OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Predpokladaná kumulatívna strata všetkých troch zdravotných poisťovní za rok 2024 je 316 miliónov eur

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu, v ktorej informuje o tom, že predikovaná kumulatívna strata zdravotných poisťovní Union, Dôvera a Všeobecnej zdravotnej poisťovne bude bez dofinancovania na úrovni 316 miliónov eur.

Predpokladaná kumulatívna strata všetkých troch zdravotných poisťovní za rok 2024 je 316 miliónov eur

Foto: Unsplash License

Ako vo svojej tlačovej správe uvádza, „ÚDZS očakáva, že rokovania o finančnej situácií v zdravotných poisťovniach budú viesť k riešeniam, ktoré neprehĺbia deficit verejných financií a zároveň umožnia bezproblémovú úhradu zdravotnej starostlivosti“.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v masívnych problémoch

Predseda úradu Michal Palkovič sa minulý týždeň a rovnako aj dnes (1. júla) stretol s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Predmetom stretnutia boli aktuálne hospodárske výsledky štátnej poisťovne vrátane jej negatívneho výhľadu do konca roka, podľa ktorého VšZP v roku 2024 očakáva stratu vo výške 169 mil. eur.

Na stretnutí sa diskutovalo o šiestich témach – o liekoch, zdravotných pomôckach, ústavnej zdravotnej starostlivosti, všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložkách. Tieto segmenty tvoria gro výdavkov zdravotných poisťovní a zároveň sú aj kľúčovými oblasťami na dosiahnutie relevantných úspor.

Predseda úradu preto požiadal vedenie VšZP o predloženie opatrení, ktorými sa vo VšZP dá zvrátiť nežiaduci hospodársky vývoj bez toho, aby to negatívne pocítili poistenci alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Všeobecná zdravotná poisťovňa však bude mať podľa náznakov ÚDZS ako jediná problém s likviditou a nebude schopná platiť záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a rovnako nebude vedieť pokryť všetky nároky svojho poistného kmeňa.

Podľa informácií, ktoré zverejnila Medicína, má VšZP značné problémy, keďže „podľa výkazu o očakávaných hospodárskych výsledkoch pre rok 2024, ktorý získala redakcia Medicíny, by sa však vlastné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne malo do konca roka 2024 prepadnúť do červených čísel, na -136,3 milióna eur. Poisťovňa Dôvera si ho má udržať na úrovni viac než 135 miliónov eur“.

V prípade, ak by sa informácie Medicíny potvrdili, znamenalo by to pre VšZP masívne problémy, keďže zákonom stanovené minimálne základné imanie zdravotných poisťovní nesmie klesnúť pod 16,6 milióna eur.

Základné imanie ZP Union, bolo podľa zverejnených dát ÚDZS zo 14.05.2024 rovnako nemalo klesnúť pod legislatívou stanovené minimum 16,6 milióna eur.

Základné imanie ZP Union v dosahovalo ku 31.3.2024 čiastku 41,2 milióna eur a aj v prípade, že by ZP Union dosiahla stratu 17 miliónov eur, tak by jej základné imanie zostalo vyššie, ako je zákonom stanovené minimum. To by dokonca platilo aj v prípade ešte negatívnejšieho scenáru, kedy by strata ZP UNION vyšplhala na 25 miliónov eur.

Žiadna zo zdravotných poisťovní zatiaľ na tlačovú správu nereagovala.

Redakcia ozdravme však kontaktovala všetky tri zdravotné poisťovne ešte pred zverejnením tlačovej správy ÚDZS, deadline pre odpovede bol stanovený na zajtra 02.07.2024 do 15:00. V predstihu zatiaľ reagovali zdravotné poisťovne Dôvera a Union, ich stanoviská uvádzame nižšie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Reakcia politických strán na správu ÚDZS o masívnych stratách zdravotných poisťovní

Zdravotníctvo ako aj fungovanie a rola zdravotných poisťovní sú minimálne pred voľbami deklaratórnou prioritou všetkých politických strán. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu, v ktorej informoval o masívnych stratách zdravotných poisťovní. Najväčším problémom čelí VšZP.