OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Ivety Lazorovej: Programové vyhlásenie vlády neprináša nič nové

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zhodnotila pre ozdravme Programové vyhlásenie vlády SR - časť Zdravotná politika.

Komentár Ivety Lazorovej: Programové vyhlásenie vlády iba konštatuje stav slovenského zdravotníctva a jeho neutešené výsledky

Facebook Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

Programové vyhlásenie vlády, ktoré sa týka zdravotnej politiky, nás nenapĺňa optimizmom, nakoľko iba konštatuje stav slovenského zdravotníctva a jeho neutešené výsledky, ktoré boli predmetom nespočetného množstva diskusií, stretnutí a konferencií už v predošlom období, ako aj pred voľbami a ktoré pokračujú aj ďalej.

Podľa nášho názoru neprináša nič nové, prevládajú opakujúce sa pomenovanie problémov, s ktorými sa rezort potýka už viac ako dve desaťročia. V návrhoch riešení týchto problémov však nenachádzame dostatočné opatrenia na to, aby sme boli presvedčení o úspešnosti naplnenia cieľov.

Vláda deklaruje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, pričom vieme, že priame platby v zdravotníctve tvoria pomerne veľkú časť príjmov a zdravie ako najvyššia hodnota je deklaratórnym termínom, ktorý používajú všetky vlády.

Odpolitizovanie zdravotníctva, konštruktívny dialóg s celým spektrom odborníkov, politikov, či iných subjektov pôsobiacich v zdravotníctve mali za cieľ aj predošlé vlády, žiaľ, do reálnej podoby sa nikdy nedostali. Zdravotníctvo je plné politických nominantov a dialóg sa realizuje iba násilne vynúteným spôsobom. Chýbajú konkrétne kroky, ktoré povedú k naplneniu jednotlivých cieľov s časovými plánmi realizácie.

Cesta pacienta systémom nie je priehľadne nastavená, pacient sa v systéme stráca, pretože poskytovatelia navzájom nekomunikujú. Doplatky a poplatky v systéme nemajú reguláciu a PVV ani nehovorí o tom, ako to bude vláda riešiť, spomína len nárok pacienta, ktorý sa zatiaľ nepodarilo ani jednej vláde nastaviť nie preto, že by to nebolo možné, ale skôr preto, že je to nepopulárne a politicky ťažko obhájiteľné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Martina Vlachynského: Viac peňazí áno, viac odvodov nie

Komentár Martina Vlachynského: Viac peňazí áno, viac odvodov nie

Priznám sa, pád takého tabu som nečakal. Vlády menili všetky možné dane, ale sadzby zdravotného odvodu sa 20 rokov nikto ani nedotkol. Až teraz.

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

Rozhodujúce pri plnení sľubov z PVV bude, či sa podarí zabezpečiť kontinuitu procesov spolu s dostatočným a stabilným financovaním sektora.

Tomáš Szalay: Ministerstvo zdravotníctva nechce surfovať na vlne konfliktu štátneho a súkromného vlastníctva

Tomáš Szalay: Ministerstvo zdravotníctva nechce surfovať na vlne konfliktu štátneho a súkromného vlastníctva

Musím priznať, že pasáž programového vyhlásenia vlády (PVV) o zdravotnej politike sa mi čítala dobre. Kto ma za viac ako 20 rokov práce v zdravotníctve pozná, vie, že neplytvám veľmi pochvalami.