OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Je čas na očkovanie proti chrípke. Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

V lekárňach bude od budúceho roka možnosť očkovať sa proti chrípke. Veta, ktorá pred niekoľkými mesiacmi rezonovala v médiách, a ktorá navodzuje dojem, že od 1. januára 2024 sa budeme môcť zaočkovať v lekárni. Je to naozaj tak?

Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

Foto: Unsplash License

Najvhodnejší čas na očkovanie proti chrípke je október a november. Podľa Úradu verejného zdravotníctva chrípková sezóna trvá od októbra do konca apríla. Ochranné protilátky, ktoré sa v organizme po očkovaní vytvoria, zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne jeho priebeh zmiernia a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Ako informuje úrad, protilátky sa vytvoria postupne, v priebehu desiatich až štrnástich dní po očkovaní.

Slovenskí lekárnici dlhodobo hovoria o tom, že zo zahraničných skúseností vyplýva, že očkovanie v lekárňach dokáže v krátkom čase zvýšiť zaočkovanosť populácie. Očkovanie v lekárňach má jednak zabezpečiť rýchly prístup záujemcu k očkovaniu, zároveň pomáha znižovať náklady na zdravotnú starostlivosť a prispieva k zdravšiemu a ekonomicky produktívnejšiemu obyvateľstvu.

I na Slovensku sa odborníci snažili o zavedenie možnosti dať sa očkovať v lekárňach. Po niekoľkomesačných prípravach poslanci túto možnosť schválili a následne sa objavovali správy o tom, že v lekárňach sa od budúceho roka bude očkovať v lekárňach. 

Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach síce umožňuje od 1. januára 2024 očkovanie proti chrípke v lekárňach, avšak prax na to ešte nemá vytvorené podmienky. Celý proces predĺžili poslanci bývalej vlády.

Očkovanie v lekárňach malo byť pôvodne predložené v apríli 2023 na rokovaní vlády. Napokon z vládnej novely zákona časť o očkovaní v lekárňach nečakane vypadla. Ministerstvo zdravotníctva, ako samotný predkladateľ návrhu, stiahnutie očkovania v lekárňach bližšie nevysvetlil.

V tom čase štátny tajomník MZ Michal Palkovič k tejto téme povedal: „Po diskusii s viacerými poslankyňami a poslancami sme sa rozhodli, že túto časť stiahneme. Vidíme niektoré veci, ktoré je nutné dopracovať. Akceptovali sme ich námietky a bude sa teraz na tom intenzívne pracovať“.

Rezort nešpecifikoval, o aké námietky išlo. Poslanci napokon schválili očkovanie v lekárňach v júni.

Kedy bude reálne možné očkovanie v lekárňach?

Čo uvedené schválenie o pár mesiacov neskôr znamená v praxi, sme sa v lete rozprávali s dekanom Farmaceutickej fakulty UK prof. Jánom Klimasom. V rozhovore pre ozdravme vysvetlil, aký dopad toto oneskorenie bude mať. Profesor pripomenul, že najskôr sa musí urobiť minimálny štandard, ten musí byť schválený, potom musí nejaká vzdelávacia inštitúcia zvládnuť akreditačný proces. A až potom sa môže otvoriť vzdelávanie pre farmaceutov.

„Veľmi teoreticky prvé vzdelávanie sa môže otvoriť o rok na jeseň,“ povedal Klimas.

Stále to však neznamená, že očkovanie v lekárňach bude umožnené o rok na jeseň. Očkovanie proti chrípke sa realizuje na jeseň, a keďže lekárnik musí vyočkovať 20 očkovaní u lekára, dá sa to realizovať len vtedy, kedy sa očkuje.

„Teoreticky jeseň 2024 by mohli byť prví lekárnici v kurze a prví lekárnici v teréne by mohli byť na jeseň 2025,“ podotkol Klimas.

Podobne to vidí aj profesorka Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Aj podľa nej očkovanie v lekárňach určite túto sezónu nebude aktuálne. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Asi v máloktorej oblasti života na Slovensku sa mantra ekonómov, že žijeme vo svete neobmedzených túžob ale obmedzených zdrojov, prejavuje tak výrazne, ako v zdravotníctve.

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu o hospodárení zdravotných poisťovní. Zmieňuje sa aj obavách z výplaty ziskov.

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Roky 2002-2006 boli pre záchrannú zdravotnú službu kľúčové. V tom čase boli prijate reformné zákony, ktoré umožnili modernizáciu fungovania systému záchrannej zdravotnej služby.