OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární - Česko (II. časť)

Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov priblíženia zdravotných služieb bližšie k zákazníkovi je rozšírenie možnosti predaja niektorých liekov bez lekárskeho receptu (OTC) na maloobchod.

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární - Česko (II. časť)

Foto: Unsplash License

Článok vychádza z publikácie INESS: Bližšie k zákazníkom - lekárne a maloobchod.

Česká republika je ideálnym na porovnávanie nielen kvôli spoločnej histórií, ale aj kvôli mnohým existujúcim dnešným prepojeniam. Je pomerne časté, že úspešný obchodný model po uvedení v Česku pomerne rýchlo expanduje aj na Slovensko (napríklad Pilulka), alebo aj naopak (Dr. Max).

V Českej republike bol postupnými krokmi liberalizovaný predaj vybraných OTC liekov. Už od roku 1998 bola vytvorená kategória „vyhrazených léčivých přípravků (VLP)“. Táto kategória obsahuje obmedzený zoznam liečivých prípravkov a stanovuje podmienky ich predaja, najmä odborný kurz predajcov. Do kategórie VLP sú zaradené liečivá s dlhodobou skúsenosťou s používaním v Českej republike, s jasným bezpečnostným profilom a dostatočnými informáciami a regulovaným obsahom účinnej látky.

Predaj VLP je potrebné ohlásiť na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a každá fyzická osoba predávajúca vyhradené lieky (s výnimkou farmaceutov) musí získať osvedčenie o odbornej spôsobilosti predajcu vyhradených liekov1


Kritériá pre klasifikáciu liečivých prípravkov

Podrobnejšie kritériá na určenie kategórií liečivých prípravkov (LP) na výdaj bez lekárskeho predpisu, LP na výdaj bez lekárskeho predpisu s obmedzením a zaradenie do skupiny VLP sú uvedené v usmernení SÚKL REG-41 verzia 2, ktoré okrem platnej legislatívy obsahuje aj usmernenie Európskej komisie „A Guidline on Changing the Classification for the Supply of a Medicinal Product for Human Use.“

Pri posudzovaní klasifikácie LP sa posudzuje:

  • Nebezpečenstvo používania LP mimo dohľadu lekára. 
  • Možnosť priameho ohrozenia zdravia v dôsledku nežiaducich účinkov, toxicity a potenciálu liekových interakcií. 
  • Možnosť nepriamych zdravotných rizík v zmysle symptomatickej liečby LP, ktorá môže predĺžiť časový interval, kým pacient vyhľadá lekársku pomoc, alebo sťaží diagnostiku ochorenia.
  • Schopnosť pacienta samodiagnostikovať a jeho schopnosť vyhodnotiť trvanie symptómov, interakcií a kontraindikácií LP.
  • Príbalová informácia musí byť pre pacienta ľahko čitateľná a zrozumiteľná a mala by prispievať k bezpečnej a účinnej racionálnej liečbe.
  • Posudzuje sa aj skúsenosť so zneužívaním LP.

Na začiatku po uvedení zákona však neprišiel žiaden veľký rozvoj predaja VLP. V roku 2012 české médiá písali2: „Problémom je, že mnohé predchádzajúce pokusy o predaj liekov mimo lekární zlyhali. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv má licenciu len 150 predajcov a ich počet sa z roka na rok znižuje. Počet liekov, ktoré sa môžu predávať mimo lekární, je v skutočnosti taký malý, že v konečnom dôsledku zaberajú zanedbateľnú časť celkového predaja, takže sa nikomu neoplatí investovať do nákladného školenia personálu.“

Postupne však na trh VLP začali prichádzať noví hráči. V roku 2012 začala lieky predávať sieť potravín COOP, pričom otvorene hovorila o tom, že bude pracovať s 15% a nie 30% maržou na OTC liekoch, ako bolo vtedajším štandardom lekární. Postupne sa pridali aj siete čerpacích staníc Benzina, OMV a Agip/MOL a o pár rokov neskôr (2015-2016) aj drogérie Teta, DM, či sieť hypermarketov Globus a ďalší. V niektorých prípadoch sa jednalo o paralelný rozvoj, napríklad sieť Teta už od vstupu na český trh v roku 2012 prevádzkovala aj štandardné kamenné lekárne pod značkou Teta lekárne3 a v roku 2019 kúpila online lekáreň Apotek.cz.

Len za rok 2016 pribudlo 409 nových predajných miest VLP. Ich nárast rýchlo pokračoval a v roku 2022 bolo na SÚKL registrovaných už 3 494 predajcov VLP na humánne použitie. K rýchlemu rozvoju prispel aj vznik spoločnosti MediPoint v roku 2015. Tá poskytuje službu vytvorenia predajného miesta VLP na kľúč – od vyškolenia personálu podľa zákona, prípravy skladovacích a predajných priestorov pre VLP až po samotnú logistiku VLP. MediPoint má v ČR zazmluvnených niekoľko stoviek predajných miest a niekoľko desiatok obchodných partnerov, medzi ktorými je nielen maloobchod, ale aj niektoré kúpele, rehabilitačné centrá, ambulancie lekárov, aquapark, Česká pošta a dokonca niektoré obce.

Posledná veľká legislatívna zmena sa v Česku odohrala v roku 2024, kedy sa novelizáciou zákona k ôsmim skupinám VLP pridalo ďalších 8 skupín. Ich zoznam schvaľuje  Śtátní ústav pro kontrolu léčiv a aktuálne obsahujú 86 produktov zo 16 liekových skupín. Jedná sa o lieky proti bolesti a zápalom (ibuprofen, diklofenak), antihistaminiká (Zyrtec, Zodac, Fenistil...), dezinfekčné prostriedky, lieky proti nevoľnosti (Kynedril), lieky na trávenie a nikotín na odvykanie. Nemôže sa však predávať najvýznamnejšia OTC položka – lieky proti kašľu.

Svoju podporu k voľnejšiemu predaju OTC liekov naopak vyjadrili niektorí poprední českí lekári4, napríklad Martin Jan Stránský, riaditeľ Polikliniky na Národní a zároveň primár neurológie v Yaleské nemocnici, či Petr Smejkal, primár infekčného oddelenia UVN v Praze. Ich argumenty podporuje aj starší (2014) prieskum, podľa ktorého českí lekárnici ako aktívni poradcovia príliš nefungovali5.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Ministerstvo zdravotníctva rozposlalo tlačovú správu, v ktorej tvrdí, že problém s eReceptom je zažehnaný. Tlačová správa ani minister Šaško na sociálnych sieťach však neuviedli, ako sa problém vyriešil.

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

Od 1. januára 2025 sa slovenské zdravotníctvo vrátilo o ďalší krok späť.

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Nový rok, nový problém. eRecept funguje už dlhé obdobie a bez problémov, politici však majú akútnu potrebu demonštrovať svoju dôležitosť aj predkladaním „pozmeňovákov“.