Lekári Národného ústavu detských chorôb každý týždeň riešia dieťa s akútnymi prejavmi toxického účinku návykových látok.
Podľa tlačovej správy nemocnice štyria detskí pacienti priznali požitie novej látky HHC – hexahydrocannabinol. Zdravotný stav jedného z nich si vyžiadal hospitalizáciu. Lekári zároveň upozorňujú, že výrobky s obsahom tejto látky sú voľne dostupné v automatoch a prístupné akýmkoľvek užívateľom.
Podľa primára urgentného príjmu Marcela Brennera u zvyšných detí prítomnosť HHC nevedeli jednoznačne potvrdiť. Po nadobudnutí vedomia totiž nevedeli udať presné, resp. ani približné zloženie požitých látok. „Domnievame sa, že požitie HHC je pre jeho dostupnosť veľmi časté, mnohé z detí nevyhľadajú lekársku pomoc a v mnohých prípadoch osoby v okolí týchto detí nerozlíšia toxický účinok tejto látky,“ uviedol Brenner.
Intoxikovaných detí s potrebou hospitalizácie, ktoré mohli požiť HHC, tak môže byť viac.
„Ostatné hospitalizované deti so závažným toxickým účinkom návykových látok nevieme dať do jednoznačného vzťahu s HHC, nakoľko túto látku nevieme zatiaľ explicitne dokázať laboratórnymi prístrojmi vzhľadom na blízku príbuznosť s THC,“ doplnil Brenner.
Ako ďalej vysvetlil, niekedy môže vychádzať tzv. falošná pozitivita pre THC. „Pracujeme však na tom, aby sme túto látku vedeli dokázať. Informáciu o požití tejto látky v súčasnosti vieme získať len ako informáciu, ktorú nám povie pacient pri vstupnom vyšetrení alebo od osôb, ktoré boli prítomné pri udalosti,“ povedal Brenner.
Deti prichádzajú častokrát s poruchou vedomia
Nebezpečenstvo výrobkov s obsahom tejto spočíva aj v tom, že sú voľne dostupné v automatoch a sú tak prístupné akýmkoľvek užívateľom.
Zdravotný stav dieťaťa po požití HHC je závislý od dávky, resp. od prípadnej kombinácie HHC s inými látkami, ako alkohol, drogy, lieky. Hoci riziko toxického účinku, ktorý by bezprostredne ohrozoval život dieťaťa, nie je veľké, ale riziko sekundárneho poškodenia pádom, nekontrolovaním správaním alebo navodením poruchy vedomia je veľmi veľké.
Primár urgentného oddelenia tiež spomenul, že deti k nim prichádzajú častokrát s poruchou vedomia, v bezvedomí, výrazne podchladené. „Toto bezvedomie alebo porucha vedomia môže trvať až niekoľko hodín. Ešte predtým, ako sa dostanú do bezvedomia, je tu, veľké riziko nechceného sebapoškodenia, dieťa môže zakopnúť, spadnúť pod dopravný prostriedok alebo z výšky a vážne sa zraniť, alebo v bezvedomí vdýchnuť do dýchacích ciest žalúdočný obsah a udusiť sa,“ povedal.
Lekári odporúčajú rodičom, aby svoje deti poučili o rizikovosti týchto látok.
Látky by sa mali dostať do zoznamu omamných látok a psychotropných látok
Spravodajský portál teraz.sk v lete informoval, že látky HHC-P či HHC sa pravdepodobne zaradia do zoznamu omamných látok a psychotropných látok. Sú nelegálne vo viacerých európskych krajinách.
Ministerstvo zdravotníctva podotklo, že HHC-P či HHC v súčasnosti nie sú v zozname omamných látok a psychotropných látok, a teda nie sú kontrolovanými psychoaktívnymi látkami. Podľa rezortu v tomto prípade preto nejde o porušenie Trestného zákona, respektíve o nedovolenú výrobu, držanie či obchodovanie omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov.
Ministerstvo zároveň upozornilo, že látky sa v poslednej dobe začínajú distribuovať v Európe. HHC-P by mala byť podľa neho na zozname nelegálnych látok v Taliansku, Chorvátsku a Francúzsku. HHC zase v Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Litve, Lotyšsku, Rakúsku, Poľsku, Fínsku, na Cypre a Islande.
Intenzívne monitorovanie
Agentúra EÚ pre drogy (Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť, EMCDDA) upozorňuje, že väčšia rozmanitosť ponuky a užívania drog vytvára nové výzvy pre protidrogovú politiku a zdravotnú starostlivosť v Európe.
V roku 2022 sa hexahydrokanabinol stal prvým semisyntetickým kanabinoidom hláseným v EÚ. Táto látka bola identifikovaná v dvoch tretinách členských štátov a v niektorých štátoch EÚ sa predáva ako „legálna“ alternatíva kanabisu.
Od októbra 2022 je HHC predmetom intenzívneho monitorovania v rámci systému včasného varovania EÚ (EWS) s cieľom lepšie pochopiť potenciálne riziká pre Európu.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.