Na Slovensku nie je asi známejší inovatívny liek, ako Onasemnogene abeparvovec, komerčne označovaný ako Zolgensma.
Verejnosť fascinuje nielen možnosťou zlepšiť stav maličkých detí trpiacich smrteľnou spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA), ale aj oficiálnou cenovkou 2 milióny eur za jednu kúru, ktorá z neho svojho času robila najdrahší liek sveta.
Najčerstvejšie si pozornosť vyslúžil v polovici marca, keď prišlo k prelomovému rozhodnutiu slovenského súdu, že zdravotná poisťovňa musí tento liek na výnimku preplatiť konkrétnemu pacientovi.
Zolgensma nie je kategorizovaný liek na liečbu SMA na Slovensku. Kategorizovaný – teda štandardne preplácaný - liek existuje. Volá sa Spinraza a takisto sa jedná o vysoko inovatívny liek, schválený v USA v decembri 2016. Na rozdiel od Zolgensmy však nesľubuje potenciál zastavenia progresu choroby, len jeho spomalenie. Musí sa podávať opakovane a komplikovane priamo do chrbticového kanálu. Nečudo, že rodičia pacientov žiadajú Zolgensmu.
Poisťovne by podľa pravidiel mali preplácať štandardnú liečbu, teda Spinrazu. Jedná sa však o silne medializovanú a spolitizovanú tému. Poisťovne sa krútia, niekedy výnimku podpíšu, niekedy nie. Ako neprávnik predpokladám, že práve tento dvojaký prístup vadil súdu a rozhodol o preplatení.
Prečo to nie je jednoduché
Zolgensma stojí oficiálne 2 milióny eur. Dávka Spinrazy má u nás úhradu 76 500 eur. Lenže – pri liečbe Spinrazou sa v prvý rok podáva 6 dávok a každý ďalší rok 3. Náklady na Spinrazu sa s rokmi liečby postupne približujú k nákladom na Zolgensmu.
Zolgensma sa zdá ako jasná voľba. Lenže zadržte svoje kone! Je tu jeden veľký problém, ktorý v televíznych reportážach nezaznie. Tam sú nové lieky predstavované ako zázračné lektvary, zachraňujúce život Tak to ale vôbec nefunguje. Účinnosť nových biologických liekov je minimálne v prvých rokoch ich existencie veľmi otázna.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.