Cronyizmus je veľmi špecifická forma zvýhodňovania, ktorú by sme mohli veľmi jednoducho popísať starým príslovím: "Nie je dôležité, čo vieš, ale koho poznáš".
Diagnóza je stanovená exaktne, na základe jednoznačných symptómov a dôkazov, tak ako to medicína 21.storočia vyžaduje. Dokonca by sme v konkrétnych prípadoch dokázali veľmi úspešne aplikovať princípy personalizovanej liečby, o ktorú je čoraz väčší záujem.
Počiatočné symptómy
Cronyismus je ochorenie, ktoré začína stratou osobnej integrity. U postihnutých sa objaví symptóm ochotného pritakávania až straty vlastného názoru. Neskôr sa objavujú sa ďalšie symptómy, ku ktorým patrí nepriateľstvo voči všetkým, ktorí nepatria do okruhu ich vplyvu a moci.
Choroba eskaluje až do paranoidnej predstavy o tom, kto všetko a ako môže diagnostikovaným pacientom uškodiť. (pozn.red Cronyismus alebo trafika: Poskytovanie pracovných miest a ďalších výhod priateľom výmenou za ďalšie protislužby je znovuobjavený pojem v súčasnom verejnom a politickom žargóne. Politická trafika je prejavom klientelizmu, podobne ako je nepotizmus poskytnutím láskavosti príbuzným.)
Fáza II
V druhej fáze sa choroba začne šíriť a prenášať prostredníctvom vysoko infekčných ekonomických a pracovných ponúk pre tzv. spojencov (na Slovensku sme si zvykli aj na alternatívne a ľudovejšie pomenovanie „naši ľudia“), u ktorých ochorenie prepukne ihneď, ako prijmú infekčný agens, tzv. ponuku. Na prenos sú hľadaní najmä tzv. vnímaví jedinci s predispozíciou na tzv. lojalitnú slepotu. Tieto osoby veľmi dobre reagujú na neadekvátne pracovné miesta, funkcie, zmluvy a to bez ohľadu na ich vedomosti, skúsenosti, zručnosti či kompetencie.
Kým doteraz bola prevalencia relatívne stabilná a incidencia sa zvyšovala najmä v povolebnom období, zdá sa, že epidemiologicky to prestávame zvládať. Napriek záväzku odpolitizovania zdravotníctva, ktoré by nám závidelo aj WHO, prišla prvá vlna v podobe výmen riaditeľov nemocníc, špecializovaných ústavov, inštitúcií v správe ministerstva ako aj ministerstvo samotné.
Ďalšie vlny nenechali na seba dlho čakať, dochádza k výmenám stredného manažmentu, objavujú sa ďalšie príznaky v podobe megalomanských bludov o dvoch nových nemocniciach v Bratislave, menia sa zákony, aby mohli byť infiltrované ďalšie inštitúcie.
Kto vyhral? Tí naši predsa
Následné výberové konania, ktorých víťazom je vopred vybraná susceptibilná osoba, len dokresľujú krutú realitu. Častým príznakom tohto procesu je najmä bezkonkurenčný jediný uchádzač, so štatistickou pravdepodobnosťou blížiacou sa 100% ten istý, ktorý bol infikovaný v prvej vlne. A incidencia ďalej stúpa. Ako?
Stačí vedieť, kto má predispozíciu. Známy známeho? Kamarát zo strednej? Možný dodávateľ? Niekto, kto poohovára všetkých ostatných? Jasné, berieme všetkých. Nakaziť ich je už potom ľahké. Postupná infiltrácia organizácie „nakazenými“ pripomína klasický epidemiologický proces šírenia kontaktnej infekcie. Tá zjavne naberá pandemické rozmery, ktoré musí vidieť aj Kotlár.
Nie noc, rovno mesiace dlhých nožov
Od jesene minulého roku boli postupne z rôznych oblastí zdravotníctva prepustení a odvolaní mnohí múdri, vzdelaní a šikovní ľudia. Ľudia, ktorí chceli a možno stále chcú pracovať pre štát. Naozaj sa nikto neobáva toho, že osoba, ktorá je zodpovedná za niektoré aspekty poskytovanej zdravotnej starostlivosti, bola na túto pozíciu dosadená inak ako na základe vedomostí, skúseností a rokov odbornej praxe? Viaceré vedecké práce z tejto oblasti hovoria, že nežiaduce účinky na seba nenechajú dlho čakať.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.