayehu a Warner. Podľa ich analýzy vzniká až približne polovica z celkových nákladov, ktoré jednotlivec zdravotnému systému počas svojho života vytvorí, v období od 65. narodenín.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.