OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Cronyizmus je veľmi špecifická forma zvýhodňovania, ktorú by sme mohli veľmi jednoducho popísať starým príslovím: "Nie je dôležité, čo vieš, ale koho poznáš".

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Foto: archív M.A.

  • Komentáre |  27.06.2024 |  Martina Antošová

Diagnóza je stanovená exaktne, na základe jednoznačných symptómov a dôkazov, tak ako to medicína 21.storočia vyžaduje. Dokonca by sme v konkrétnych prípadoch dokázali veľmi úspešne aplikovať princípy personalizovanej liečby, o ktorú je čoraz väčší záujem.

Počiatočné symptómy

Cronyismus je ochorenie, ktoré začína stratou osobnej integrity. U postihnutých sa objaví symptóm ochotného pritakávania až straty vlastného názoru. Neskôr sa objavujú sa ďalšie symptómy, ku ktorým patrí nepriateľstvo voči všetkým, ktorí nepatria do okruhu ich vplyvu a moci.

Choroba eskaluje až do paranoidnej predstavy o tom, kto všetko a ako môže diagnostikovaným pacientom uškodiť. (pozn.red Cronyismus alebo trafika: Poskytovanie pracovných miest a ďalších výhod priateľom výmenou za ďalšie protislužby je znovuobjavený pojem v súčasnom verejnom a politickom žargóne. Politická trafika je prejavom klientelizmu, podobne ako je nepotizmus poskytnutím láskavosti príbuzným.)

Fáza II

V druhej fáze sa choroba začne šíriť a prenášať prostredníctvom vysoko infekčných ekonomických a pracovných ponúk pre tzv. spojencov (na Slovensku sme si zvykli aj na alternatívne a ľudovejšie pomenovanie „naši ľudia“), u ktorých ochorenie prepukne ihneď, ako prijmú infekčný agens, tzv. ponuku. Na prenos sú hľadaní najmä tzv. vnímaví jedinci s predispozíciou na tzv. lojalitnú slepotu. Tieto osoby veľmi dobre reagujú na neadekvátne pracovné miesta, funkcie, zmluvy a to bez ohľadu na ich vedomosti, skúsenosti, zručnosti či kompetencie.

Kým doteraz bola prevalencia relatívne stabilná a incidencia sa zvyšovala najmä v povolebnom období, zdá sa, že epidemiologicky to prestávame zvládať. Napriek záväzku odpolitizovania zdravotníctva, ktoré by nám závidelo aj WHO, prišla prvá vlna v podobe výmen riaditeľov nemocníc, špecializovaných ústavov, inštitúcií v správe ministerstva ako aj ministerstvo samotné.

Ďalšie vlny nenechali na seba dlho čakať, dochádza k výmenám stredného manažmentu, objavujú sa ďalšie príznaky v podobe megalomanských bludov o dvoch nových nemocniciach v Bratislave, menia sa zákony, aby mohli byť infiltrované ďalšie inštitúcie.

Kto vyhral? Tí naši predsa

Následné výberové konania, ktorých víťazom je vopred vybraná susceptibilná osoba, len dokresľujú krutú realitu. Častým príznakom tohto procesu je najmä bezkonkurenčný jediný uchádzač, so štatistickou pravdepodobnosťou blížiacou sa 100% ten istý, ktorý bol infikovaný v prvej vlne. A incidencia ďalej stúpa. Ako?

Stačí vedieť, kto má predispozíciu. Známy známeho? Kamarát zo strednej? Možný dodávateľ? Niekto, kto poohovára všetkých ostatných? Jasné, berieme všetkých. Nakaziť ich je už potom ľahké. Postupná infiltrácia organizácie „nakazenými“ pripomína klasický epidemiologický proces šírenia kontaktnej infekcie. Tá zjavne naberá pandemické rozmery, ktoré musí vidieť aj Kotlár.

Nie noc, rovno mesiace dlhých nožov

Od jesene minulého roku boli postupne z rôznych oblastí zdravotníctva prepustení a odvolaní mnohí múdri, vzdelaní a šikovní ľudia. Ľudia, ktorí chceli a možno stále chcú pracovať pre štát. Naozaj sa nikto neobáva toho, že osoba, ktorá je zodpovedná za niektoré aspekty poskytovanej zdravotnej starostlivosti, bola na túto pozíciu dosadená inak ako na základe vedomostí, skúseností a rokov odbornej praxe? Viaceré vedecké práce z tejto oblasti hovoria, že nežiaduce účinky na seba nenechajú dlho čakať.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.