OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Zdravotníctvo ako aj fungovanie a rola zdravotných poisťovní sú minimálne pred voľbami deklaratórnou prioritou všetkých politických strán. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu, v ktorej informoval o masívnych stratách zdravotných poisťovní. Najväčším problémom čelí VšZP.

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

©Facebook Baláž, Kolejáková, Szalay

V ankete sme oslovili vybraných predstaviteľov politických strán, konkrétne KDH, Demokratov (Andreu Letanovskú), Progresívne Slovensko (Oskara Dvořáka), SaS (Tomáša Szalay), OĽaNO (Marek Krajčí) a stranu SMER (Vladimír Baláž). Odpovede zverejňujeme celé bez úprav.

Do uzávierky na naše otázky nereagovali Progresívne Slovensko, Demokrati ani OĽaNO.

Politickým stranám a hnutiam sme položili nasledujúce otázky:

  1. V tlačovej správe ÚDZS upozornil na to, že všetky tri zdravotné poisťovne vykázali za prvý polrok stratu, tá sa má do konca roka ešte prehĺbiť. Je podľa vás potrebné dofinancovať sektor, ak áno, ako (zvýšená platba za poistencov štátu alebo hľadaním iného zdroja financovania)?
  2. Aký je váš postoj ku programovej vyhláške? Preferujete jej posilňovanie alebo naopak jej zrušenie.
  3. VšZP reálne hrozí, že bez dofinancovania klesne jej záporné imanie hlboko pod legislatívne minimum. Podporili by ste zvýšenie základného imania VšZP?
  4. Koná ÚDZS dostatočne alebo z vášho pohľadu nevyužíva všetky svoje možnosti na to, aby finančnú situáciu v poisťovniach precíznejšie moderoval a v prípade potreby učinil intervenčné kroky pre zlepšenie finančnej kondície ktorejkoľvek poisťovne, vrátane nariadenie ozdravného plánu?
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Promo nového albumu má niečo spoločné s dianím na ministerstve zdravotníctva. Najskôr sa hrajú novinky a následne prídu na rad osvedčené hity. V tomto prípade evergreenové témy, medzi ktoré sa zaraďuje aj nový katalóg výkonov.

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.