OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Komentár Ivety Lazorovej: Programové vyhlásenie vlády neprináša nič nové

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zhodnotila pre ozdravme Programové vyhlásenie vlády SR - časť Zdravotná politika.

Komentár Ivety Lazorovej: Programové vyhlásenie vlády iba konštatuje stav slovenského zdravotníctva a jeho neutešené výsledky

Facebook Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

Programové vyhlásenie vlády, ktoré sa týka zdravotnej politiky, nás nenapĺňa optimizmom, nakoľko iba konštatuje stav slovenského zdravotníctva a jeho neutešené výsledky, ktoré boli predmetom nespočetného množstva diskusií, stretnutí a konferencií už v predošlom období, ako aj pred voľbami a ktoré pokračujú aj ďalej.

Podľa nášho názoru neprináša nič nové, prevládajú opakujúce sa pomenovanie problémov, s ktorými sa rezort potýka už viac ako dve desaťročia. V návrhoch riešení týchto problémov však nenachádzame dostatočné opatrenia na to, aby sme boli presvedčení o úspešnosti naplnenia cieľov.

Vláda deklaruje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, pričom vieme, že priame platby v zdravotníctve tvoria pomerne veľkú časť príjmov a zdravie ako najvyššia hodnota je deklaratórnym termínom, ktorý používajú všetky vlády.

Odpolitizovanie zdravotníctva, konštruktívny dialóg s celým spektrom odborníkov, politikov, či iných subjektov pôsobiacich v zdravotníctve mali za cieľ aj predošlé vlády, žiaľ, do reálnej podoby sa nikdy nedostali. Zdravotníctvo je plné politických nominantov a dialóg sa realizuje iba násilne vynúteným spôsobom. Chýbajú konkrétne kroky, ktoré povedú k naplneniu jednotlivých cieľov s časovými plánmi realizácie.

Cesta pacienta systémom nie je priehľadne nastavená, pacient sa v systéme stráca, pretože poskytovatelia navzájom nekomunikujú. Doplatky a poplatky v systéme nemajú reguláciu a PVV ani nehovorí o tom, ako to bude vláda riešiť, spomína len nárok pacienta, ktorý sa zatiaľ nepodarilo ani jednej vláde nastaviť nie preto, že by to nebolo možné, ale skôr preto, že je to nepopulárne a politicky ťažko obhájiteľné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Plusom pozmeňujúceho návrhu je, že zrušil diskriminačný prvok v zákone o NIHO. Inak je kritika oprávnená. Zaujímavé na tom je, že sa ozývajú i tí, čo v minulosti prešli kroky inštitútu mlčaním.

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Tento názor je vyjadrením súkromného názoru autorov a nie je oficiálnym vyjadrením dozornej rady NIHO.

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Je optimálne, keď sú rozhodnutia a činy verejnej moci predvídateľné. Každý stakeholder v takom prípade vie, čo môže očakávať a môže sa pripraviť na prípadné zmeny.