/* JS */
14.03.2025

ANS: Asociácia nikdy nerokovala o individuálnych úhradových podmienkach svojich členov

Reaguje tým na včerajšie vystúpenie bojnickej nemocnice z asociácie.

ANS: Asociácia nikdy nerokovala o individuálnych úhradových podmienkach svojich členov
Odporúčame

Od 12. marca 2025 bojnická nemocnica nie je už členom Asociácie nemocníc Slovenska. Informoval o tom Peter Glatz, riaditeľ nemocnice, na sociálnej sieti.

Ako dôvod uviedol nastavené platby v ústavnej starostlivosti. „Zistili sme, že ak by sme mali minulý rok nastavené platby za hospitalizácie ako členovia ANS - súkromné nemocnice, mali by sme o zhruba 5 miliónov eur vyšší príjem v roku 2024. A to je len rozdiel v najväčšej poisťovni a len za starostlivosť na lôžkach“.

{{suvisiace}}

Dnes na to reagovala Asociácia nemocníc Slovenska. Na sociálnej sieti uviedla, „nikdy za svoju históriu nerokovala o individuálnych úhradových podmienkach svojich členov. Plnú zodpovednosť za tieto rokovania nesú riaditelia nemocníc, vrátane pána Glatza“.

Asociácia dodala, že na takéto rokovania nemala a nemá mandát. Pripomenula, že jej primárnou úlohou je zastupovať členov na rôznych komisiách, ktoré určujú smerovanie zdravotníctva, a hájiť pozície regionálnych zdravotníckych zariadení.

„Podľa tvrdenia v jeho (pozn. red. Petra Glatza) facebookovom statuse sa domnievame, že problémom bojnickej nemocnice je nedostatočná mesačná úhrada,“ uviedla ANS pre TASR.

Ako uvádza portál teraz.sk, „ďalším poslaním asociácie je rokovanie so zdravotnými poisťovňami o textácii zmluvných podmienok, ako aj o výške každoročnej mzdovej a inflačnej valorizácie, ktorú predpisuje zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a Zákonník práce. Výška valorizácie a jej prerozdelenie medzi jednotlivých členov ANS sú podľa nej riadne revidované a overené, či už Inštitútom zdravotných analýz, ako aj zdravotnými poisťovňami“.

Za rokovania o individuálnych podmienkach pre svoje nemocnice nesú zodpovednosť riaditelia nemocníc. „Dovoľujeme si zároveň upozorniť, že bojnická nemocnica pod vedením aj súčasného riaditeľa niekoľko rokov po sebe zdravotným poisťovniam nedodala podklady na vyčíslenie každoročnej valorizácie,“ dodala asociácia.

{{odporucane}}

ANS na sociálnej sieti uviedla, že „tvrdenie vedenia bojnickej nemocnice o potenciálnom medziročnom navýšení o 5 miliónov eur iba na lôžkovú starostlivosť od Všeobecnej zdravotnej poisťovne nie je pravdivé. Ide o extrémne nadsadené číslo a nie je jasné ako vzniklo“.

Asociácia dodala, že „dostala v medziročnom navýšení od VšZP na všetky svoje nemocnice, ktoré združuje, 51 miliónov eur. Je nereálne, aby desatina z tejto sumy poputovala len do jedného zariadenia“.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov

Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK

Momentálne nemáte aktívne žiadne predplatné.

Platený obsah
(viditelné iba v admine)
ozdravme.sk

Pomôžte nám odhaľovať pravdu o zdravotníctve

Bez reklám, bez kompromisov, bez servítky. Každý dar nám umožňuje klásť nepohodlné otázky všetkým.

Typ daru
10 €
za mesiac
Posuvník
5 €500 €
Zadajte sumu ručne
5 – 100 000 €
Podporiť ozdravme
Bezpečná platba cez Stripe · karta, Apple Pay, Google Pay

Ďalšie články z kategórie

siamske dvojčatá NÚDCH
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
10.06.2026

V Bratislave sa narodili siamske dvojčatá, lekári sa pripravujú na ich oddelenie

Siamske dvojčatá, zrastené nejakou časťou tela, sú mimoriadne zriedkavé. Doteraz sa ich na Slovensku úspešne podarilo oddeliť iba raz.

mozog sken
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
10.06.2026

Technológie máme, potrebujeme smerovať pacientov ku skúseným lekárom. Ako môže pri liečbe mozgových nádorov pomôcť AI?

Pacienti okrem choroby bojujú aj s neistotou. Nádej prináša nový liek, ale prečo je jeho preplácanie na Slovensku zatiaľ v nedohľadne?

Na spoločnej fotografii sprava: Michal Psotný (pacient s gliómom a člen Slovenskej neuroonkologickej aliancie pacientov), MUDr. Andrea Kopániová z II. neurologickej kliniky LF UK a UNB, MUDr. Lukáš Tarbaj z Národného onkologického ústavu a MUDr. Kamil Koleják, PhD., MSc., primár neurochirurgie Nemocnice Bory.
Datum pripnutia - sluzi na logiku zobrazenia ikonky pinu
09.06.2026

Svetový deň mozgových nádorov: Slovensko potrebuje novú éru diagnostiky a liečby

Podľa odborníkov patrí budúcnosť kombinácii umelej inteligencie a multidisciplinárnych tímov.