OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Dopyt po zdravotnej starostlivosti bude pod vplyvom demografie rásť

Čakali ste v posledných rokoch u lekára dlhšie, než by ste chceli? Pohyboval sa čas medzi vaším rozhodnutím pre operáciu a samotným vykonaním zákroku v rade mesiacov?

Do roku 2030 pridune lekárov, ubudne sestier a masívne stúpne dopyt po zdravotnej starostlivosti

©Georg Arthur Pflueger on Unsplash

Alebo ste skrátka počas vašej interakcie so zdravotným systémom mali pocit, že vám personál venuje menej času, než by mal? Ak ste aspoň raz odpovedali „áno,“ zažili ste na vlastnej koži nástup jedného z najakútnejších problémov, ktorému slovenské zdravotníctvo čelí. Tým problémom je dostupnosť – respektíve nedostupnosť – zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti problémy vytryskujú na povrch len pri niektorých špecializáciách. Avšak ostane to tak?

V Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz (INESS) sme na túto tému pripravili publikáciu s názvom 2030: menej zdravotníkov, viac chorých, v ktorej problematiku skúmame bližšie.

V prvom kroku sme na základe existujúcich dát pripravili prognózu počtu lekárov a zdravotných sestier do roku 2030. Za cieľom zachytiť čo najväčšiu časť možnej reality a kompenzovať nedokonalosti v dátach sme pripravili pre obe povolania tri scenáre – optimistický, neutrálny a pesimistický. Následne sme sa pozreli na implikácie výsledkov v kontexte demografickej zmeny.

Viac lekárov, ale nižšia dostupnosť

Graf 1: Scenáre vývoja počtu lekárov na Slovensku do roku 2030

Na základe použitých dát model predpovedá, že aj v pesimistickom scenári budeme mať v roku 2030 v systéme viac lekárov, ako v roku 2021. Konkrétne by išlo o nárast o približne 500 lekárov, teda o 2,6 %. V neutrálnom scenári by už počet lekárov stúpol o necelých 1600, teda 7,9 %. A v tom najlepšom – optimistickom – scenári by lekárov bolo viac o takmer 3000, čo znamená nárast o 14,1 %.

Len na základe ponuky však nie je možné robiť závery o dostupnosti, je potrebné zohľadniť aj dopyt. Ten bude v najbližších rokoch na Slovensku formovaný predovšetkým demografickou zmenou. Veľkosť populácie sa síce do roku 2030 výrazne nezmení, meniť sa však bude jej štruktúra. Čoraz väčší podiel na populácií budú mať ľudia vo vyššom veku: napríklad skupina osôb vo veku 70 rokov a viac, ktorá v roku 2021 predstavovala približne 11 % populácie, bude v roku 2030 predstavovať už 15,5 %. Počet jednotlivcov spadajúcich do tejto skupiny sa totiž z necelých 607-tisíc zvýši na viac ako 850-tisíc osôb.

Viac starých ľudí v populácií znamená vyšší dopyt po zdravotnej starostlivosti. Čitateľ pravdepodobne nájde anekdotické dôkazy potvrdzujúce toto tvrdenie aj vo svojom živote. Ak sa rozhliadneme okolo seba v čakárni pred náhodne vybranou ambulanciou, uvidíme prevažne starších ľudí. Často však do tej ambulancie ani nemusíme ísť – vidíme totiž, že naši rodičia a starí rodičia spravidla potrebujú viac starostlivosti ako my. Vedecky sa na dopady tohto fenoménu vo svojej štúdií pozreli napríklad vedci Alemayehu a Warner. Podľa ich analýzy vzniká až približne polovica z celkových nákladov, ktoré jednotlivec zdravotnému systému počas svojho života vytvorí, v období od 65. narodenín. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. jana.elkova@gmail.com16.07.2023 (07:08)
    Ano, prax potvrdzuje tento trend. Napriklad, domaca opatrovatelska sluzba o seniorov je uz niekolko rokov riadena statom ako neziskovy program podpory opatrovatelskej starostlivosti na Slovensku. Program ktory financnej podporuje op sluzbu na Slovensku. Opatrovanie je nakladne a preto stat financne podporuje. Samoplatitelov je velmi malo. Vidime ako viac a viac rodiny hladaju opatrovatelsku sluzbu pre ich prislusnikov. Nielen cez program ale pomaly aj samoplatenie. A ocakava sa ze postupne potreby bude viac a viac. Momentalne, slovenske opatrovatelky casto chodia pracovat do Nemecka a Rakuska, Euprogres.com napriklad. Opatrovatelksy si vyberaju si Nemecko a Rakusko pretoze dostanu vyssiu odmenu ako na Slovensku. Avsak vacsina opatrovateliek preferovala ostat a pracovat na Slovensku, kde avsak dostanu ovela nizsiu odmenu. A tak pracovna sila by bola (opatrovatelky na domace opatrovanie ns Slovensku) je potrebne aby ich odmeny boli vyssie aby ostali na Slovensku.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Zdravotníctvo ako aj fungovanie a rola zdravotných poisťovní sú minimálne pred voľbami deklaratórnou prioritou všetkých politických strán. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu, v ktorej informoval o masívnych stratách zdravotných poisťovní. Najväčším problémom čelí VšZP.